بیرانوند گفت: در صورت تخصیص آب، توسعه باغات سیاب کوهدشت از هزار و 200 هکتار به 2500 هکتار امکان پذیر است.

به گزارش سفیرافلاک، مجتبی بیرانوند شامگاه شنبه در نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه لرستان اظهار داشت: با تدابیر اندیشیده شده انتخابات سالمی در شهرستان کوهدشت برگزار شد که ۷۰ نفر در انتخابات شوراها کاندیدا و هفت نفر منتخب شدند، انتخابات شوراها در کوهدشت به صورت الکترونیکی و به صورت سالم و پرشور برگزار شد و در روند برگزاری انتخابات حتی یک مورد تخلف خرید و فروش رای گزارش نشد.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ اثر در شهرستان ثبت ملی شده است، افزود: شهرستان کوهدشت در حوزه گردشگری با دارا بودن ۴۰۰ اثر ثبت ملی ظرفیتی در بحث گردشگری است که دره شیرز یکی از این آثار طبیعی است که تلاش برای ثبت جهانی این اثر در دستور کار می باشد.

فرماندار کوهدشت بیان کرد: متاسفانه در ادوار گذشته مجوز مزرعه پرروش ماهی در دهنه تنگه واگذار شده و ظرف دو سال گذشته استاندار لرستان بر تعیین تکلیف این مهم تاکید کردند که این یکی از موانع ثبت جهانی این اثر است و موضوع از نظر قضایی در حال بررسی است.

وی با اشاره به باغات انار کوهدشت گفت: تنها انارستان متمرکز کشور بالغ بر هزار و ۲۰۰ هکتار باغ انار در سیاب کونانی کوهدشت است که ۱۱۲ بهره بردار دارد و سالانه ۳۵ هزار تن انار تولید می کنند البته از قبل مشکلاتی در این حوزه وجود داشت به طوری که برخی بهره بردارن تخصص آب داشتند ولی باغ نداشتند و آب را به صورت آزاد می فروختند که تصمیم گرفته شد همه باغات و مجوزات و تخصیص ها، جدید باشد که بیش از ۷۰ درصد انجام شده و مابقی هم در دستور کار است و پروانه جدید صادر می شود.

بیرانوند صنایع تبدیلی را یکی از ضروریات این شهرستان برشمرد و گفت: با توجه به تولید انار در شهرستان، کارخانه ای برای فرآوری محصولات انار ایجاد شده که به علت سرمایه در گردش با ۴۰ درصد ظرفیت کار می کند و قول هایی داده شده که این واحد با همه ظرفیت فعالیت داشته باشد.

فرماندار کوهدشت خاطرنشان کرد: در راستای توسعه باغات با توجه به پیگیری های لازم، تخصیص آب از سد سیمره، تقسیم بندی می شود که در صورت این تخصیص ظرفیت توسعه باغات سیاب تا دو هزار و ۵۰۰ هکتار وجود دارد.

وی سد معشوره را یکی از مهمترین مطالبات مردمی عنوان کرد و افزود: سد معشوره یکی از مطالبات به حق مردم کوهدشت است که طی دو سال اخیر ۱۰ درصد پیشرفت داشته و حجم آن ۵۲۰ میلیون متر مکعب است که ۱۸۵ میلیون مترمکعب برای شهرستان تخصیص داده شده است.

بیرانوند با اشاره به مشکلات افت فشار آب و آبرسانی با تانکر عنوان کرد: در حال حاضر آب شرب کوهدشت توسط ۲۴ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق تامین می شود و با توجه به اقدامات صورت گرفته بخشی از مشکلات آب حل شده و برخی نقاط مشکل دارند که در این راستا خط انتقال رینگ شمالی به طول ۴٫۵ کیلومتر با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در حال انجام است که ظرف دو ماه آینده تکمیل می شود که همزمان با احداث این خط، یک مخزن پنج هزار متر مکعبی و یک مخزن هزار و ۲۰۰ متر مکعبی که در مجموع شش هزار و ۲۰۰ متر مکعب هستند به شبکه آب شرب اضافه می شود که با این دو برنامه، مشکلات مناطق و افت فشار برطرف می شود.

انتهای پیام/