رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه وقتی تاکید مقام معظم رهبری 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای است باید بودجه آن هم تامین شود، به همین دلیل دولت و مجلس باید هر چه سریع‌تر بودجه فاز دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر را تأمین کنند.

به گزارش سفیرافلاک، فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰) در جلسه علنی و بعد از گزارش وزیر نیرو در باره دلایل خاموشی‌های برق اظهار داشت: مشغول شدن ذهن مدیران و مقامات وزارت نیرو به مسائل متفرقه مانند برق امید و برنامه‌های هر هفته یک پروژه باعث شده که آینده‌نگری نداشته باشیم.

وی افزود: گرم شدن زودهنگام هوا، راه اندازی زودهنگام چاه‌های کشاورزی، از مدار خارج شدن چند نیروگاه بخار، کمبود آب و لزوم ذخیره آب برای تیر و مرداد با توجه به اوج مصرف و گرما و از مدار خارج شدن نیروگاه‌های برق آبی بخشی از دلایل قطعی‌های برق است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس درباره دیگر دلایل قطعی برق تصریح کرد: تولید برق توسط ماینرها و عدم همراهی دستگاه‌های ذی ربط با وزارت نیرو، راندمان پایین نیروگاه‌های برق، اتلاف برق در شبکه، مصرف بالای وسایل سرمایشی و استاندارد نبودن آنها، افزایش روشنایی در شهرها و روستاها و همچنین بهای پایین برق نسبت به تولید آن از دیگر دلایل است.

عباسی گفت: برنامه ششم توسعه در سال ۹۰ تصریح دارد که باید تا سال ۱۴۱۰ ما به تولدی ۱۲۳ هزار مگاوات برق در سال برسیم که البته تکالیف مختلفی بر دوش دولت و مجلس گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه ۸ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی طبق این برنامه باید داشته باشیم که متاسفانه هم‌اکنون آن را در اختیار نداریم، گفت: استانداردسازی تولید و مصرف و ایجاد فرماندهی واحد و همچنین تنوع تولید برق به خصوص ساخت نیروگاه هسته‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: نمی‌توانیم بگوییم که ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم که این موضوع البته تاکید مقام معظم رهبری است، ولی بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشود، ‌این درحالی است که برق هسته‌ای، برقی پایدار بوده و تنظیم کننده شبکه برق است، لذا باید بودجه فاز دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر هرچه سریع‌تر تامین شود.

عباسی گفت: واقعی کردن قیمت برنامه ریزی برای تولید برای نیروگاه های سیکل ترکیبی الزام صنایع پرمصرف و انرژی بر به بهینه سازی و همچنین توجه به تکنولوژی‌های نوین نیز در برنامه ریزی‌های آینده قرار بگیرد.

وی در پایان خطاب به وزیر نیرو گفت: بفرمایید ماجرای توافق پاریس در موضوع توسعه صنعت برق چقدر تأثیرگذار بوده است.

انتهای پیام/ 

  • منبع خبر : فارس