ناظر با اشاره به تبیین برتری‌های علمی واکسن برکت، گفت: ایران با تولید واکسن داخلی، این را به جهان مخابره نمود که آمادگی کامل برای مقابله با تهدیدات بیولوژیکی را دارد.

 محمدرضا ناظر در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به تبیین برتری‌های علمی واکسن ایرانی، اظهار داشت: واکسن برکت از نوع ویروس کشته‌شده با تمام اجزای ویروس است، بنابراین با ویروس موتاسیون یافته، کمتر دچار تغییرات ژنتیکی در سیستم ایمنی هستیم، در واکسن‌های ام. آر. ان. ای، قسمت کوچک و مهمی از ویروس فقط توسط سیستم ایمنی تحریک می‌شود اما واکسن برکت کل اجزای ویروس را بررسی می‌کند‌.

وی افزود: ازنظر تئوری این نوع از واکسن‌ها که ویروس کشته‌شده هستند عوارض کمتری نسبت به دیگر واکسن‌ها دارند؛ البته متخصصین ایرانی به دنبال تولید انواع واکسن هستند، مزایا و محاسن هرکدام را جداگانه باید سنجید.

متخصص بیماری‌های عفونی (میکروبی، ویروسی) با اشاره به شناسایی کل جسم ویروس توسط سیستم ایمنی در واکسن ایرانی برکت، عنوان کرد: عوارض واکسن‌ها در حالت کلی مشترک بوده و با حساسیت‌هایی که ممکن است در بین افراد به وجود بیاید برخی عوارض‌ها بیشتر به دلیل تغیر ویروس‌های زنده ضعیف شده است.

وی تصریح کرد: واکسن ایرانی برکت برای فردی که حتی نقص سیستم ایمنی هم دارد به‌راحتی و بدون بروز مشکل قابل تزریق است، چون واکسن از نوع ویروس کشته‌شده است.

ناظر با اشاره به‌ضرورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صورت تزریق واکسن، خاطرنشان کرد: ازنظر آماری آنگاه‌که ۷۰ درصد جمعیت یک منطقه واکسن را دریافت کرده باشند به‌موجب آن، ایمنی جمعی به وجود آمده و ایمنی در تمام افراد ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به تخصص و توانمندی جوانان ایرانی در دستیابی به تکنولوژی‌ها و فناوری ها، بیان کرد: با توجه به جهش ویروس و موتاسیون، روش‌های مختلف تولید واکسن را در کشور داریم به‌طوری‌که دوز سوم از طریق بینی وارد بدن می‌شود.

متخصص بیماری‌های عفونی تأکید کرد: رسیدن به مرحله تولید، درواقع نوعی از پدافند غیرعامل و موفقیتی ارزشمند است و بیان‌کننده و مخابره این پیام به جهان که ما هرلحظه و برای مقابله با جنگ بیولوژیکی آمادگی کامل داریم.

انتهای پیام/