رزم گفت: ۴۳ هزار و ۱۳۴ پرونده طی سال گذشته در پزشکی قانونی استان لرستان تشکیل و بررسی شد.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از روابط عمومی دادگستری استان لرستان محمد رزم در حین بازدید از سالن تشریح پزشکی قانونی شهرستان خرم آباد اظهار داشت: پزشکی قانونی از سازمان‌های وابسته قوه قضائیه و از ارکان این مجموعه به شمار می‌رود، ضمن اینکه یکی از مهمترین واحدهای معاضدتی پرونده‌های جزایی محسوب می‌شود.

وی افزود: معاینات جراحات و صدمات جسمانی و همچنین تشخیص علت تامه مرگ، تشریح و کالبدشکافی جسد ناشی از قتل‌های عمدی، مرگ مشکوک و… از جمله رسالت‌های پزشکی قانونی است.

رزم با بیان اینکه اجساد جهت بررسی بیشتر کالبدشکافی به سالن سردخانه پزشکی قانونی انتقال داده می‌شود، افزود: با آزمایش‌های متعدد و نمونه و تکه‌برداری علت تامه مرگ تعیین و مشخص می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل و بررسی ۴۳ هزار و ۱۳۴ پرونده طی سال گذشته در پزشکی قانونی استان لرستان، گفت: از این تعداد، ۳۹ هزار و ۵۲۳ فقره مربوط به معاینات صدمات جسمانی و سرپایی بوده است که بیشترین پرونده‌ها به ترتیب مربوط به شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، کوهدشت و دورود است.

رئیس کل دادگستری لرستان تصریح کرد همچنین طی سال گذشته، هزار و ۶۴۲ مورد معاینه اجساد ناشی از فوت به علل مختلف و متعدد در پزشکی قانونی استان انجام شده، ضمن اینکه بیشترین معاینات مربوط به شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، دورود و الیگودرز بوده است.

رزم به انجام هزار و ۷۲ مورد تست آزمایشگاهی اشاره و این موارد را شامل آزمایش‌های سم‌شناسی، سرولوژی، آسیب‌شناسی و همچنین آزمایش‌های مربوط به ژنتیک عنوان کرد.

وی بیان کرد: در برخی موارد به نتایج علل مرگ و معاینات و صدمات اعتراض‌هایی می‌شود که این موارد در کمیسیون‌های پزشکی بررسی می‌شود،‌ در همین راستا سال گذشته ۳۹۷ مورد کمیسیون مربوط به پزشکی قانونی و روانپزشکی و دیگر قصورهای پزشکی تشکیل شده است.

رئیس‌ کل دادگستری استان لرستان گفت برای پیشگیری از مصرف موادمخدر در استان، منازعات متعدد دسته‌جمعی، درگیری‌های منجر به تیراندازی و فوت‌های ناشی از مسمومیت‌ها ضرورت دارد با بگارگیری همه امکانات و ظرفیت های بخش های مختلف اعم از آموزش و پروش، دانشگاهها، حوزه و سایر مراجع در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

انتهای پیام/