صالحیان گفت: سالانه ۲۳ میلیون شاخه گل در فضای باز و بسته در استان تولید می‌شود که درصورت فراهم بودن شرایط، لرستان می‌تواند پایلوت تولید گل‌های زینتی باشد.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، جواد صالحیان با اشاره به سطح زیر کشت گل‌های زینتی در استان اظهار داشت: در فضای باز ۶۶ هکتار گل زیر کشت وجود دارد که سالانه حدود ۱۳ میلیون شاخه تولید می‌شود، همچنین در فضای بسته ۲۱ هکتار گلخانه سالانه ۱۰ میلیون شاخه گل تولید می‌کنند.

وی افزود: لرستان به ویژه در فضای باز شرایط بسیار خوبی را در راستای توسعه کشت گل‌های زینتی دارد به طوری که حدود ۲۰ گونه گل‌های مختلف در استان تولید می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: درآمد ناشی از کشت گل‌های زینتی در شرایط گلخانه ای در استان در یک هکتار سالانه سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است که رقم مناسبی است البته لرستان مستعد کشت گل محمدی و انواع گل زینتی از جمله گل نرگس است، کشت گل نرگس در مناطق گرم و اراضی کم بازده و شیب دار با توجه به نیاز آبی کم و پاییزه بودن آن مناسب است که درصورت حمایت‌های لازم می‌توان پایلوت تولید گل‌های زینتی و محمدی در کشور باشیم.

صالحیان بیان کرد: با توجه به وضعیت خشکسالی و کم آبی که حدود یک دهه است با آن مواجه هستیم یکی از راههای توسعه بخش کشاورزی کشت گلخانه‌ است، حداکثر بهره‌ وری و راندمان بالا از آب، اشتغال‌زایی و مهمتر از همه عملکرد شش تا هفت برابری نسبت به کشت در فضای باز از مزیت‌های کشت گلخانه‌ ای می باشد که با توجه به اقلیم مناسب استان شرایط برای تولید انواع گل‌های زینتی و شاخه بریده به ویژه در فضای بسته فراهم است.

وی بیان کرد: توسعه کشت گل‌های زینتی نیازمند حمایت است، هر چند تسهیلات ۱۲٫۵ درصدی با بازپرداخت هفت ساله به متقاضیان کشت گل‌های زینتی پرداخت می‌شود اما به دلیل کرونا و تعطیلی مراسمات گلخانه‌داران نتوانستند تولیدات خود را عرضه کنند که انتظار می رود دولت حمایت‌هایی را در خصوص استمهال تسهیلات داشته باشد اما تاکنون کاری انجام نشده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات گلخانه‌داران صادرات است چرا که مجبور هستند تولیدات خود را در بازار گل تهران عرضه کنند و از آنجا به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی صادر می‌شود.

صالحیان اظهارداشت: سهمیه گلخانه استان شامل گل، سبزی و صیفی‌جات است اما در صورتی که همه متقاضیان در حوزه تولید گل‌های زینتی باشند محدودیتی نداریم و توسعه گلخانه‌ها به دلیل تولید و درآمد بالا همچنین مدیریت آب بسیار مهم است.

انتهای پیام/