امیری گفت: با توجه به شرایط کشور ضروریست رئیس جمهوری در تراز بیانیه گام دوم انقلاب انتخاب شود تا بتواند در راستای رفع مشکلات، تحول ایجاد نماید.

به گزارش سفیر افلاک یکی از مهمترین انتخابات سرنوشت ساز در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، انتخابات سال ۱۴۰۰ است، این انتخابات اولین انتخابات ریاست جمهوری در گام دوم انقلاب است و باید رئیس جمهوری از میان نامزدها انتخاب شود که در تراز بیانیه گام دوم انقلاب گام بردارد و بتواند در راستای اهداف انقلاب و نظام حرکت کند.

علیرغم همه توطئه های استکبار برای ناامیدی مردم، اما هر چه حضور و مشارکت در انتخابات بیشتر باشد سبب اقتدار و قدرت نظام می شود، ملتی که در طول ۴۲ سال همیشه با حضور خود، دشمن را از رسیدن به اهدافش ناامید کرده، اینبار با حضور در پای صندوق های رای بار دیگر یاس دشمنان را رقم می زنند و حماسه ای عظیم خلق می کنند.

در این راستا گفتگویی تفصیلی با امیر علی حیدر امیری تحلیلگر مسائل سیاسی انجام شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید:

سفیر افلاک: چرا این دوره از انتخابات از اهمیت بسزایی برخوردار است؟

امیری: این دوره از انتخابات بسیار مهم است، یکی به خاطر تحولات داخلی است به طوری که تیم حاکم در این دوره بیشتر وعده های بی عمل دادند و تمام سرنوشت کشور را به برجام گره زدند، این دولت در هیچ یک از امورات موفق نشد چرا که همه چیز را منوط به برجام کرد و مردم متوجه شدند این تفکری که سالها حاکم بود و با شانتاژهای انتخاباتی، سلبریتی ها و نقش برخی از رسانه ها برای روی کار آمدن تلاش کرد، نتوانست موفق شود.

الان برخی از افراد جامعه، نه از عملکرد نظام، بلکه ازعملکرد دولت دچار دوگانگی شده و از وضع موجود ناراحت هستند.

همچنین در بُعد خارجی در یک دوران مبهم به سر می بریم، آمریکا از غرب آسیا خارج می شود و قدرت های بین المللی چشم بر غرب آسیا دوخته اند.

روسیه با حشد الشعبی، حزب اله، یمن و با کشورهای خلیج فارس ارتباط برقرار می کند، دست و پا زدن عربستان از یک سو و قدرت جمهوری اسلامی و قدرت گیری محور مقاومت نشان می دهد در بُعد خارجی رئیس جمهوری قوی باید روی کار بیاید که هم تسلط بر سیاست خارجی داشته باشد و هم ازهیمنه غرب نترسد و غرب زده  نیز نباشد.

با توجه به مشکلات داخلی باید فردی انتخاب شود که در بحث اقتصاد، معیشت و فرهنگ بتواند تحولی ایجاد کند و وضعیت را در بسیاری از موارد سر و سامان دهد.

سفیر افلاک: مشارکت مردم در انتخابات چقدر می تواند توطئه های دشمن در این بخش را خنثی کند؟

امیری: این دوره از انتخابات، سرنوشت ساز ترین انتخابات کشور است و امروز بر دو موضوع انتخاب اصلح و حضور مردم بحث می شود به  طوری که مشارکت مردم در انتخابات برای نظام بسیار مهم است، در حالی که باید در انتخابات، نفس تازه ای به مردم داده شود، حضور حداکثری مردم در انتخابات سبب می شود تا نقشه های دشمن را خنثی کند.

حضور بیشتر مردم در پای صندوق های رای در واقع  اعتبار کشور را زیاد می کند و این مشارکت، یعنی اول رای مردم به نظام است و سپس انتخاب فرد اصلح که مشارکت بیشتر در انتخابات موجب تقویت کشور در بُعد داخلی و خارجی می شود.

هر چه حضور مردم در انتخابات بیشتر باشد باعث پایداری کشور می گردد و کشور در یک حصار امنیتی قرار می گیرد، این مشارکت ابهت و اقتدار می آفریند و نشان می دهد که ملت ایران در مسیر ترسیم شده اهداف انقلاب حرکت می کنند.

مسئله اول در انتخابات، حضور مردم است، این حضور آبروی نظام، ملت و کشور است و از همه مهمتر انتخابات نماد وحدت ملی، تجلی اراده ملی است که سبب می شود تا دو دستگی ها را در نظام از بین ببرد.

سفیر افلاک: چگونه از بین نامزدها، فرد اصلح مشخص شود و انتظار مردم در یک نگاه از رئیس جمهور چیست؟

تحلیلگر مسائل سیاسی: انتخاب اصلح با صالح مقبول متفاوت است به طوری که صالح مقبول یعنی از بین نامزدها، بهترین گزینه انتخاب شود ولی اصلح کسی است که همه به دنبال آن در میدان انتخابات باشند و در واقع خود مردم از چنین اشخاصی دعوت کنند تا برای انتخابات حضور پیدا کنند.

امروز برخی از مردم با ایجاد کمپین هایی، از افرادی دعوت می کنند تا وارد فضای انتخابات شوند چرا که کارنامه و عملکرد این افراد نشان می دهد که اینها شایستگی لازم را در این زمینه دارند و مردم خواستار حضور آنها هستند.

زمانی که فرد اصلح وارد میدان شد، باید صالح مقبول باشد و به مردم معرفی شود تا مردم با شناخت کافی در انتخابات بتوانند به این افراد رای دهند و در سرنوشت کشور سهیم باشند.

مردم، رئیس جمهوری نمی خواهند که وعده دهد و عمل نکند، ملت ایران رئیس جمهوری می خواهند روی کار آید که حرف و عملش یکی باشد، در راستای مبارزه با فساد جدی عمل کند، با روحیه جهادی و پرتلاش بتواند برای پیشبرد اهداف گام بردارد و وظیفه خود را به خوبی بشناسد تا بتواند در این عرصه موفق شود.

مردم می خواهند فردی روی کار آید که از بالا به پایین نگاه نکند بلکه در بین مردم حضور داشته باشد و از مشکلات و دردهای مردم و جامعه مطلع باشد تا بتواند برای حل آنها اقدام کند.

در واقع جامعه نیاز به یک دولتی دارد که هیات دولت به خدمت مردم بیایند و مردمی بودن دولت توسط مردم احساس شود.

سفیر افلاک: مردم طبق چه معیارهایی رای دهند تا دولت و کابینه ای کارآمد روی کار آید؟

امیری: کسی که منافع مردم را در نظر بگیرد، تجملاتی نباشد، هم قانون را لازم را بداند و هم حقوق مردم را بشناسد، یاور محرومان باشد، ملت ایران رئیس جمهور اشرافی نمی خواهند بلکه فردی را می خواهند که یاور ظلومان باشد و در مقابل دشمن شجاعانه بایستد.

یکی از موضوعات مهم در انتخابات، این است که فردی انتخاب شود که بتواند با تشکیل کابینه ای جوان و مدیریت هایی پرتلاش، درصدد رفع مشکلات گام بردارد، علاوه بر این عدالت محور نیز باشد.

فرد منتخب هم عالم باشد و هم از افراد جوان، انقلابی و عالم در کابینه خود استفاده کند و نیاز است که جوانگرا باشد، در یک کلام رئیس جمهور در تراز بیانیه گام دوم انقلاب باشد تا بتواند اهداف را دنبال نماید.

یکی از مهمترین ویژگی فرد اصلح، ایجاد بذرامید در دل مردم است نه این که تخم یاس بکارد و دشمن از همین نقطه ضعف استفاده کند.

فرد منتخب باید معتقد به توانمندی های داخلی باشد، اگرچه مدتهاست مشکلات را بر گردن تحریم می اندازند اما ۳۰ درصد مشکلات مربوط به تحریم و ۷۰ درصد مشکلات مربوط به حوزه مدیریتی است.

متاسفانه برخی اعتقاد به منابع انسانی توانمند ندارند و چشم به بیرون از کشور دوخته اند در حالی که نیروهای جوان انقلابی و کارآمد و پرتلاشی وجود دارد که می توانند در رفع مشکلات بسیار موثر باشند.

سفیر افلاک: آیا مناظره های انتخاباتی می تواند در شناخت نامزدها موثر باشد؟

تحلیلگر مسائل سیاسی: در یک بازه ۲۱ روزه مناظره انتخاباتی برگزار می شود و این مناظره ها نقش مهمی دارند چرا که فرصتی مهیا می شود تا  یک کاندیدا برنامه خود را ارائه دهد، البته برنامه هایی را باید ارائه دهند که عملیاتی باشد و شعار نباشد.

در این مناظره ها باید افراد در هر حوزه برنامه کافی داشته باشند و اعلام کنند در صورت روی کار آمدن از چه نیروها و افرادی برای کابینه استفاده می کنند.

سفیر افلاک: هدف دشمن از دلسرد کردن مردم در انتخابات چیست؟

امیری: چه دشمنان داخلی و چه دشمنان خارجی به دنبال یاس و ناامیدی در بین مردم بوده و به دنبال دلسردی مردم هستند و مهمترین هدف دشمن این است تا میزان مشارکت مردم در انتخابات کاهش یابد.

مدتهاست دشمن با استفاده از رسانه های مختلف و از فضاهای تبلیغاتی برای ناامدیدی مردم استفاده می کند و تلاش دارد تا ابتدا مردم را به سمت بی قیدی و بی طرفی هدایت کند، سپس بی طرف را ضد انقلاب کند و گام به گام در نظر دارد تا به هدف خود برسد.

دشمن سعی دارد اول مردم را ناامید کند و دستاوردهای انقلاب و انتخابات را کمرنگ کند البته در همه انتخابات مردم نشان دادند که در سرنوشت کشور مشارکت می کنند و در طول این سالها در هر انتخابات، حماسه ای خلق شده است.

سفیر افلاک: نقش رسانه ها در انتخابات چیست؟

تحلیلگر مسائل سیاسی: رسانه ها چشم و گوش مردم هستند و ظرافت ها و عیب ها را خوب می بینند و این ها را برجسته می کنند، رسانه ها می توانند مردم را آگاه کنند تا بتوانند فرد اصلح  را انتخاب نمایند.

رسانه ها کار تبیین، روشنگری، تفسیر و بصیرت بخشی را بر عهده دارند که به مردم بگویند دشمن چه در سر دارد و مشارکت آنها در انتخابات چقدر می تواند در ناامیدی و مایوس کردن دشمن موثر باشد.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می شود و در این فرصت لازم است مردم با شناخت کافی، فرد شایسته و اصلح را انتخاب نمایند تا بتواند با تحولگرایی، اقدامات مهمی انجام ددهد و در راستای آبدانی کشور و رفع مشکلات و دغدغه های معیشت و اقتصاد گام بردارد.

انتهای پیام/