ساعدپور نوشت: راهبرد امام خمینی(ره)، بیگانه‌ستیزی و اتکا به خودی و اتکال به خداوند تبارک‌وتعالی بود اما رژیم شاه هم رویکردی به بیگانه داشت.

به گزارش سفیرافلاک، مرور تاریخ معاصر ایران دو رویکرد را به‌روشنی نشان می‌دهد؛ زمانی که ناصرالدین‌شاه بابت قرارداد رژی، مورد اعتراض اولیه میرزای شیرازی قرار گرفت، در توجیه خیانت تاریخی خود گفت: ما برای اینکه جلوی روس‌ها را بگیریم این قرارداد را با انگلیسی‌ها منعقد کرده‌ایم.

مرحوم میرزای بزرگ در جواب فرمود: جلوی روس‌ها را با مردم و فتوای جهادی بگیرید، عیب کار شما این است که قدرت بی‌بدیل مردم را نادیده گرفته‌اید! ناصرالدین‌شاه می‌خواست با استقراض از فرنگ و بستن قراردادهای استعماری، مملکت را با سفرهای پرخرج خود، به دیار استعمار گران اداره کند.

این افراد مفلوک، هنری جز وابستگی به بیگانگان را برای اداره مملکت نداشتند و فریاد وطن بانی و اسلام‌خواهی سید جمال‌الدین اسدآبادی را برنتافتند که آن‌ها را به برگشت به خویشتن و داشته‌های غنی خود دعوت می‌کرد و در مقابل افراد معلوم‌الحال و خائنی مثل تقی زاده مردم را به خودباختگی دعوت می‌کردند و می‌گفتند: «ما باید از فرق سر تا نوک پا فرنگی شویم.»

تا در زمان رژیم منحوس پهلوی، این وابستگی همه‌جانبه شد و امرونهی از سفارتخانه انگلستان و بعد هم از سفارت آمریکا صادر می‌شد و نفس‌ها را در نطفه خفه می‌کردند تا کسی صدای آگاهان به خطر را نشنود.

مرحوم مدرس بزرگ با لباس کرباسی ساخت وطن که نماد حمایت از تولیدات داخلی بود در میان مردم ظاهر می‌شد و خطر رژیم رضاشاه را فریاد می‌زد، ولی متأسفانه گوش شنوایی در آن زمان نبود. بعضی‌ها زبان به تعریف و تمجید رضاخان هم گشوده و مُجیز گوی او شده بودند.

ولی شهید مدرس با شجاعت هرچه‌تمام‌تر فرمود: «سگ هرقدر هم خوب باشد، همین‌که پاچه صاحب‌خانه را گرفت، دیگر به درد نمی‌خورد و باید از خانه بیرونش کرد.» ولی مع الاسف سکوت و اشتباه محاسباتی بعضی‌ها موجب شد که ایران بزرگ در عصر رضاخان در حصر خانگی قرار گرفت و تسمه از گرده همه کشیده شد و محمدرضا، با وابستگی صد درصد روی صنعت مونتاژ وارداتی پُز دروازه تمدن می‌زد و درصد بالایی از بودجه مملکت را خرج جشن‌های کذایی ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی می‌کرد و مردم در فقر و فاقه بودند و حلبی‌آبادهای تهران و … را سانسور می‌کرد که رسانه‌ای نشود تا پیش‌بینی مرحوم آیت‌الله کاشانی تحقق پیدا کرد که فرموده بود: «حاج‌آقا روح‌الله مملکت را نجات خواهد داد»، امام در مقابل آن رژیم صدر تا ساقه فاسد و وابسته به بیگانه ایستاد.

راهبرد امام (ره)، بیگانه‌ستیزی و اتکا به خودی و اتکال به خداوند تبارک‌وتعالی بود، رژیم شاه هم رویکردی به بیگانه داشت و سر زبان‌ها انداخته بود که اگر رژیم شکست بخورد دشمنان رژیم قادر نیستند که لوله‌های نفت آبادان را جهت استفاده خود باز کنند، همان‌طوری که در زمان آیت‌الله کاشانی که دعوت به خوداتکایی می‌کرد، رزم‌آرا نخست‌وزیر معدوم شاه گفته بود: «منهای اتکا به انگلستان این‌ها قادر نیستند، لولهنگ (آفتابه گلی) هم بسازند.»ولی علی‌رغم تصور خیلی‌ها ملت سرافراز ایران حول محور رهبری‌های داعیانه امام(ره) بر رژیم بیگانه‌پرست شاه غلبه پیدا کرد و درهمان سال‌های اولیه انقلاب، درحالی‌که درگیر مبارزه با تجزیه‌طلب‌ها، کودتاچی‌ها و تهاجم نظامی گسترده صدام بود، ۷۰ سال به عمر نفتی ایران افزودند، جوانان پرانگیزه و خلاق در قالب جهاد سازندگی، روستاها را آباد کردند.

درعین‌حال که زیرساخت‌ها، به‌شدت تخریب و نفت به فروش نمی‌رفت، کارهای سازندگی شروع شد و اگر راهبرد اساسی امام(ره) محور قرار می‌گرفت و سیاست‌های کلی نظام اعم از سیاست‌های اقتصادی، فرهنگی، نظامی و … را که توسط آقا اعلام می‌شد، صد درصد اعمال می‌کردند، پیشرفت‌های محیرالعقول بیشتری، در معرض دید جهانیان قرار می‌گرفت. ولی متأسفانه افراد لیبرالِ تکنوکرات معاب، در بدنه کارهای اجرایی، قرار گرفتند و ساز تمایل به غرب را کک و فرهنگ اصاله المنفعه در رگ و پوست آن‌ها رسوخ کرده بود و قشری نوکیسه و فرصت‌طلب به وجود آمد که نانشان در گرو واردات بود، وقیحانه در مقابل تولیدات داخلی ایستادند تا مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را برای اجرای گام دوم انقلاب تدوین و جهت اجرا ارائه فرمودند.

ولی جریان غرب باخته، در مقابل تولیدات داخلی ایستاده بود منویات بیگانه پسند خود را به زبان و قلم آوردند که ما فقط قادریم پوست بز را صادر کنیم و دیگری گفت ما فقط قادریم، آبگوشت بزباش درست کنیم و رئیس‌جمهور در مرئی و منظر دنیا گفتند که ما باید آب خوردنمان را هم با مذاکره با غرب (برجام) ببندیم و خزینه ما خالی است، یعنی باید وابسته به غرب باشیم، وزیر امور خارجه نیز گفتند: آمریکا قادر است ظرف پنج دقیقه مسائل نظامی ما را جمع کند.

این جماعت غرب باور و خودباخته، چشم خود را بر پیشرفت‌های اعجاب‌برانگیز که توسط خودباورهای حزب‌اللهی مثل شهدای هسته‌ای، و شهید تهرانی مقدم‌ها انجام‌گرفته بود، بسته بودند.

واقعاً غرب آن‌ها را استسباع و سَبُع زده کرده است؛ رویکرد این طیف التقاطی و مونتاژی، سدّ راه پیشرفت است و باید اراده پولادین این مردم مدیریت‌ها را مثل پیشرفت سلاح‌های نظامی، سلول‌های بنیادین، نانوتکنولوژی، خودکفایی بنزین و… از تیررس این‌ها خارج و یقه انقلاب اسلامی را، از چنگ اختاپوتی این‌ها رها و انقلابی‌های خلاق آزاد از بت باند و تبار، میدان‌دار باشند و گام دوم انقلاب را با یک تهذیب تشکیلاتی اجرا کنند و همان‌طوری که تاکنون توانسته‌ایم، شعار محوری و اساسی امام عزیز که «ما می‌توانیم» است، سر دست بگیرند و تبیین کنند که ما تاکنون به لطف خدای منان، توانسته‌ایم علی‌رغم، میل قلبی نظام فاسدسلطه، انقلاب اسلامی را به پیروزی برسانیم؛ توانسته‌ایم انقلاب اسلامی خود را حفظ کنیم؛ توانسته‌ایم پیشرفت سلاح‌ها را به‌جایی برسانیم که ژنرال مکنزی آمریکایی اعتراف کند که ایران برتری هوایی بر آمریکا دارد؛ توانسته‌ایم أَلَدُّ الْخِصَامِ، یعنی دشمن‌ترین خود که اسرائیل غاصب باشد، محاصره و حیات او را در داخل سرزمین‌های اشغالی درخطر جدی بیندازیم، توانسته‌ایم به اصلاح کدخدای جهان را از کدخدایی خلع کنیم.

ما قادریم با فساد و مفسدین مبارزه و سرپنجه‌های فساد را بخشکانیم و قادریم به لطف خدا و عنایت‌های امام زمان(عج)، به رهبری نائب برحقش امام خامنه‌ای، وضع موجود ایران و جهان را تغییر دهیم و بستر را برای آمدن یوسف گم‌گشته مهیا کنیم و این با اتحاد و انسجام نیروهای انقلابی میسر خواهد شد. «ان‌شاءالله.»

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمدکرم ساعدپور، تحلیلگرمسائل سیاسی و بین الملل