برنا گفت: مصرف بی رویه و برداشت های غیر مجاز آب سبب فرونشست دشت ها شده است، این در حالیست که آب در حیات محیط زیست نقش بسیار مهمی دارد و باید از مصرف بی رویه در این بخش خودداری شود.

الهام برنا در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به هفته محیط زیست اظهار داشت: محیط زیست با چالش های برداشت بی رویه آب، گرد و غبار، فرسایش زمین، مدیریت پسماند، شکار بی رویه و ریزگردها مواجه است که نگهداری و حفاظت از محیط زیست بسیار لازم و ضروری است.

وی با اشاره به چالش آب افزود: مصرف بی رویه و برداشت های غیر مجاز آب سبب فرونشست دشت ها شده است، این در حالیست که آب در حیات محیط زیست نقش بسیار مهمی دارد و باید از مصرف بی رویه در این بخش خودداری شود.

معاون محیط زیست لرستان تصریح کرد: یکی از دیگر مشکلات حوزه محیط زیست، فرسایش خاک است به طوری که استفاده ناپایدار از زمین برای سایر کاربری ها و تغییر کاربری هایی که هیچ توجیهی ندارند خصوصا در حوزه زاگرس سبب فرسایش خاک شده است.

برنا با تاکید بر بازیافت در مدیریت پسماندها عنوان کرد: عدم درست مدیریت پسماندها سبب تهدید سلامتی مردم و محیط زیست می شود در حالی که با مدیریت پسماندها و بازیافت زباله ها می توان از این مشکل جلوگیری کرد، البته ۸۰ درصد زباله های تولیدی قابل بازیافت و تنها ۲۰ درصد زباله ها غیر قابل بازیافت است که اگر این مهم اجرا شود گامی مهم در راستای مدیریت پسماند می باشد.

وی با اشاره به ریزگردها بیان کرد: لرستان جزء استان هایی است که در جبهه دوم بعد از خوزستان و ایلام تحت تاثیر ریزگردها قرار می گیرد، این استان کانون تولید ندارد ولی تحت تاثیر سایر استانها قرار می گیرد.

برنا به برنامه های هفته محیط زیست در استان اشاره کرد و افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی، برگزاری نشست با صاحبان صنایع بزرگ، پایش صنایع در سطح استان توسط کارشناسان محیط زیست، تجلیل از فعالین زیست محیطی در حوزه حیات وحش، انجام فعالیت های فرهنگی و آموزشی در فضای مجازی از مهمترین برنامه های محیط زیست در این هفته می باشد.

انتهای پیام/