نعمتی گفت: حقابه 99 روستا در قالب یک ایستگاه پمپاژ با اعتبار 30 میلیارد تومان در حال بهره برداری است که بخشی از مشکلات روستاها در تنش آبی حل می شود.

به گزارش سفیرافلاک ماشاالله نعمتی در جمع خبرنگاران با اشاره به ظرفیت های شهرستان الیگودرز اظهار داشت: در الیگودرز صنعت سنگ، گیاهان دارویی، ماهیان سردآبی، کشاورزی، دامداری و گردشگری مهمترین ظرفیت های شهرستان محسوب می شوند که فرآوری در سنگ ها می تواند نقش کلیدی داشته باشد.

وی افزود: شهرستان الیگودرز به دشت لاله های واژگون شهرت زیادی دارد که این امر یکی از جاذبه های طبیعی در این منطقه است البته وجود آبشارها، غارهای دیدنی و امامزاده محمد ابن حسن که سالانه پذیرای هزاران زائر و گردشگر است از دیگر جاذبه های جذب گردشگر در این شهرستان محسوب می شود.

فرماندار الیگودرز عنوان کرد: اساس اقتصاد در الیگودرز کشاورزی و دامداری است که با توجه به آب فراوان و خاک حاضلخیز شرایط برای کشت محصولات مختلف فراهم است و با توجه به کشت گیاهان دارویی، این منطقه مستلزم کارخانه فرآوی کشت گیاهان دارویی است.

مستعد بودن الیگودرز برای آبزی پروری

نعمتی خاطرنشان کرد: احداث مجتمع دامداری دو هزار راسی و گاوداری پنج هزار راسی توسط بنیاد کوثر در دست احداث است که می تواند در توسعه، اقتصاد و اشتغال شهرستان نقش ویژه ای داشته باشد.

وی بیان کرد: از طرفی وجود روخانه و سدها زمینه را برای پرورش ماهی فراهم کرده که طی برنامه ریزی، این شهرستان می تواند به یکی از قطب های مهم آبزی پروری تبدیل شود.

فرماندار الیگودرز با اشاره به مجتمع گردشگری حوضیان الیگودرز گفت: ۱۲۸ هکتار از اراضی ملی توسط اداره منابع طبیعی به راه وشهرسازی واگذار شد که یکی از دلایل اصلی کندی پروژه به خاطر شیوع کرونا بوده است.

بهره برداری از ایستگاه پمپاژ

نعمتی با بیان اینکه پروژه الیگودرز مسجد سلیمان می تواند نقش مهمی در اشتغال و بوم گردی داشته باشد، افزود: این پروژه به دلیل قرار گرفتن در مسیر به دلیل جاذبه های طبیعی، نقش ویژه ای دارد که احداث این راه در محرومیت زدایی نقش داشته و هم اکنون راه شکافی در حال انجام است.

وی با اشاره به حل مشکلات کم آبی در برخی از روستاها افزود: یکی از اقدامات صورت گرفته حقابه۹۹ روستا در قالب یک ایستگاه پمپاژ با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان در حال بهره برداری است که بخشی از مشکلات روستاها در تنش آبی حل می شود.

سرانه ورزشی الیگودرز ۸۳ سانتیمتر است

فرماندار الیگودرز سرانه ورزشی در این شهرستان را ۸۳ سانتیمتر برشمرد و گفت: این سرانه نسب به میانگین استانی و کشوری بالاتر است که هم اکنون پروژه های سکوهای ورزشی با ۶۰ درصد پیشرفت در حال انجام است، فاز اول پیست اسکی تمام شده و دستگاه برفکوب خریداری گردید که با بارش اولین برف آماده برنامه اسکی می باشد البته فاز دوم آن نیز شامل مدرسه اسکی آغاز می شود.

نعمتی خاطر نشان کرد: پارسال پنج پروژه ورزشی در شهرستان افتتاح شد که این شهرستان توانسته در بخش استعدادیابی و موفقیت ورزشی به خوبی عمل نماید به طوری که ۱۱ قهرمان در اردوی تیم ملی از الیگودرز حضور داشت.

انسداد ۲۲ حلقه چاه غیر مجاز

وی با اشاره به اینکه تعدادی از روستاها با تانکر آبرسانی می شوند گفت: تلاش می شود امسال مسائل خشکسالی و کم آبی مدیریت شود که سه روستا هستند که با بی آبی مواجه بوده و با تانکر آبرسانی می شوند.

فرماندار الیگودرز با اشاره به مدیریت منابع آبی اظهار داشت: در راستای اجرای آبیاری تحت فشار دو هزار ۱۰۰ هکتار از این طریق آبیاری می شود و انسداد ۲۲ حلقه چاه غیر مجاز، نصب کنتور هوشمند و جلوگیری از کشت آبدوست از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این راستا بوده است.

نعمتی با تاکید بر محرومیت زدایی خاطرنشان کرد: برای رفع محرومیت زدایی و رسیدن به عدالت اجتماعی وجود زیر ساخت هایی لازم است که با توجه به توضیحات ارائه شده اقداماتی صورت گرفته و حمایت هایی از سوی بنیادها در مناطق کمتر برخوردار از جمله بخش هایی از الیگودرز انجام شده به طوری که در بخش  زز و ماهرو به عنوان هفت طرح پایلوت کشور از جمله پروژه های محرومیت زدایی هستند.

کاهش ۵۰ درصدی تولید گندم

وی با اشاره به بازشماری سه شعبه در انتخابات افزود: فرآیند بازشماری صندوقها قانونی است و دستور بازشماری سه شعبه ابلاغ شد و صحت انتخابات تایید گردید.

فرماندار الیگودرز با خشکسالی و اثرات آن در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: خشکسالی سبب خسارت در بخش کشاورزی شده به طوری که میزان تولید گندم در این شهرستان ۵۰ درصد کاهش یافته است، سال گذشته ۴۰ تن گندم تولید شد که امسال این رقم به ۲۰ تن کاهش یافته است.

انتهای پیام/