سپهوند گفت: تورم ناشی از افزایش نقدینگی و کسری بودجه دولت نیز ناشی از افزایش هزینه هاست.رضا سپهوند در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم در تیرماه از مرز ۴۴ درصد گذشت و نرخ تورم نسبت به ماه گذشته ۱٫۲ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: مهمترین علت تورم در کشور ناشی از کسری بودجه دولت است و کسری بودجه دولت نیز ناشی از افزایش هزینه های دولت بوده که بدون توجه به منابع درآمدی، هزینه های زیادی برای خود ایجاد کرده است.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: دولت بدون توجه به درآمدهای بودجه مانند مالیات و فروش نفت، هزینه هایی همچون افزایش صددرصدی حقوق برخی از کارکنان را متقبل شده که این هزینه ها سبب می شود تا دولت برای انجام تعهدات خود به منابع بانک مرکزی و چاپ پول پُر قدرت روی آورد.

سپهوند با بیان اینکه رشد نقدینگی با تورم رابطه مستقیمی دارد، گفت: هرچه میزان نقدینگی افزایش یابد، تورم هم به دنبال آن افزایش خواهد داشت به طوری که در سه ماهه نخست امسال دولت برای پرداخت حقوق کارکنان ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده که سبب شده تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد شود و همین افزایش نقدینگی سبب افزایش تورم موجود شده است.

وی بیان کرد: پیش بینی می شود با توجه به سیاست های دولت دوازدهم و هزینه هایی که بدون توجه به منابع تعریف شده فعلا این تورم وجود داشته باشد.

انتهای پیام/