آزادسازی خرمشهر، ارمغان مقاومت و ایستادگی ملت ایران بود که در عملیات بیت المقدس، دژهای صدام در هم شکسته شد.

به گزارش سفیر افلاک دشمنان و در راس آنها استکبار، تاب دیدن پیروزی انقلاب اسلامی ایران را نداشتند، انقلابی که به رهبری امام(ره) و با پشتیبانی مردم توانست حکمت پهلوی را به زباله دان تاریخ بریزد و انقلاب ناب اسلامی را ایجاد نماید.

از همان روزهای اول توطئه چینی های دشمنان برای ضربه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، طراحی جنگ را یکی از مهمترین برنامه ها می دانستند و در این راستا حدود ۴۰ کشور، صدام را مسلح و تجهیز کردند تا با حمله نظامی بتوانند به اهداف شوم خود برسند.

دشمن تا دندان مسلح در شهریور سال ۵۹ که حدود یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گذشته بود به ایران حمله کرد، برنامه ریزی عراق این بود که در اندک زمانی پیروز این جنگ می شود اما پس از حمله دشمن به خاک وطن، رزمندگان این مرز و بوم با تاسی از سید الشهدا(ع) و مکتب عاشورا برای دفاع از وطن و اسلام به جبهه ها شتافتند.

وحدت و انسجام ملت

اگر چه در آن روزها در تحریم، کمترین تجهیزات برای جنگ در اختیار رزمندگان بود اما دلاورمردان این دیار با توکل به خدا و با همان تجهیزات اندک، با وحدت و انسجام خاصی در برابر دشمن ایستادند، هشت سال مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن سبب شد تا دشمن روسیاه تر از همیشه به عقب رانده شود و این شکست سبب شد تا ابهت پوچی که استکبار و همدستانش در دنیا برای خود درست کرده بودند، شکسته شود.

در همان روزهای آغازین جنگ بود که خرمشهر اشغال شد، اما مقاومت و ایستادگی مردم سبب شد تا پس از ۵۷۶ روز نبرد با دشمن، خرمشهر سرانجام در سوم خرداد سال ۱۳۶۱ آزاد شود، جمله تاریخی امام(ره) در آزادسازی خرمشهر هیچگاه فراموش نمی شود که فرمودند: خرمشهر را خدا آزاد کرد.

قدرت اراده الهی، وحدت نیروهای مسلح و مردم، تلاش همه جانبه سبب شد تا خرمشهر، شهر لاله های خونین از چنگال دشمن خارج شود که این روز نقطه عطفی در تاریخ دهشت سال دفاع مقدس است که به عنوان روز مقاومت و ایثار ثبت شده است.

خرمشهر در عملیات بیت المقدس آزاد شد، عملیات بیت المقدس از دهم اردیبهشت سال ۶۱ آغاز و تا آزادسازی خرمشهر ادامه داشت، عملیاتی که نشان دهنده اراده و عزم راسخ رزمندگان برای آزادسازی این شهر داشت.

بهت جهانیان از ازادسازی خرمشهر

در جریان عملیات بیت المقدس سه هزار نفر از رزمندگان ایران به شهادت رسدیند و ۱۲ هزار نفر هم مجروح شدند، در جریان آزادسازی خرمشهر بیش از ۱۶ هزار نفر از نیروهای عراقی کشته و مجروح شدند و این آزادسازی سبب بهت و حیرت جهانیان شد که اینگونه مقاومت و ایستادگی، شاخ دشمن را شکست.

این در حالی بود که هیچ تئوریسین نظامی، آزادسازی خرمشهر را پیش بینی نکرده بود اما مقاومت و روحیه شهادت طلبی در بین رزمندگان سبب شده بود تا برای دفاع از خاک وطن، جان خود را تقدیم نمایند.

از استان لرستان ۱۹۰ نفر رزمنده در جریان عملیات بیت المقدس به شهادت رسیدند، شهدایی که هیچگاه جانفشانی آنها فراموش نخواهد شد و الگویی برای نسل جوان هستند که نشان دادند برای رسیدن به هدف، تا پای جان ایستادند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران فرمودند: خرمشهرها در پیش است، هر اقدامی که در راستای اقتدار، آزادی و سربلندی ایران عزیز صورت گیرد همانند آزادسازی خرمشهر برگ زرینی در دفتر تاریخ انقلاب اسلامی ایران است.

دشمن پس از شکست در جنگ نظامی، از ابزارها و روش های دیگری برای ضربه به انقلاب استفاده کرد اما در طول این سالها تنها شکست نصیبشان شده است، امروز دشمن همه تمرکز خود را بر روی انتخابات پیش رو گذاشته و با حضور پرشور در انتخابات و انتخابی اصلح می توان خرمشهری دیگر را آزاد کرد.

خلق حماسه ها برای پویا شدن انقلاب

مهدی اسماعیلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با سفیر افلاک اظهار داشت: آنچه باعث شد خرمشهر آزاد شود، یک اراده الهی در کنار ایستادگی و مقاومت مردم بود که رزمندگان با عزمی راسخ در میدان نبرد حضور یافتند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند که خرمشهرها در پیش است، هر مقطعی از انقلاب که حماسه ای خلق شود، در واقع یک آزادی خرمشهر برای ما محسوب می شود.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به انتخابات پیش رو تصریح کرد: با برگزاری هر انتخابات، خرمشهری آزاد می گردد و این حماسه ها پویا شدن و پرشتاب شدن انقلاب را به سمت اهداف تسریع می کند.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: حضور آگاهانه و انتخابات اصلح سبب می شود تا کشور از مشکلات رها شود و علاوه بر رفع مشکلات، قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران را در منطقه به دنبال دارد.

وی بیان کرد: اگر چه در آن زمان در عرصه نظامی، خرمشهر آزاد شد اما امروز آزادسازی در بُعد اقتصادی و عرصه های دیگر می تواند اقتدار کشور را دوچندان کند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: رهایی دیپلماسی از غربزدگی، رهایی از مشکلات اقتصادی، توجه به منافع داخلی و استفاده از ظرفیت ها، هر کدام آزادسازی هایی محسوب می شوند که حرکت در مسیر رشد و رسیدن به اهداف والای انقلاب را در پی دارد.

انتهای پیام/