به گفته رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار، سامانه‌ای با نام «تدان» برای رفع ابهام سهامداران، در مورد عرضه‌های اولیه، راه‌اندازی شده است.

به گزارش سفیرافلاک، وحید روشن قلب، در مورد کارایی و مزایای سامانه «تدان» در زمان عرضه اولیه سهام شرکت‌ها، گفت: یکی از دغدغه‌هایی که سهامداران و فعالان بازار در زمان عرضه‌های اولیه شرکت‌ها داشتند این بود که ابهامات پیش آمده در خصوص اطلاعات یا نحوه قیمت‌گذاری سهام شرکت، قبل از عرضه اولیه در بورس یا فرابورس ممکن بود برای فعالان بازار به طور کامل رفع نشده باشد در حالی که در صورت پاسخ شرکت به ابهامات فوق، این موارد نیز برای سهامداران رفع می‌شود.

او افزود: رفع این ابهامات نیازمند آن بود که سازوکارهایی طراحی شود تا پاسخ‌های قانع کننده از سمت شرکت عرضه‌کننده سهام در بورس یا فرابورس به منظور ارتقاء شفافیت بیشتر داده شود، تا سهامداران بتواند با دید کامل‌تری نسبت به قبل برای خرید سهام شرکتی که قرار است در بازار عرضه شود تصمیم‌گیری کنند.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که اگر ناشری از پاسخ‌گویی امتناع کند آیا سهام شرکت در بازار بورس یا فرابورس عرضه خواهد شد یا خیر؟ گفت: لازمه موثر بودن این طرح آن است که وقتی شرکتی تصمیم به عرضه سهام خود در بازارهای سهامی اعم از بورس یا فرابورس می‌گیرد، باید در سامانه «تدان» به ابهامات پاسخ دهند و اگر شرکتی از پاسخ دادن به سوالات بپرهیزد، تا زمانی که امر مذکور را انجام ندهد جلوی عرضه اولیه گرفته آن توسط بورس یا فرابورس گرفته می‌شود و صدور مجوز دوباره عرضه اولیه آن شرکت منوط به ارائه مستندات و مدارک مورد نظر در سامانه تدان خواهد بود.

روشن قلب افزود: فعالانی که مجوز لازم برای ثبت سوالات در سامانه تدان را دارند، بعد از انتشار اطلاعیه برای برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی عرضه اولیه تا سه روز فرصت دارند تا سوال خود را در این سامانه تدان منتشر کنند، همچنین ناشران نیز مکلف هستند پس از اتمام فرصت فوق در یک بازه زمانی دو روزه، به تمام سوالات پاسخ دهند.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قسمت عمده ابهاماتی که برای فعالان بازار به وجود می‌آید، در طول فرآیند پذیرش شرکت توسط هیات پذیرش بورس بررسی و رفع می‌شود به همین خاطر عدم اطلاع سهامداران از فرآیند فوق نیز در بعضی موارد منجر به افزایش ابهامات شده که پاسخگویی شرکت منجر به کاهش این گونه موارد خواهد شد.

روشن قلب گفت: امید آن می‌رود که ساز و کار پیاده‌سازی شده برای رفع ابهامات در قبل از عرضه اولیه سهام، به مرور سبب افزایش شفافیت و رفع ابهامات فعالان بازار و افزایش پاسخگویی شرکتها در عرضه‌های اولیه شود.