ائمه جمعه لرستان با اشاره به تبیین حقوق متقابل دولت و ملت، عنوان کردند: اولويت مسئولان خدمت بی‌منت به مردم باشد.

به گزارش سفیرافلاک، حجت‌الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در خرم‌آباد، اظهار داشت: سلسله برنامه‌های فرهنگی ستاد نماز جمعه و دفتر نماینده ولی‌فقیه، با همکاری مؤسسات فرهنگی، در سالروز اقامه اولین نماز جمعه در پنجم مرداد سال ۱۳۵۸، اجرا و از کودکان، جوانان و نوجوانان برای شرکت و حضور در این مراسمات دعوت به عمل می‌آید.

وی با اشاره به‌روز بهزیستی و تأمین اجتماعی در ۲۵ تیر، افزود: هدف از تأسیس این دو سازمان، تحقق عدالت اجتماعی و گسترش آن بوده است تا کمک‌های تعریف‌شده در اختیار مردم از قشر متوسط و متوسط به پایین قرار بگیرد؛ با توجه به مشکلاتی که جامعه هدف سازمان بهزیستی دارد افرادی که ازلحاظ جسمی، روحی، عاطفی دچار آسیب هستند این سازمان جدای اینکه نیازمند بودجه کافی از سوی دولت جمهوری اسلامی می‌باشد، نیازمند کمک نیکوکاران است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان عنوان کرد: سازمان تأمین اجتماعی در راستای تحقق عدالت اجتماعی ایجادشده است و ضروری است که با برنامه‌ریزی درست و علمی و ظرفیت سازمان که دارای کارخانه‌ها و صنایع و مراکز اقتصادی و مالی فراوانی در جامعه است خدمات ارزشمندی به مشمولین سازمان و در تراز انقلاب اسلامی ارائه بدهد.

وی تصریح کرد: امام باقر (ع) در سال ۱۱۴ هجری قمری به شهادت رسید در طول مدت دوران امامت، نهضت علمی به وجود آورد و در زمان فرزندش امام جعفر صادق (ع) این نهضت به اوج خود رسید امام (ع) در برهه‌ای از زمان که اموی‌ها جامعه را مملو از فساد و انحطاط کرده بودند یک جریان فرهنگی و دینی به وجود آورند که امروز عصرها و نسل‌ها پشت سر گذاشته و تا ظهور امام عصر (عج) ادامه خواهد داشت.

شاهرخی گفت: تفسیر، علوم قران، اخلاق، فقه اسلامی برگرفته از دانش امام باقر (ع) به علما و اندیشمندان در حوزه‌های علمیه رسانده شده است؛ امام الگوی کامل برای جویندگان راه دانش است که در میان انبوهی از مشکلات و دنیایی که غرق در فساد بود سخن حق را زنده و درراه برپایی حق و عدالت ایستادگی کرد.

وی با اشاره به سالروز تأسیس شورای نگهبان در ۲۶ تیرماه، بیان کرد: برای شورای نگهبان وظایف متعددی تعریف‌شده است، نظارت بر قانون‌گذاری، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات از وظایف شورای نگهبان است که در هر سه وظیفه با استحکام و صلابت پیش رفته است.

امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به‌ضرورت رعایت اصول بهداشتی در راستای مقابله با بیماری کرونا، گفت: سه‌شنبه و چهارشنبه به ترتیب روز عرفه و عید قربان است؛ نماز روز عید قربان در همه شهرهای استان برگزار خواهد شد، ضمن اینکه نماز جمعه با مجوز ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود به‌طوری‌که بعد از تحقیقات علمی و کارشناسی روشن شد که برگزاری نماز جمعه با رعایت اصول و شیوه‌نامه‌های بهداشتی، مانعی ندارد.

تبیین حقوق متقابل دولت و ملت

حجت‌الاسلام‌ ابراهیم طهماسبی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کوهدشت، اظهار داشت: خداوند متعال را در دل‌های خود بزرگ کردن از نشانه‌های انسان‌ باتقوا و مؤمن است؛ هیچ معبود، موجود و وجودی در این عالم تا خدا نخواهد، نمی‌تواند کاری انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه عمل و رفتار ما نباید به شکلی باشد که مردم را از دین‌گریزان کند، افزود: امام علی (ع) نبض جامعه بوده و ولایت همان دعوت مردم به سمت خداوند متعال است، مقدس‌ترین جای مسجدالحرام، کعبه و مقدس‌ترین جای کعبه نیز رکن یمانی است.

امام‌جمعه کوهدشت با اشاره به وظیفه متقابل دولت و ملت، عنوان کرد: مردم و دولت هر دو قدرشناس هم باشند و مسئولان باکار و تلاش جهادی، وظیفه خود را در قبال مردم انجام دهند، در انتخابات اخیر دخالتی نداشتم، ولی انصافاً در انتخابات کوهدشت زحمات زیادی کشیدند.

وی ضمن تبریک عید سعید قربان، تصریح کرد: حضرت ابراهیم (ع) برای برقراری عدالت عزیزترین فرزند خود را درراه خدا قربانی کرد و این درس را به تاریخ داد که انسان برای خدای متعال بایستی از همه‌چیز خود بگذرد.

طهماسبی با اشاره به حماسه‌آفرینی مردم در انتخابات اخیر، بیان کرد: دولت تحول‌خواه و سیزدهمین منتخب مردم مشخص شد، اولویت در گفتمان خدمت بی‌منت به مردم است، رئیس‌جمهور اختیارات وسیعی دارد و مردم نقشی اساسی ایفا می‌کنند.

امام‌جمعه کوهدشت با اشاره به‌ضرورت جهادی عمل کردن در کار‌ها، بیان کرد: با پای باطل به‌حق نمی‌رسیم، بایستی حق را برای حق بخواهیم و در این راستا تلاش کنیم.

وی ضمن محکومیت برپایی سمینار مجازی با محوریت منافقین توسط ایادی غرب، گفت: آمریکا بایستی از عراق بیرون برود چون از همان ابتدا در حال جنایت و فتنه‌گری بوده است و در افغانستان سیاست ایران این است که آرامش و وحدت بر افغانستان حاکم شود.

طهماسبی ضمن تبریک سالروز تأسیس شورای نگهبان، گفت: این نهاد مقدس صیانت از اسلامیت و جمهوریت را بر عهده دارد و دارای جایگاهی بی‌بدیل و راهبردی در جامعه بوده و واقعاً یک ارگان بسیار مقدس است.

امام‌جمعه کوهدشت بیان کرد: عرفه، روز استجابت دعا و فرصتی برای بازنگری در اعمال و رفتار است، ما باید کاری کنیم رضایت خداوند متعال و مردم جلب شود، آیت‌الله مروجی (ره) شخصیتی بزرگ است که ۵۰ سال برای هدایت ما و دین خدا زحمت کشید و سالروز ارتحال این عالم ربانی را گرامی می‌داریم.

نگرانی کشاورزان و باغداران پلدختری از خشکی رودخانه کشکان

حجت‌الاسلام سید محسن موسوی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه پلدختر با اشاره به لزوم رعایت صرفه‌جویی برق، اظهار داشت: با توجه به گرمای شدید هوا و کمبود بارش‌ها نیاز است مردم با خاموش کردن وسایل پرمصرف برقی در اوج پیک مصرف به شرکت توزیع برق کمک کنند.

وی افزود: نگرانی کشاورزان و باغداران پلدختری درزمینهٔ خشکی رودخانه کشکان بایستی جدی‌تر موردتوجه قرار گیرد، زیرا تأمین معیشت زندگی اکثر مردم از همین کشاورزی است.

امام‌جمعه پلدختر با اشاره به وضعیت قرمز بودن کرونا، عنوان کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم بایستی بیشتر موردتوجه قرار گیرد و اگر بنا بود اماکن عمومی تعطیل شود برخوردها با متخلفین قاطع‌تر صورت گیرد.

وی با تبریک فرارسیدن اعیاد غدیر و قربان، تصریح کرد: برگزاری مراسمات جشن و عزا به معنای تعظیم شعائر الهی است که با توجه به بیماری کرونا، تصمیم ستاد کرونا برای برگزاری یا عدم برگزاری مراسمات برای ما ملاک است.

به دنیا ثابت کرده‌ایم که جنگ‌طلب نیستیم

حجت‌الاسلام حسن رضایی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته معمولان، اظهار داشت: اصول و مبانی دیپلماسی نظام مقدس جمهوری اسلامی بر اساس آموزه‌های اسلام ناب محمدی (ص) و آیه شریفه ١۴١ سوره مبارکه نساء است که از آن به‌قاعده فقهی نفی سبیل یعنی بستن راه نفوذ و سلطه کفار بر مسلمانان، پی می‌بریم.

وی افزود: بر اساس مبانی اصیل دینی، ما به نفی ظلم، ستم، استبداد، عدم جواز مداخله بیگانگان در امور داخلی، نفی سازش باقدرت های فاسد و سلطه‌گر و عدم اجازه نفوذ بیگانگان در تصمیم‌گیری‌های مملکت اسلامی خود قائل هستیم، امام (ره) می‌فرمودند: ملت اسلامی ما پیرو مکتبی است که برنامه‌های آن خلاصه می‌شود در اینکه «لا تظلمون و لا تظلمون».

 امام‌جمعه معمولان عنوان کرد: در طول تاریخ پر از فراز و نشیب ایران علت اصلی وابستگی در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و… وابستگی مغزها به بیگانگان بوده است.

وی تصریح کرد: ما اهل دشمنی و تخاصم با کشورها نیستیم حتی با کشورهای غیرمسلمان غیر متخاصم نیز قائل به روابط و تعامل هستیم اما با سلطه گری و سلطه‌جویی مخالفیم؛ ما اهل مدارا با کشورها هستیم مشروط بر اینکه به عقاید مکتبی و آزادی‌خواهانه و استقلال ما احترام بگذارند اما اگر بخواهند از راه قلدری و سلطه گری وارد شوند محکم در برابر آن‌ها می‌ایستیم.

رضایی گفت: کشور اسلامی ما به دنیا ثابت کرده که جنگ‌طلب نیستیم بخصوص در طول تاریخ انقلاب اسلامی یک‌بار اتفاق نیفتاده کشور ما پیش‌قدم در جنگ باشد بلکه همواره موردتهاجم در عرصه‌های مختلف ازجمله نظامی و تروریستی واقع‌شده اگرچه دشمنان نیز از ما پاسخ محکم و پشیمان کننده دریافت کرده‌اند، از علل اصلی دشمنی با ملت ما توسط دشمنان به دلیل همین رویکرد است.

امام‌جمعه معمولان بیان کرد: تا زمانی که ما بر آرمان‌های الهی خود پایبند باشیم پیوسته با دشمنی‌های مختلف مواجه می‌شویم، همان‌طوری که این موضوع در مورد حکومت پیامبر اکرم (ص) و امیرالمؤمنین (ع) نیز صدق می‌کند که دشمنان از هیچ‌گونه فتنه و کارشکنی فروگذاری نمی‌کردند.

ضرورت رفاقت با جوانان

 حجت‌الاسلام مراد امیدی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته سلسله ضمن گرامیداشت سالروز تأسیس شورای نگهبان، اظهار داشت: در حقانیت این نهاد همین بس که دشمنان این مرزوبوم در ایام انتخابات بارها به‌طور ناجوانمردانه به شورای نگهبان حمله کردند.

وی با اشاره به مسئله جوانان و دغدغه آنان، افزود: رهبر معظم انقلاب بارها در مورد وظیفه مسئولین در قبال جوانان تأکید داشتند.

امام‌جمعه سلسله با اشاره به‌ضرورت رفاقت با جوانان، عنوان کرد: متأسفانه برخی از جوانان درزمینهٔ مسائل دینی ضعیف هستند و معیار آنان و خانواده درس خواندن، رتبه خوب در کنکور شده است و تا وقتی این نوع تفکرات وجود دارد مطمئناً با این نحوه تربیت می‌شوند و به‌شدت آسیب‌زا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مردم بازوی کار امام‌جمعه در شهرستان هستند، تصریح کرد: شهروندان گرامی سعی کنند جوانان متدین، متعهد، خلاق و کارآمدی که می‌شناسد به ما معرفی کنند.

امیدی گفت: در شهرستان مشکلات و دغدغه‌هایی فرهنگی زیادی داریم که توسط گروه‌های مختلف روزانه‌ به ما گفته می‌شود، اما مهم‌ترین مسئله، ارائه راه‌کار جهت رهایی از این مشکلات است.

امام‌جمعه سلسله بیان کرد: دفتر امام‌جمعه به روی تمام جناح‌های سیاسی شهرستان باز است و از آن‌ها می‌خواهیم که با طرح و راه‌کار مناسب را ارائه دهند.

انتهای پیام/