ساعدپور نوشت: شهید چمران درراه حق قرارگرفته بود و حق‌تعالی راه خود را به او نشان داد.

به گزارش سفیرافلاک، حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: «مثل چمران بمیرید»؛ شهید چمران به فرموده رسول خدا (ص) عمل کرد که فرمود: «قبل از اینکه بمیرید خود را بمیرانید»، ایشان خودسازی و تسویه و تزکیه را در دستور جدی خود قرارداد و به مقام بالایی از عرفان رسید، به‌طوری‌که امام خمینی(ره) لقب عارف را به آن شهید والامقام ارزانی داشتند.

شهید چمران درراه حق قرارگرفته بود و حق‌تعالی راه خود را به او نشان داد: «و الَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلَنا» این وعده قطعی خدای تعالی است که هرکسی که مجاهده‌اش، درراه خدا باشد خداوند راه هدایت را به او نشان می‌دهد.

همان‌طوری که هرکسی درراه شیطان قرار بگیرد، شیطان هم راه‌های خود را به او نشان می‌دهد و هرکدام از این راه‌ها با حسن اختیار یا سوء اختیار پر رهرو است.اگر این دو راه دقیقاً بررسی شود، انسان به این جمع‌بندی می‌رسد که راه فلاح و رستگاری این است که باید مثل شهید چمران زیست تا مثل آن عزیز مرد.

شهید حاج قاسم این نکته را، به زیبایی بر زبان جاری کرد که «باید اول شهید شد تا شهید شد.»

آری ای کسانی که می‌خواهید مثل شهید چمران بمیرید، رمز و راز مثل چمران مردن در «و الَّذینَ جاهَدوا فینا…» نهفته است که باید مجاهدت و سخت‌کوشی، «فینا»، یعنی تمام‌کارها برای خدا باشد.

قیام برای خدا، چگونه زیستن و چگونه مردن را به شهید چمران آموخت، او مجاهدتش برای خدا بود، برای خدای تعالی قیام کرد و قیام برای خدا از او فردی استثنایی و کم دست‌یافتنی ساخت.

قیام برای خدا و مجاهدت در راه خدا از او الگویی عملی ساخت که جاذبه‌ای فوق‌العاده، برای مجاهدین راه خدا دارد؛ آن مجاهدت درراه خدا دوعالم را به یکجا از دل او برون و مدرک دکترای پلاسما، عنوان و… را به پشیزی نخرید تا جای خدای تعالی باشد.

او آتشی از عشق خدای تعالی در دل افروخت و تمام دنیا و مافیها را به یکجا سوخت. «وَالَّذینَ آمَنوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ» اما کسانی که ایمان آورده‌اند، محبتشان به خدا شدیدتر است.

در یک‌کلام او عشق غیر خدا را در دل برون و رنگ خدایی گرفت.« عشق‌هایی کز پی‌رنگی بود/عشق نَبود عاقبت ننگی بود» این است راه چمران زیستن و چمران مردن، ولی چه سخت است عمل کردن به این راه و روش روشن.

خدایا هرلحظه، ما را به شهید چمران و شهید حاج قاسم که راه حسین فاطمه (س) است، نزدیک گردان.

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمدکرم ساعدپور، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل