رقابت‌های فوتبال دسته اول باشگاه‌های کشور در شرایطی به روزهای حساس خود نزدیک شده که پنج تیم شانس صعود به لیگ برتر را دارند اما تیم‌های دو سرمربی استقلالی از شانس بالاتری برخوردارند.

به گزارش سفیرافلاک، مسابقات فوتبال لیگ دسته اول در حالی به سه هفته پایانی خود نزدیک شد که تیم‌های هوادار و بادران با ۵۴ امتیاز در رده‌های اول و دوم جدول قرار دارند و بیشترین شانس را نسبت به سایر تیم‌ها برای صعود به لیگ برتر دارند. سرنوشت این دو تیم کاملاً در دست خودشان است و برای صعود چشم شان به دنبال نتایج سایر تیم‌ها نیست.

به جز این دو، فجر سپاسی با ۵۱، شاهین بوشهر با ۵۰ و مس کرمان با ۴۹ امتیاز در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند و می‌توان گفت کورس دوم صعود به لیگ برتر را این ۳ تیم تشکیل می‌دهند. با اینکه چند تیم دیگر از جمله خوشه طلایی، استقلال خوزستان و… هم روی کاغذ شانس صعود به لیگ برتر را دارند، اما بعید به نظر می‌رسد در پایان فصل تیمی به جز ۵ تیم هوادار، بادران، فجرسپاسی، شاهین بوشهر و مس کرمان راهی لیگ برتر شود.

۱- هوادار؛

شاگردان رضا عنایتی در صدر جدول قرار دارند و در صورتی که در ۳ بازی باقی مانده نتایج مطلوبی بگیرند، بدون قید و شرط راهی لیگ برتر می‌شوند تا اتفاق خوبی را رقم زده باشند.

اما کار هوادار برای نتیجه گرفتن در ۳ بازی باقی مانده چندان هم ساده نیست و حداقل آنها در ۲ هفته اول کار دشواری دارند چون دو بازی مستقیم با دو تیم از ۵ تیمی که در کورس صعود هستند دارند. در واقع باید گفت هوادار به موازات داشتن بیشترین شانس، سخت‌ترین کار را هم در پیش دارد.

آنها ابتدا در هفته سی و دوم به مصاف فجرسپاسی می‌روند که نتیجه این بازی نه تنها در سرنوشت هر دو تیم، بلکه در سرنوشت نهایی مسابقات هم تاثیرگذار است. شاگردان عنایتی سپس در هفته سی و سوم به مصاف دیگر تیم مدعی صعود، مس کرمان می‌روند که مقابل این تیم هم کار دشواری دارند. اما اگر عنایتی و شاگردانش در این دو بازی نتایج لازم را گرفته باشند، در هفته آخر کار ساده‌ای در پیش دارند و در خانه مقابل تیم پایین جدولی و بی انگیزه شهرداری آستارا دیدار می‌کنند.

شانس «پنج ضلعی» برای لیگ برتری شدن/ دو استقلالی نزدیک به خوشبختی

۲- بادران؛

شاید کار شاگردان امید روانخواه نسبت به شاگردان عنایتی قدری ساده‌تر باشد. آنها هم امتیاز هوادار هستند و تنها به دلیل تفاضل گل کمتر در رده دوم قرار دارند. بادران در هفته سی و دوم کار چندان سختی در شیراز ندارد و باید برابر تیم نه چندان قدرتمند قشقایی به میدان برود. تیمی که در پایین جدول است، اما از خطر سقوط جسته است. بادران ی ها سپس در هفته سی و سوم در خانه به مصاف تیمی دیگر از پایین جدول به نام رایکا می‌روند و می‌توان روی کاغذ ۶ امتیاز را از این دو بازی برای آنها متصور بود.

بادران حتی در هفته پایانی هم با اینکه خارج از خانه بازی دارد اما باز هم کار دشواری ندارد چون باید برابر تیمی بازی کند که این دیدار برای آنها جنبه تشریفاتی دارد. تیمی به اسم ملوان.

۳- فجر سپاسی؛

فجر سپاسی با ۳ امتیاز اختلاف بعد از هوادار و بادران در رده سوم قرار دارد، اما آنها یک شانس بزرگ دارند که آن هم بازی مستقیم با هوادار است که در صورت پیروزی در این بازی، می‌توانند ۳ امتیاز اختلاف با هوادار را جبران کرده و دلخوش به دو هفته پایانی باشند. سپاسی‌ها حتی تفاضل گل خوبی هم دارند و در صورت هم امتیاز شدن با هوادار می‌توانند از امتیاز تفاضل گل بهتر هم استفاده کنند.

شاگردان کلانتری در هفته سی و سوم هم یک دیدار حساس دیگر با دیگر تیم مدعی این فصل، شاهین دارند و در هفته پایانی راحت ترین کار که بازی با تیم سقوط کرده گل گهر است را در پیش دارند. در واقع کلید اول صعود سپاسی پیروزی برابر هوادار و سپس گرفتن امتیازات لازم از شاهین و گل ریحان است.

۴- شاهین شهرداری بوشهر؛

شاگردان داود مهابادی با اینکه از تیم‌های بالانشین جدول هستند که شانس زیادی هم برای صعود دارند، اما این اتفاق تنها زمانی برای آنها می‌افتد که نتایج بعضی از بازی‌های دیگر هم به سودشان شود. بوشهری‌ها در هفته سی و دوم کار دشواری ندارند و باید برابر تیم سقوط کرده گل ریحان به میدان بروند که پیروزی و حتی یک پیروزی پر گل برای این تیم دور از دسترس نیست.

آنها سپس در هفته سی و سوم باید در دیداری بسیار تعیین کننده مقابل حریفی مستقیم به نام فجر سپاسی بروند که در صورت پیروزی در این بازی و اگر نتیجه دو سه بازی دیگر هم به سود این تیم رقم بخورد، آنگاه در هفته پایانی در صورتی که شانس صعود داشته باشند، شاید کار سختی برای پیروزی برابر استقلال ملاثانی در پیش نداشته باشند.

۵- مس کرمان؛

تیمی که تا چند هفته پیش شانس بسیار خوبی برای صعود داشت، حالا در بین ۵ تیم بالای جدول کمترین شانس را دارد. مس کرمان ۴۹ امتیازی است و ۵ امتیاز از دو تیم صدر جدول کمتر دارد و ۴ تیم بالاتر از آنها قرار دارند که باید نتایج ضعیفی بگیرند تا شانس کرمانی‌ها افزایش پیدا کند.

مس باید حداقل در هر صورت ۲ بازی از ۳ بازی‌اش را ببرد. ۳ بازی که به ترتیب مقابل خیبر در خرم آباد، هوادار در کرمان و استقلال خوزستان است. این نشان می‌دهد آنها حداقل در دو بازی اول برای رسیدن به پیروزی کار دشواری در پیش دارند تا مشخص شود با اینکه روی کاغذ برای صعود شانس دارند، اما این شانس آنقدر زیاد نیست که بتوان به آن دل بست.

شانس «پنج ضلعی» برای لیگ برتری شدن/ دو استقلالی نزدیک به خوشبختی

بازی‌های مستقیم

نگاهی به برنامه بازی‌ها مشخص می‌کند در ۳ هفته پایان مسابقات، ۳ بازی مستقیم بین تیم‌های مدعی برگزار می‌شود که نتایج آن بسیار تاثیر گذار است. نخستین بازی مستقیم در هفته سی و دوم بین دو تیم هوادار و فجرسپاسی برگزار می‌شود.

در هفته سی و دوم شاهد دو بازی مستقیم و تاثیر گذار هستیم که ابتدا مس و هوادار و سپس فجرسپاسی و شاهین به مصاف هم می‌روند.

هر ۵ تیمی که شانس صعود به لیگ برتر دارند، در هفته پایانی کار دشواری برای پیروزی ندارند و اگر به امتیازات هفته پایانی نیاز داشته باشند، قادر به کسب آن هستند؛ پس می‌توان گفت تکلیف صعود تیم‌های لیگ یکی به لیگ برتر، به احتمال زیاد در هفته ماقبل پایان مشخص می‌شود.

در هفته پایانی بادران در انزلی میهمان ملوان است، مس در اهواز به مصاف استقلال خوزستان می‌رود، هوادار میزبان شهرداری آستارا است، شاهین در بوشهر از استقلال ملاثانی پذیرایی می‌کند و فجر سپاسی در کرج به مصاف گل ریحان خواهد رفت.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر