مسابقات لیگ فوتبال پرتغال در حالی به پایان رسید که پنج لژیونر ایرانی حاضر در این لیگ عملکردهای متفاوتی داشتند؛ از طارمی که با پورتو درخشید تا علیپور و عابدزاده که مانع سقوط تیمشان شدند.

به گزارش سفیرافلاک، فصل ۲۱-۲۰۲۰ فوتبال پرتغال شب گذشته به پایان رسید که در این رقابت‌ها تیم اسپورتینگ لیسبون با کسب ۸۵ امتیاز قهرمان شد و پورتو با مهدی طارمی مهاجم ایرانی خود با ۸۰ امتیاز به عنوان نایب قهرمانی رسید.

در این فصل از فوتبال پرتغال پنج لژیونر ایرانی حضور داشتند. مهدی طارمی در پورتو، امیر عابدزاده و علی علیپور در ماریتیمو، جعفر سلمانی در پورتومیننزه و شهریار مغانلو در سانتاکلارا که هر کدام از این بازیکنان سرنوشت و عملکرد متفاوتی برای خود و تیمشان رقم زدند.

طارمی و عابدزاده فصل قبل هم در لیگ پرتغال حضور داشتند و این فصل سلمانی، مغانلو و علیپور به آنها اضافه شدند. هرچند مغانلو نتوانست خود را به خوبی با شرایط پرتغال وفق دهد و در نقل و انتقالات زمستانی به صورت قرضی، سانتاکلارا را به مقصد پرسپولیس ایران ترک کرد.

طارمی؛ تاجگذاری در پرتغال و درخشش مقابل یوونتوس و چلسی

طارمی که فصل دومش در لیگ پرتغال را تجربه می‌کرد، این فصل از ریوآوه به پورتو مدافع عنوان قهرمانی منتقل شد. «سرجیو کونسیسائو» سرمربی پورتو در اوایل حضور طارمی در این تیم، به مهاجم ایرانی چندان اعتقادی نداشت و خیلی کم از او بازی می‌گرفت. طارمی به تدریج جای خود را در ترکیب پورتو پیدا کرد و آنقدر گل زد تا به مهاجم نخست و اصلی پورتو تبدیل شد. اوج کار طارمی در لیگ قهرمانان اروپا در مرحله یک هشتم و یک چهارم با گلزنی برابر یوونتوس ایتالیا و چلسی انگلیس بود. گل او به چلسی به شکل زیبایی به ثمر رسید و می‌تواند یکی از کاندیداهای گل سال جهان بشود.

طارمی در مجموع برای پورتو ۴۸ بازی در لیگ، جام حذفی، سوپرجام، لیگ کاپ و لیگ قهرمانان اروپا انجام داد. او در ۳۰۲۳ دقیقه حضورش در زمین با پورتو، ۲۳ گل به ثمر رساند. او در لیگ پرتغال ۱۶ گل زد و ۱۱ پاس گل داد تا تاثیرگذارترین بازیکن این رقابتها شود.

عملکرد طارمی

مسابقاتتعداد بازیدقایق بازیتعداد گل زده
لیگ پرتغال۳۴۲۲۲۷۱۶
جام حذفی۶۵۱۷۵
لیگ قهرمانان اروپا۶۱۹۸۲
سوپرجام و لیگ کاپ۲۸۱
مجموع۴۸۳۰۲۳۲۳
بررسی عملکرد لژیونرهای ایران در پرتغال/ تاجگذاری طارمی در پورتو

عابدزاده؛ غرورآفرین و عقاب ایرانی در پرتغال

امیر عابدزاده در میان لژیونرهای ایران در پرتغال، با سابقه ترین بازیکن محسوب می‌شود. او سال ۲۰۱۷ راهی ماریتیمو شد و به تدریج جایش را درون دروازه ماریتیمو پیدا کرد. امیر روزهای خوبی در لیگ پرتغال با تیم ماریتیمو رقم زد و شاید بتوان گفت یکی از دلایل عدم سقوط این تیم به دسته پایین‌تر در این فصل، عملکرد خوبش مقابل تیم‌های حریف بوده است. اوج کار عابدزاده در بازی ماریتیمو با پورتو بود؛ جایی که او موفق شد ضربه پنالتی «الکس تلس» مهاجم سرشناس و سابق پورتو را بگیرد. او پیش از این ضربه، جملاتی را خطاب به تلس گفت که باعث بر هم خوردن تمرکزش شد. این جملات بازتاب جهانی پیدا کرد و عابدزاده را در کانون توجه قرار داد.

عابدزاده این فصل تنها در لیگ پرتغال برای ماریتیمو بازی کرد و در وصف تاثیرگذاری اش درون دروازه همین بس که ماریتیمو شب گذشته در غیاب او پنج گل از اسپورتینگ لیسبون دریافت کرد.

عملکرد عابدزاده

مسابقاتتعداد بازیدقایق بازیتعداد گل خورده
لیگ پرتغال۲۹۲۶۱۰۳۴
بررسی عملکرد لژیونرهای ایران در پرتغال/ تاجگذاری طارمی در پورتو

علی علیپور؛ سخت‌کوش و امیدوارکننده

علیپور این فصل از تیم پرسپولیس راهی تیم ماریتیمو شد. شاید خیلی‌ها انتظار داشتند علیپور در سال اول حضورش در پرتغال همانند مهدی طارمی باشد و بتواند به شگفتی لیگ این کشور تبدیل شود. علیپور البته به دلیل دیر اضافه شدن به تمرینات ماریتیمو و مصدومیت نتوانست شایستگی‌های خود را آنطور که باید نشان بدهد. سکو و نیمکت نشینی او در یک مقطع زمانی حتی شائبه بازگشت او به پرسپولیس را هم تقویت کرد اما او به شدت این گمانه زنی‌ها را رد و اعلام کرد در ماریتیمو می‌ماند تا جایگاهش را پیدا کند. علیپور در هفته‌های پایانی دو گل حساس برای ماریتیمو به ثمر رساند تا به این تیم برای بقا در لیگ پرتغال کمک کند. علیپور با ماریتیمو قرارداد دارد و فعلاً به کارش در این تیم ادامه خواهد داد.

عملکرد علیپور

مسابقاتتعداد بازیدقایق بازیتعداد گل زده
لیگ پرتغال۲۶۱۱۴۶۲
جام حذفی۳۱۴۸
مجموع۲۹۱۲۹۴۲
بررسی عملکرد لژیونرهای ایران در پرتغال/ تاجگذاری طارمی در پورتو

جعفر سلمانی؛ نیمکت نشینی با یک گل

جعفر سلمانی هم مثل علیپور این فصل راهی لیگ پرتغال شد و به تیم پورتومیننزه رفت. سلمانی در تیم صنعت نفت آبادان بازی می‌کرد و به واسطه حضور «پائولو سرجیو» سرمربی پرتغالی که سابقه کار در صنعت نفت را داشت، راهی تیم پورتومیننزه شد. او هم دیر به اردوی این تیم ملحق شد و در اکثر مسابقات نیمکت نشین بود. سلمانی هرچند فرصت زیادی برای بازی به دست نیاورد و در مجموع ۲۷۹ دقیقه به میدان رفت اما توانست به اردوی تیم ملی ایران دعوت شود و نظر مثبت دراگان اسکوچیچ را به خود جلب کند. سلمانی که این فصل یک گل برای تیمش به ثمر رساند، در بازی آخر پورتومیننزه در لیگ پرتغال که شب گذشته برابر براگا برگزار شد هم نیمکت نشین بود. این تیم با ۳۵ امتیاز و با جایگاه چهاردهمی جدول به کارش پایان داد.

عملکرد سلمانی

مسابقاتتعداد بازیدقایق بازیتعداد گل زده
لیگ پرتغال۱۱ بازی۲۷۹۱
بررسی عملکرد لژیونرهای ایران در پرتغال/ تاجگذاری طارمی در پورتو

مغانلو؛ بازگشت نیمه کاره از سانتاکلارا و درخشش در پرسپولیس

شهریار مغانلو فصل گذشته در تیم پیکان تهران بازی می‌کرد و یکی از مدعیان کسب عنوان آقای گلی لیگ ایران بود. در حالی که تعدادی از تیم‌های ایران از جمله سپاهان و پرسپولیس خواهان این مهاجم بودند، مغانلو ترجیح داد به لیگ پرتغال و تیم سانتاکلارا برود. به واسطه عملکرد طارمی، بعضی از کارشناسان و اهالی رسانه منتظر ظهور طارمی دیگر در پرتغال بودند. مغانلو اما نتوانست خودش را با شرایط پرتغال به خوبی وفق بدهد و در میانه راه ترجیح داد به لیگ ایران بازگردد و به صورت قرضی برای پرسپولیس بازی کند. ۱۳ بازی و تنها یک گل حاصل کار حضور نیم فصلی شهریار در سانتاکلارا بود؛ تیمی که شب گذشته با پیروزی کارش در پرتغال را تمام کرد و با کسب ۴۵ امتیاز و قرار گرفتن در رده ششم، سهمیه حضور در مسابقات کنفرانس یوفا را کسب کرد.

مغانلو هرچقدر در پرتغال روزهای سختی را سپری کرد، در پرسپولیس به یکی از عناصر کلیدی تبدیل شد و چهار گل برای این تیم در لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رساند. پرسپولیس قصد دارد قرارداد این بازیکن را تمدید کند و یا او را به صورت دائمی به خدمت بگیرد، ولی هنوز وضعیت وی برای فصل بعد مشخص نشده است.

عملکرد مغانلو

مسابقاتتعداد بازیدقایق بازیتعداد گل زده
لیگ پرتغال۱۱۴۱۴
جام حذفی۲۱۳۵۱
مجموع۱۳۵۴۹۱
بررسی عملکرد لژیونرهای ایران در پرتغال/ تاجگذاری طارمی در پورتو

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر