طرفین شرکت‌کننده در نشست بین‌الافغانی صلح که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در تهران برگزار شد، بیانیه‌ای شامل ۶ بند صادر کردند.

به گزارش سفیرافلاک، دو هیات از کشور افغانستان حاضر در نشست تهران در بیانیه‌ای اعلام کردند:

دو هیات مشارکت کننده بین الافغانی صلح که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مورخ ۷ و ۸ ماه جولای سال ۲۰۲۱  در شهر تهران گفتگو نمودند، در موارد ذیل به توافق رسیدند:

۱٫ هیات‌ها از مساعی و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در مورد تامین صلح در افغانستان و مهمان‌ نوازی‌های به عمل آمده ابراز امتنان می‌نمایند.

۲٫ هر دو جانب با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامه جنگ و صدمه‌ای که از آن متوجه سلامت کشور می‌شود، به توافق رسیدند که جنگ راه‌حل مسئله افغانستان نبوده و باید همه تلاش‌ها در جهت رسیدن به راه حل سیاسی و صلح آمیز توجیه گردند.

۳٫ گفتگوها در فضای صمیمانه‌ای صورت گرفت و همه مسائل به صورت مفصل و با صراحت مطرح گردید.

۴٫ هر دو طرف تصمیم گرفتند مواردی را که ضرورت به مشورت بیشتر دارد مانند ایجاد مکانیزم گذار از جنگ به صلح دائمی،‌ نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن طی نشست بعدی که در نزدیکترین فرصت ممکن دائر خواهد شد مورد بحث قرار داده و به نتیجه برسند.

۵٫ طرف‌ها نشست تهران را فرصت و زمینه جدید برای تقویت راه حل سیاسی معضل افغانستان می‌دانند.

۶٫ هر دو جانب حملاتی را که خانه‌های مردم،‌ ادارات،‌ مساجد و بیمارستان‌ها را هدف قرار داده و باعث تلفات می‌گردند و همچنان تخریب  مؤسسات عمومی را به شدت محکوم کرده و خواستار مجازات عاملان آن می‌گردند.

نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان صبح دیروز (چهارشنبه) ۱۶ تیرماه، به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در تهران افتتاح شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم