لرستان قطب تولید حبوبات در کشور است اما به دلیل نبود کارخانه بسته بندی و برند سازی، دسترنج کشاورزان با قیمت بسیار اندک به فروش می‌رسد.

به گزارش سفیرافلاک، سالانه حدود ۸۰۰ هزار تن انوع حبوبات توسط کشاورزان در کشور تولید می شود، این ظرفیت نشان می دهد که کشاورزی در بخش اقتصادی نقش برجسته و ممتازی دارد و با گسترش و افزودن وسعت در این حوزه می توان تحول را در بخش اقتصادی ایجاد کرد.

استان لرستان به دلیل شرایط اقلیمی و خاک حاصلخیز در بخش کشاورزی موفق شده که سالانه بیش از دو و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را تولید کند، محصولاتی که کیفیت بسیار بالایی دارند و برخی از این محصولات تولیدی به کشورهای دیگر نیز صادر می شود.

۲۰ درصد اشتغال لرستان در بخش کشاورزی است

۲۰ درصد اشتغال استان لرستان در حوزه کشاورزی است، کشاورزی و کشت محصولات زراعی، باغی و دامی در استان قدمت بسیار زیادی دارد و شرایط برای کشت انواع بسیاری از محصولات کشاورزی مهیاست به طوری که سالانه چندین هکتار بر وسعت بخش کشاورزی افزوده می شود.

در استان لرستان سالانه حدود سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در بخش زراعی، باغی و دامی تولید می شود که دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن مربوط به محصولات زراعی، ۳۰۰ هزار تن محصولات باغی و مابقی محصولات دامی می باشد.

استان لرستان در بخش زراعت بسیار موفق بوده به طوری که هم اکنون رتبه اول تولید حبوبات در کشور را دارد، آمارها و شرایط نشان می دهد در صورت فراهم شدن شرایط این استان ظرفیت لازم را برای رونق و کشت مازاد حبوبات را دارد که در صورت استفاده از این ظرفیت علاوه بر اشتغال، در اقتصاد هم اثرگذار است.

تولید ۱۲۰ هزار تن حبوبات در استان

جواد صالحیان معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: سطح زیر کشت حبوبات در استان بالغ بر ۱۲۰ هزار هکتار است که از این میزان ۸۵ هزار هکتار نخود، ۱۴ هزار هکتار عدس و مابقی آن به سایر حبوبات از جمله لوبیا، باقلا و ماش اختصاص دارد.

وی با اشاره به کشت مکانیزه نخود افزود: یکی از معضلات اصلی کشت نخود، علف های هرز است که در این اراضی وجود دارد، در صورتی که  کاشت نخود به صورت مکانیزه و در فواصل معین انجام شود، کنترل علف های هرز به صورت مکانیکی امکان‌پذیر خواهد بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: در استان ۱۲ هزار هکتار کشت پاییزه و انتظاری حبوبات وجود دارد که در صورت استفاده از ارقام اصلاح شده عملکرد تولید آن نسبت به کشت بهاره حداقل بیش از دو برابر است به طوری که در کشت پاییزه و انتظاری از هر هکتار ۱٫۵ تن محصول برداشت می شود اما در کشت بهاره از هر هکتار ۶۰۰ تن حبوبات برداشت می شود.

صالحیان با بیان اینکه لرستان رتبه اول تولید حبوبات در کشور را دارد عنوان کرد: استان لرستان به دلیل شرایط آب و هوایی، اقلیمی و خاک مناسب موفق شده که رتبه اول تولید حبوبات در کشور را کسب کند اما از نظر سطح زیر کشت در رتبه دوم قرار دارد.

وی بیان کرد: سالانه ۵۸ هزار تن نخود، هفت هزار تن عدس و بیش از ۴۵ هزار تن لوبیا تولید می شود که در مجموع بالغ بر ۱۲۰ هزار تن حبوبات در استان تولید می گردد.

دلفان، قطب تولید نخود

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: شهرستان دلفان قطب تولید نخود است که در بیش از ۴۵ هزار هکتار از اراضی این شهرستان، نخود با کیفیت کشت می شود اما به دلیل مستعد بودن استان برای کشت حبوبات با استفاده از ارقام اصلاح شده می توان میزان تولید نخود را تا دو برابر افزایش داد.

صالحیان خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد تا کشت حبوبات از بهاره به سمت پاییزه سوق داده شود چرا که این روش کشت سبب افزایش بیش از دو برابری تولید محصول می شود.

وی با اشاره به بسته بندی حبوبات در استان گفت: با توجه به اینکه بسته بندی و برند سازی می تواند در این حوزه بسیار موثر باشد اما به دلیل نبود صنایع بسته بندی، حبوبات تولیدی استان که کیفیت بسیار ممتازی در کشور دارد، به صورت فله ای به فروش می رسد.

صالحیان بیان کرد: همین سبب می شود که حبوبات با قیمت کمتری از کشاورز خریداری شود و با قیمتی چند برابر پس از بسته بندی به دست مصرف کننده برسد که لازم است چنین صنایعی برای بسته بندی ایجاد شود.

با وجود این ظرفیت مهم در استان، در صورت فراهم شدن شرایط برای بسته بندی و برندسازی، همچنین حمایت بیشتر، این ظرفیت ممتاز می تواند در بخش صادارت حبوبات و اثرگذاری در اقتصاد خود را نشان دهد.

انتهای پیام/