گسترش شبکه‌های اجتماعی سبک زندگی بسیاری از افراد را تغییر داده و رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است؛ رشدی که بر زندگی، ذائقه و نوع نگاه به اطرافمان نیز تأثیرگذار بوده است.

به گزارش سفیرافلاک، سبک زندگی مجموعه ای کامل از باورها و اعتقاداتی است که در زندگی مورد استفاده قرار می گیرد، از تغذیه گرفته تا پوشش، اخلاق، گفتار، رفتار، اقتصادی، اجتماعی و… که هر کدام در ارتقا یا کاهش اهداف این سبک اثرگذار است.

استوار بودن زندگی بر روی پایه های مختلفی که از مولفه های سبک زندگی اسلامی هستند می تواند به استحکام بخشی و دام و قوام زندگی اجتماعی بینجامد، سبکی که همچنان نشاط و آزادی را در خود گنجانده است.

یکی از مهمترین حربه های دشمن در جنگ نرم، تغییر سبک زندگی اسلامی است به طوری که از طریق رسانه ها و ماهواره ها و فضای مجازی سعی در ایجاد تغییراتی در این سبک دارد تا بتواند فرهنگ های غلط غرب را تحمیل کند، زرق و برق هایی که در پشت پرده آنها، راه را برای سوق دادن زندگی ها به سمت گرایش ها و فرهنگ های غلط غرب فراهم کرده است.

هجمه های دشمن برای رخنه در سبک زندگی اسلامی

با نگاهی گذرا می توان دید که بسیاری از تغییرات در زندگی امروز و مقایسه آنها با زندگی در دهه های قبل نشان می دهد که متاسفانه برخی از این روش ها و سبک غربی ناخواسته به سبک زندگی اسلامی رخنه کرده است و رد پای هجمه های دشمن را برای این تغییر می توان مشاهده کرد.

تغییر در نوع پوشش و الگوگیری از لباس هایی که با فرهنگ و دین ما هیچ سنخیتی ندارند نمونه ای از تغییر در سبک زندگی اسلامی است، دشمنان با نشان دادن این پوشش ها سعی در تغییر و انحراف افکار جوانان دارند تا رفته رفته آنها را در دریای بدحجابی غوطه ور کنند، نتیجه آن بدحجابی است که می تواند اثرات مخربی را نه تنها برای زندگی شخصی فرد بلکه برای جامعه به همراه داشته باشد.

طی سال های اخیر با رشد تکنولوژی، فناوری و همچنین ظهور و بروز شبکه های مختلف اجتماعی، فضای مجازی در تغییر سبک زندگی اسلامی بسیار اثرات مخرب و تهدید کننده را داشته به طوری که کانال ها و پیج هایی برای ترویج سبک زندگی غرب ایجاد شده اند و سعی در القا کردن این نوع سبک زندگی از طریق روش های تبلیغاتی دارند.

در شبکه های اجتماعی به وفور شاهد تبلیغ و ترویج مارک ها و برندهای خارجی که هیچ ربطی با فرهنگ ما ندارند هستیم، این شبکه ها به دنبال بالا بردن تب مُدگرایی و نشان دادن چهره های هالیوردی و یا هنرپیشه هایی هستند که از این مارک ها استفاده می کنند.

احیای سبک زندگی اسلامی در گام دوم انقلاب

تبلیغات پرطمطراق برای انواع لوازم آرایشی، لوازم زینتی، جراحی های زیبایی، فال روزانه، انواع داروهای لاغری و سایر مواردی که همگی عصاره افکار غربی هستند که سعی دارند تا با ترویج این تبلیغات، زخم های خود را بر پیکره افکار جوانان وارد نمایند.

طی سال های اخیر متولیان و مسئولان به این موضوع مهم توجه ویژه و جدی نداشتند اما امروز با روی کار آمدن دولت و مجلس انقلابی می توان دریچه امید برای احیای سبک زندگی اسلامی را گشود و شاهد تحولاتی اساسی در این راستا شد.

در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب به این موضوع مهم تاکید و توجه ویژه ای داشتند، سبکی که می تواند گام هایی اساسی در مراحل بعدی دولت اسلامی و تمدن نوین اسلامی را بردارد.

رهبر معظم انقلاب سالها بر سبک زندگی اسلامی ایرانی تاکید فرمودند، چرا که ترویج و احیای این سبک می تواند در ارتقا و بالا بردن شاخصه ها و مولفه های استحکام زندگی اجتماعی افراد اثرات مطلوبی داشته باشد.

فضای مجازی، مروج فرهنگ بیگانگان

حامد پرچی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: متاسفانه ما در آماج شدیدترین حمله ها، یورش ها و نفوذهای فرهنگی هستیم، برخی از کشورها تلاش می کنند تا فرهنگ و عقاید خود را به گونه های مختلف به مردم سایر کشورها تحمیل کنند.

وی افزود: در زمان های بسیار دور برای تحمیل فرهنگ و تمدن به کشورهای دیگر از روش های نظامی و استعماری استفاده می کردند اما امروزه با استفاده از ابزارهای مختلف، زمینه را برای نفوذ فرهنگی آماده می کنند.

جامعه شناس با اشاره به نقش فضای مجازی در ترویج فرهنگ غرب، تصریح کرد: امروز فضای مجازی بستر را برای این موضوع فراهم کرده است و سبک زندگی جدید را تبلیغ می کند به طوری که قبلا فکر اینکه روزی سگ گردانی در سطح شهر دیده شود و یا پوشش هایی که تناسبی با فرهنگ و دین ما ندارند، دیده شود اصلا امکان پذیر نبود.

پرچی عنوان کرد: امروزه وسایل فناوری اطلاعاتی و ارتباطی روز به روز مصرف گرایی، اشرافی گری و سبک زندگی غربی را تبلیغ می کنند و به سمتی حرکت می کنند که شاهد دگرگونی باشیم.

سبک زندگی اسلامی و آرامش در زندگی

وی با بیان اینکه ما مردم ایران دارای یک سابقه فرهنگی و دینی هستیم، گفت: اگرچه دشمن در تلاش است تا از طریق رسوخ در بخش فرهنگ و تبلیغات مختلف، فرهنگ خود را تحمیل کند اما سبقه فرهنگی و دینی ما سنخیتی با فرهنگ غرب ندارد و وقتی فرهنگی که سنخیتی با گذشته ما ندارد وارد کشور شود مانند تب و ویروس است که گسترش می یابد و تبعات زیادی به دنبال دارد.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: احترام به بزرگترها، دوری از فردگرایی، اجتماعی بودن، پوشش مناسب و … از مهمترین ویژگی های رفتاری ماست که انجام آنها در روایات هم توصیه شده و امروز فضای مجازی این زندگی و سبکی که همخوانی با فرهنگ ما را ندارد، تبلیغ می کند و سلبریتی ها و عده ای به این نیز دامن می زنند.

پرچی با تاکید بر اینکه سبک زندگی اسلامی آرامش را به همراه دارد، عنوان کرد: باید در این راستا آگاه سازی شود، باید داشته های خود را قدر بدانیم چرا که سبک زندگی اسلامی ایرانی باعث آرامش و ترقی انسان می شود و ترویج این سبک سبب روابط قوی و سرمایه اجتماعی قویتر می گردد.

وی بیان کرد: پوشش، معرف یک انسان است وقتی پوشش و طرز لباس پوشیدن افراد متناسب با فرهنگ، آداب و دین نباشد گویای الگو گرفتن از فرهنگ بیگانه است.

تبلیغات گسترده برای القای فرهنگ غرب

فرهاد طهماسبی کارشناس امور اجتماعی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در سبک زندگی با دو مسئله باورها و ذهنیت و یکی هم رفتارهای افراد روبرو هستیم به طوری که سبک زندگی از ذهنیت ها نشات می گیرد و در عینیت ها تجلی می یابد.

وی افزود: برای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی باید تفکر افراد در این راستا شکل گیرد و ذهنیت افراد در چارچوب سبکی متناسب با فرهنگ و دین باشد که با پیروزی انقلاب اسلامی ایران این ذهنیت ایجاد شد که براساس شاخص های اسلامی زندگی نماییم اما به مرور زمان الگوهای دیگر کشورها خود را برای این تغییر با تبلیغات و ترفندهای مختلف نمایان کردند.

کارشاس اجتماعی با اشاره به نقش فضای مجازی در تغییر سبک زندگی تصریح کرد: با رویش وسایل ارتباطی و فناوری، از طریق ماهواره و فضای مجازی سعی کردند تا سبک زندگی غربی را القا کنند که تبلیغات گسترده ای را از این راه انجام می دهند و لازم است حتما برنامه جایگزین وجود داشته باشد تا سبک زندگی اسلامی ایرانی ترویج یابد.

طهماسبی با بیان اینکه ضروریست زمینه زندگی آرام و پیشرفت آمیز فراهم و در کنار آن الگوسازی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب به این موضوع اشاره شده به طوری که در گام اول انقلاب، جامعه اسلامی شکل می گیرد و در گام دوم به سمت تمدن سازی حرکت شود تا به همه دنیا صادر گردد و در زمان ظهور امام زمان(عج) این پرچم به دست امام زمان(عج) برسد.

در انتخابات اخیر دولتی انقلابی و جهادی انتخاب شد که با همکاری مجلس می توانند در پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب از جمله ترویج و احیای سبک زندگی اسلامی ایرانی می توانند نقش بسیار موثری داشته باشند.

انتهای پیام/