ساعدپورنوشت: این دغدغه خاطری است حساس و قابل‌اعتنا و می‌طلبد گفتمان سازهای انقلابی با تمام توان مواظب باشند که این قطار امید از ریل‌گذاری خود منحرف نشود و خود را مسئول بدانند و مسئولیتی الهی که این قطار امید از این پیچ تاریخی عبور و به مقصد که تثبیت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است برسد.

به گزارش سفیرافلاک، دغدغه خاطر گفتمان سازهای انقلاب به تبعیت از رأس خود که مقام معظم رهبری، امام خامنه‌ای است، این است که آیا این گفتمان انقلابی که دولت آقای رئیسی برآمده از آن است، مثل گفتمان سال ۸۴ توسط مشایی‌های میانی مصادره به مطلوب نمی‌شود؟

درست است که انقلابی‌ها، اطمینان صددرصد به رئیس‌جمهور منتخب دارند، ولی کسانی که کیسه مدیریت را دوخته و کمپین راه انداخته و خود را قوی امین تبلیغ می‌کنند، مدیریت از صدر تا ساقه را قفل نخواهند کرد؟ این دغدغه خاطری است حساس و قابل‌اعتنا و می‌طلبد گفتمان سازهای انقلابی با تمام توان مواظب باشند که این قطار امید از ریل‌گذاری خود منحرف نشود و خود را مسئول بدانند و مسئولیتی الهی که این قطار امید از این پیچ تاریخی عبور و به مقصد که تثبیت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است برسد از نقاط برجسته و امیدوارکننده این است که آقای رئیسی وامدار هیچ شخص و جریان پرتوقعی نیست و لذا میدان چینش نیروهای کارا و مؤمن در تمام سطوح برای ایشان مهیاست و می‌تواند برای اولین بار شایسته‌سالاری، به معنای واقعی رخ دهد.

پیام این گفتمان انقلابی چند نکته حساس است که سند قرآنی آن‌ها، بیان می‌شود: ۱- اجرای اقتصاد مقاومتی با هماهنگی سه قوه مهیاست و مطالعه روی داشته‌های خود به‌روشنی اقتصاد درون‌زا را، نوید می‌دهد و با سربلندی باید به دنیا اعلان کنیم که خزینه ما خالی نیست و آب خوردنمان را با غرب و شرق نمی‌بندیم و کلید حل مسائل اقتصادی دست خدا است، نه آمریکا! «لَهُ مَقالِیدُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ» کلید آسمان‌ها و زمین دست خداوند متعال است.

۲- برای پیشرفت مملکت باید مؤمنین کارآمد و متخصص در رأس امور باشند و نباید با عناوین مختلف دست انقلابیون پاک دست از مسائل مدیریتی کوتاه شود و افراد دنیاطلب ریاکار میدان را بار دیگر به دست و جاذبه این گفتمان تاریخی را از بین ببرند و می‌دانیم به یاری خدای تعالی حرف حال و قال آقای رئیسی این است که: «وَ ما أَنَا بِطارِدِ الْمُؤْمِنِینَ» من هیچ‌گاه مؤمنین را طرد نخواهم کرد.

۳- یکی از سه ضلع انقلاب اسلامی، مردم عزیز ایران اسلامی است؛ یعنی درواقع مردم خداجو، به تبعیت از رهبری، علت محدثه انقلاب اسلامی هستند و علت مبقیه انقلاب اسلامی هم این سه ضلع است؛ می‌طلبد که کارگزاران در مواجهه با مردم حسن معاشرت را رعایت کنند و اگر می‌خواهند با خفت و خواری مواجه نشوند باید به ریسمان خدا و مردم چنگ بزنند: «… إِلَّا بِحَبْلٍ مِنَ اللَّهِ وَحَبْلٍ مِنَ النَّاسِ» و باید مردم‌گرایی از عمق جان و سویدای دل آن‌ها، برخیزد و حسن معاشرت را از مسئولیت‌های ذاتی خود بدانند: «وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً» با مردم حسن معاشرت داشته باشید.

۴- توزیع مسئولیت‌ها بر اساس ولایت مداری باشد؛ یعنی کسانی، عهده‌دار مسئولیت باشند که فلسفه سیاسی ولایی را از بن دندان و عمق جان، قبول داشته باشند.

در موضع‌گیری‌های داخلی و خارجی از رهبری پیشی نگیرند و همواره حریم رهبری را داشته باشند و مانند کتوله های سیاسی از دور خارج‌شده نباشد که برای خوشایند رسانه‌های خارجی، حرف‌های حریم شکنانه نشخوار کنند: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ» ای کسانی که ایمان آورده‌اید! چیزی را بر خدا و پیامبرش مقدم ندارید و تقوای الهی را پیشه کنید.

۵- سکان‌دار وزارت خارجه و سفرای آن باید، از افراد دونیرویی باشند؛ جبهه مقاومت را تقویت و در مواجهه با غیرخودی‌ها بازیگرانی بامهارت باشند و باظرافت خاص خود منافع خود و جبهه مقاومت را تقویت کنند و از لاک دیپلماسی التماسی خارج و صلابت انقلاب اسلامی را به نمایش بگذارند؛ طوری موضع‌گیری کنند که دوستان و دشمنان چهره واقعی انقلاب اسلامی را به‌روشنی نظاره کنند: «مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ و رُحَماءُ بَینَهُم» و محمد رسول خدا و کسانی که تابع او هستند نسبت به کفار شدید و در میان خود رحیم و مهربان هستند.

۶- به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، چپ و راست و اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی خروجی خوبی نداشته است؛ به خاطر اینکه رقابت آن‌ها از رفاقت و برادری خارج و میزان تصدی مسئولیت‌ها و به دست آوردن کرسی‌های مجلس شد و لذا فرصت‌طلب‌ها، از فرصت استفاده کرده، پست‌ها و مسئولیت‌ها را تصاحب کردند و ازآنجایی‌که رویکرد انقلابی نداشتند دنیاطلبی آن‌ها مشکلاتی برای انقلاب اسلامی به دنبال آورد و الان به برکت این گفتمان انقلابی فضایی به وجود آمده است می‌تواند انقلابی‌ها را، به وحدت و انسجام برساند و خالی از انگ زدن‌های باندی، پاسدار این گفتمان انقلابی باشد: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ» مؤمنان برادر یکدیگرند، پس بین دو برادر خود صلح و آشتی برقرار سازید. صلح و برادری انقلابیون تمام جناح‌ها ضمان حفظ این گفتمان انقلابی و به‌تبع آن حفظ انقلاب اسلامی است که برای حفظ آن خون هزاران شهید به زمین ریخته شده است و این توقعی است که امام (ره)، «شهید مطهری‌ها»، «شهید بهشتی‌ها»، «شهید چمران‌ها»، «شهید حاج قاسم سلیمانی‌ها» و …از انقلابیون دارند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمدکرم ساعدپور؛ تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل