دره اسرارآمیز «شیرز» که به گرند کنیون ایران معروف و هرساله شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی می‌باشد، ظرفیت بالقوه در صنعت گردشگری لرستان است که بایستی با حمایت مسئولان بالفعل شود.

به گزارش سفیرافلاک، دره اسرارآمیز «شیرز» در ۵۵ کیلومتری مرکز شهر کوهدشت و در منطقه کوهدشت شمالی و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان و در کنار رودخانه خروشان سیمره قرار دارد.

این جاذبه طبیعی شگفت‌انگیز و تاریخی به گرند کنیون ایران معروف و هرساله شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بوده و دارای تنوعی بی‌نظیر و ظرفیتی بالقوه درزمینهٔ صنعت تورسیم و گردشگری است که بایستی با حمایت مسئولان بالفعل شود.

ژئو پارک خیره‌کننده‌ «شیرز» می‌تواند به‌عنوان یکی از گردشگاه‌های زیبای ایران به جهان معرفی شود که البته، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه توسط بخش دولتی و خصوصی است.

حضور همه‌ساله گردشگران اروپایی و آسیایی در تنگه رویایی شیرز

محمد ابراهیمی، فعال زیست‌محیطی و عضو انجمن مردم‌نهاد آوای اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: دره شگفت‌انگیز «شیرز» یکی از زیبایی‌های خدادادی و مناطق دیدنی لرستان بوده که شهرت جهانی دارد اما به لحاظ زیرساخت دارای مشکلات فراوانی است.

وی با اشاره به‌ضرورت توجه جدی مسئولان ذی‌ربط به دره «شیرز»، افزود: انجمن‌های مردم‌نهاد به دلیل فرهنگ‌سازی درزمینهٔ جذب گردشگر و تداوم حضور آنان در منطقه، درخواست نصب یک تابلو ممنوعیت ورود هرگونه اسلحه مجاز و غیرمجاز به این منطقه را داشتند که هم‌اکنون در مرحله نهایی است و به تائید مسئولین نیز رسیده است.

فعال زیست‌محیطی عنوان کرد: این سایت طبیعی همواره شاهد حضور گردشگرانی خارجی از کشورهای پرتغال، روسیه، اسپانیا، هلند، چین و … است و برای رونق و تداوم صنعت گردشگری در این منطقه لازم است به زیرساخت‌هایی همچون ایجاد کمپ گردشگری، بازارچه صنایع‌دستی منطقه، آسفالت جاده منتهی به دره، ساماندهی مناسب ورودی، حمایت از سرمایه‌گذار بخش خصوصی و… توجه کرد.

وی ضمن انتقاد از تعلل برخی مسئولان در عمل کردن به قول‌هایی که داده‌اند، تصریح کرد: متأسفانه در این زمینه گزارش‌های مختلفی از طریق رسانه‌های خبری و صداوسیما گرفته‌شده، ولی فعلاً کار مناسب و چشمگیری درزمینهٔ رونق صنعت گردشگری علی‌رغم ظرفیت غنی دره شیرز صورت نگرفته است.

عدم زیرساخت مناسب، به دره شیرز آسیب می‌زند

 حمید ضرونی، کوهنورد و گردشگر بومی منطقه گردشگری شیرز در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: با توجه به ایام کرونا حضور گردشگر و تورهای گردشگری در منطقه کمتر شد، البته چون آسیب کمتری به طبیعت بکر منطقه وارد می‌شد به این لحاظ خوب بود، زیرا شیرز به لحاظ زیرساختی صفر است.

 وی افزود: این منطقه درزمینهٔ ارتباط مخابراتی ضعیف و به لحاظ اینترنت نیز با مشکل مواجه است که می‌طلبد مسئولان در راستای رفع این مشکل، اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

کمپ گردشگری و دریاچه مصنوعی در نزدیکی «دره شیرز» ایجاد می‌شود

مجتبی نورعلی رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کوهدشت در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: تنگه «شیرز» یک جاذبه گردشگری و دارای مجموعه‌ای از ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی، ژئوتوریسمی و اکوتوریسمی منحصربه‌فرد در کوهدشت لرستان است.

وی افزود: در سیل سال ۹۸ مقداری از جاده منتهی به دره، دچار خساراتی شد که با واریانت جدید که زده‌شده و صرف اعتباری بالغ‌بر شش میلیارد ریال، مشکل تا حدودی برطرف شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کوهدشت عنوان کرد: به جهت استفاده صحیح از صنعت گردشگری منطقه شیرز جلسات متعددی در این راستا برگزار شد و درباره ایجاد کمپ گردشگری، نصب تله‌کابین، ایجاد مکانی برای ورزش‌های آبی، ایجاد دریاچه مصنوعی و… تصمیمات مهمی اتخاذ شد.

وی با اشاره به توجه ویژه به بخش خصوصی در زمین رونق صنعت گردشگری، تصریح کرد: غار طبیعی شیرز معروف به «پل خدا»، در چندین مرحله که پس از سیل ۹۸ مسدود شده بود عملیات رفع مسدودی آن انجام‌شده است.

نورعلی با اشاره به وجود چشمه‌ها و آبشارهای زیبا دره شیرز، بیان کرد: ۲ پل معلق بااعتباری بالغ‌بر ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در این دره و در فاصله ۱۰۰ متری از هم نصب‌شده و ارتفاع هریک از آن‌ها از کف رودخانه تا بام ۱۰ متر است که زیبایی خاصی نیز به دره شیرز داده است.

انتهای پیام/