حسن نژاد گفت: 7 سد نیمه کاره در استان وجود دارد که تکمیل این سدها 2 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش سفیرافلاک، داریوش حسن نژاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون شش سد مخزنی توسط آب منطقه ای ساخته شده و هفت سد دیگر در حال ساخت است که مجوز تخصیص آب برای ۱۰ سد جدید اخذ شده که در مجموع جهت تکمیل سدهای نیمه کاره استان، دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در صورت تامین در کمتر از سه سال انجام می شوند.

وی با اشاره به تکمیل شبکه آبیاری افزود: تکمیل شبکه آبیاری تابع اعتبار است که حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد اعتبار نیاز دارد اما سالانه مبالغ اندکی برای این موضوع در نظر گرفته می شود، در همین راستا شبکه آبیاری مروک قرارداد بسته شده که سه هزار و ۶۰۰ هکتار امسال به بهره برداری می رسد و دو هزار هکتار هم قبلا به بهره برداری رسیده است.

مدیر عامل آب منطقه ای لرستان تصریح کرد: تغییر وضع موجود نیاز به بازنگری در قانون توزیع عادلانه آب و همدلی کلیه ذی نفعان دارد اما راهبرد ما صرفه جویی در مصارف و جلوگیری از مصارف غیر قانونی، کنترل نظارت، نصب کنتور هوشمند، الگوی کشت و جلوگیری از برداشت های مازاد است که در این راستا ۱۸ اکیپ در استان نظارت را بر عهده دارند.

۲۵۰ کنتور هوشمند امسال نصب می شود

حسن نژاد از نصب ۲۵۰ کنتور هوشمند در سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون هزار و ۳۷۸ کنتور هوشمند در استان نصب شده و امسال ۲۵۰ کنتور دیگر نصب می شود که مهمترین مشکل به دلیل عدم توانایی در خرید کنتور است که در این زمینه رایزنی برای تقسیط انجام شده است.

وی بیان کرد: تخصیص های جدید آب با هدف بهبود و توسعه اراضی هستند و  پیگیری های لازم انجام می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: در استان ۴۸ ایستگاه پمپاژ وجود دارد که از این تعداد ۳۷ ایستگاه تحت مدیریت جهاد کشاورزی و ۱۱ پمپاژ توسط آب منطقه ای اجرا شده است و در صورت تامین اعتبار سه ایستگاه ظرف سال جاری به بهره برداری می رسد.

چالش کشت برنج و کم آبی

حسن نژاد با اشاره به کاهش کشت محصولات آبدوست افزود: کشت محصولات آبدوست همسو با شرایط کنونی نیست و سبب خسارت به سایر محصولات و سطح آب های زیر زمینی می شود البته کشت برنج یکی از چالش های اصلی استان و کشور است.

وی با تاکید بر بازنگری مجوزهای باغات سیاب بیان کرد: مجوزهای باغات با دقت در دست اقدام است ضمن انجام نقشه برداری هوایی از اراضی، همه مجوزهای قدیمی در دست بازنگری است و تاکنون ۶۰ پرونده انجام شده و باید توجه داشت که مجوزهای قدیمی از درجه اعتبار ساقط هستند.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان به چاه های غیر مجاز اشاره کرد و اظهار داشت: بیشترین پلمپ چاه های غیر مجاز در خرم آباد، الشتر و نورآباد بوده اما امسال هشت دستگاه حفاری غیر مجاز در استان کشف شده که بیشتر در شهرستان دورود بوده است.

آزادسازی ۲۷۰ هکتار از بستر و حریم رودخانه ها

حسن نژاد رفع تصرفات را یکی از برنامه های مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: امسال برای آزدسازی حریم بستر ۸۰ هکتار از تصرفات و ۱۲۰ هزار از تصرفات کرخه آزاد شده به طوری که تاکنون ۲۷۰ هکتار از بستر و حریم رودخانه های استان آزاد شده است.

وی با اشاره به لایروبی رودخانه های استان گفت: از اعتبارات سیل قرار است مبلغی برای لایروبی اختصاص داده شود البته سال گذشته لایروبی از طریق تهاتر با برخی پیمانکاران انجام شد و امسال هم از این منبع استفاده می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان با تاکید بر جلوگیری از خشک شدن باغات افزود: خرم رود آب دارد و باغات دارای پنج سال را از طرق چاه های حریمی تامین آب می کنیم تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود البته برخی رودخانه صد درصد و برخی ۸۰ درصد کاهش آبدهی دارند و دبی رودخانه های خرم آباد ۳٫۹۴ متر بر ثانیه است که نسبت به پارسال ۴۷ درصد کاهش، کشکان ۱٫۷ متر بر ثانیه، کشکان در محل افرینه ۳٫۵ ، چوهلول یک متربر ثانیه و کشکان در پلدختر ۴٫۲ متر بر ثانیه و تیره در دورود ۲٫۳ درصد کاهش داشته است.

اعتبارات عمرانی به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت

حسن نژاد بیان کرد: تخصیص آب شرب در روستاها انجام می شود و تخصیص از سد ایوشان جهت تامین آب روستا صادر شده است.

وی با اشاره به مطالعات مدیریت جامع منابع آب استان گفت: مطالعات مدیریت جامع منابع آب استان به تصویب رسیده و تخصیص ها به روز شده، همچنین گزارش تامین آب شرب و صنعت در دراز مدت به تایید رسیده و نتیجه آن در توزیع تخصیص سدها لحاظ می شود که مشاور انتخاب شده و گزارش پنج سد نهایی شده و مابقی نیز ظرف سه ماه دیگرتهیه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش اعتبارات عمرانی از ۱۰۲ میلیارد و به ۶۰۰ میلیون تومان در این سالها از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط آب منطقه ای بوده است.

انتهای پیام/