خودنیا گفت: ۳ هزار دستگاه ماینر در استان لرستان کشف و ضبط شده است.

به گزارش سفیر افلاک فریدون خودنیا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون سه هزار دستگاه ماینر در استان کشف و ضبط شده که بخشی از این تعداد بر روی شبکه کار نمی کرد و در انبارها بود و برخی هم روی شبکه کار می کرد که در این زمینه جرائم سنگینی برای آنها اعمال شده است.

وی با اشاره به اینکه در استان هفت نیروگاه گازی در شهرک های صنعتی و نقاط مختلف استان افتتاح شده است، افزود: علاوه بر این تعداد، یک نیروگاه گازی نیز در شهرک صنعتی دورود به زودی افتتاح می شود که لرستان از لحاظ نیروگاه گازی در غرب کشور رتبه اول و در نیروگاه خورشیدی رتبه دوازدهم را دارد البته با توجه به شرایط آب و هوایی می توان در بحث نیروگاه های خورشیدی خانگی در استان موفق بود.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان تصریح کرد: بسیاری از منازل قابلیت نصب پنل های خورشیدی را بر روی پشت بام دارند و در این راستا محدودیتی برای ارائه مجوز نداریم.

خودنیا با اشاره به افزایش مصرف برق در استان گفت: پارسال ۶۷۰ مگاوات پیک بار بوده که امسال به ۷۲۰ مگاوات رسیده که در راستا کاهش مصرف برق در ادارات، سامانه ای راه اندازی شده که به صورت آنلاین مصرف برق ادارات را پایش می کند و اگر مصرف روزانه بالا رود اخطار داده می شود و در صورت بی توجهی به اخطار، برق اداره قطع می شود.

۵۹۶ مگاوات، سهم استان از برق کشور

وی بیان کرد: سهمیه ای که به استان لرستان داده شده ۵۹۶ مگاوات بوده که جوابگوی مصرف نیست و خاموشی ها دو نوبت در روز اعمال می شود و با توجه به کاهش برق راهی جز اعمال خاموشی نیست و نیاز است که مشترکین هم همراهی نمایند.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به خسارت وسایل برقی به دلیل خاموشی ها گفت: شرکت توزیع برق با بیمه کوثر قرارداد بسته که افراد از طریق تلفن همراه می توانند وارد شوند و فرم را پر کنند تا رسیدگی توسط کارشناسان صورت گیرد.

خودنیا خاطر نشان کرد: در اواخر هفته اختلاف زیادی بین تولید و مصرف نیست و مصرف برق کمتر می شود که سبب شده تا اعمال خاموشی ها در اواخر هفته کمتر باشد.

عدم اعمال خاموشی در مناطق حساس مانند بیمارستان

وی با بیان اینکه برنامه خاموشی ها اطلاع رسانی می شود گفت: از ابتدای خرداد تاکنون برنامه خاموشی در شرکت توزیع برق و سایت های مجازی قرار داده شده البته برخی از نقاط که خاموشی کمتری دارند به دلیل وجود مراکز حساسی مانند بیمارستان است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان با بیان اینکه در شهرهای صنعتی، برق مشترکین کمتر قطع می شود افزود: در تهران به دلیل وجود صنایع بزرگ وقتی مصرف افزایش یابد، برق چند واحد تولیدی قطع می شود و مابقی برق مورد نیاز تامین می شود ولی در استان کارخانه چندان نیست و چند واحد بزرگی هم که وجود دارد در راستای کاهش مصرف برق همکاری می کنند اما در مجموع در استان هایی که صنعتی تر هستند از برق صنعت برای کاهش خاموشی های مشترکین استفاده شده است.

خودنیا با تاکید بر این که در منازل باید طبق استانداردها ارت وجود داشته باشد افزود: یکی از دلایل سوختن و خسارت به وسایل برقی عدم وجود ارت است که لازم است مشترکین زمانی که برق قطع می شود تمام وسایل را خاموش کنند تا خسارت ها کمتر شود.

وی بیان کرد: البته باید توجه داشت که مشکلات فنی در خاموشی ها، کمتر از یک درصد است و خاموشی های این روزها به دلیل کمبود برق است.

بیشترین مصرف برق در بخش تجاری و مسکونی است

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به میزان مصرف ماینرها از برق بیان کرد: تاکنون که سه هزار دستگاه ماینر در سطح استان ضبط شده، اگر این همه دستگاه در مدار باشند در مجموع شش مگاوات و یک درصد برق مصرفی در کل استان می شود و دو درصد احتمال افزایش مصرف توسط این ماینرها وجود دارد.

خودنیا خاطرنشان کرد: پیک بار استان ۷۲۰ مگاوات همزمان با کشور و غیر همزمان ۷۶۰ مگاوات است، با توجه به اینکه پیک بار کشور ۶۵ هزار مگاوات است، حدود یک دهم درصد از کل کشور برق در استان مصرف می شود که بیشترین مصرف برق در استان لرستان در بخش تجاری و مسکونی است.

انتهای پیام/