رحمانی نصر نوشت: مهم‌ترین کاری که باید در باب مشارکت بالا انجام داد این است که همه مردم احساس کنند و ببینند که در بین کاندیدهای ریاست جمهوری نماینده‌ی فکری دارند و این‌یک اصل عقلانی است.

به گزارش سفیرافلاک، نقش مردم و جایگاه آنان در تمام مسائل اجتماعی و سیاسی و دینی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و اساساً اگر اهداف والای بشری را روح و جان در نظر بگیریم بدون شک آن ابزاری و جسمی که اهداف را محقق می‌سازد، مردم هستند.

اگر مردم را در نظر نگیریم نه پیامبری مبعوث می‌شود و نه کتابی نازل؛ انقلاب اسلامی به‌عنوان تحقق آرزوی انبیاء و ائمه اطهار بر همین اساس و مبنی، محقق شد و رهبران این انقلاب به‌خوبی این موضوع را هم درک کردند و هم مؤکدا بیان می‌کنند، چنانکه رهبر معظم انقلاب در آخرین سخنان خود در مورد برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ فرمودند: «پس بنابراین (آنچه لازم است) در درجه‌ی اوّل، مشارکتِ بالا است، بعد انتخاب مطلوب و انتخاب خوب است…»؛ یعنی حضور مردم و پای‌کار بودن اکثریت مردم از انتخاب مطلوب مهم‌تر و باارزش‌تر است و این همان چیزی است که برخی گروه‌های سیاسی آن را هنوز متوجه نشده‌اند.

هیچ نظامی بدون پشتوانه مردمی یا تشکیل نمی‌شود و یا دوام نمی‌آورد و نتیجه‌ای جز خسارت برای مردم و کشور نخواهد داشت و بدون شک حکومت‌های مردمی در زیر سخت‌ترین فشارها مقاومت خواهند کرد و به قول امام راحل: «اگر مردم پشتیبان یک حکومتی باشند، این حکومت سقوط ندارد. کاری نکنید که مردم از شما بترسند کاری بکنید که مردم با شما صحبت کنند»؛ و صدالبته بدون مشارکت مردم هم هیچ مشکلی حل نخواهد شد لذا امام راحل تأکید داشتند که: «ما در مشکلات باید به ملت متوسل شویم».

حتی امام خمینی(ره) در توصیه به حاکمان جمهوری اسلامی می‌فرمایند: «رضایت خدا در رضایت همین مردم است؛ کاری بکنید که دل مردم را به دست بیاورید. پایگاه را پیدا کنید در بین مردم؛ وقتی پایگاه پیدا کردید، خدا از شما خیلی راضی است، ملت از شما راضی است.»

در باب انتخابات ۱۴۰۰ مسئولین دخیل در امر، باید این موضوع را به‌خوبی در نظر بگیرند و تمام همت خود را صرف مشارکت بالای مردم کنند و به قول رهبر معظم انقلاب هیچ‌گاه اولویت دوم را بر اول مقدم نسازند و به هیچ بهانه‌ای اقشار مختلف را نسبت به حضور در انتخابات دلسرد نکنند.

مهم‌ترین کاری که باید در باب مشارکت بالا انجام داد این است که همه مردم احساس کنند و ببینند که در بین کاندیدهای ریاست جمهوری نماینده‌ی فکری دارند و این‌یک اصل عقلانی است.

آری به فرموده رهبر معظم انقلاب: «در نظام اسلامی، ملت تصمیم‌گیرنده است؛ مردم، حقیقتاً مالک و مسلط بر سرنوشت و امور خودشان هستند. این، یک امر واقعی است.»

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمد رحمانی نصر؛ تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل