کارگران فروآلیاژ ازنا برای دومین بار دست به اعتراض زده و خواستار اجرای طرح طبقه بندی مشاغل شدند و حال مسئولان استان خبر از رفع مشکل کارگران تا پایان شهریور ماه 1400 دادند.

 به گزارش سفیرافلاک، کارگران در حرکت چرخ های تولید و اقتصاد نقش بسیار مهمی دارند و در همه شرایط شبانه روز برای تولید تلاش کرده اند اما همیشه توجه و رسیدگی به این قشر آنچنان که انتظار می رود، صورت نگرفته به طوری که دخل و خرج کارگران همخوانی ندارد.

عدم نظارت بر اجرای طرح هایی در حوزه کارگران سبب شده تا مظلومیت این افراد بیشتر نمایان گردد و حقوق و مطالبه به حق و اصلی آنها گاهی نادیده گرفته شود.

شرکت فروآلیاژ ازنا یکی از واحدهای تولیدی استان لرستان است که در سال ۷۲ به بهره بردای رسید، این واحد سالانه ۲۰ هزار تن پودر میکروسیلیکا و ۶۰ هزار تن فرو سیلیسم تولید می کند که از این میزان تولید ۶۰ درصد در بازارهای داخلی و ۴۰ درصد به کشورهای خارجی صادر می شود.

اشتغال ۵۰۰ نفر در کارخانه فروآلیاژ ازنا

می توان گفت یکی از واحدهای موفق و نمونه در استان که تاکنون مشکل خاصی نداشته، شرکت فروآلیاژ ازنا است که بیش از ۵۰۰ نفر نیروی کار در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند.

اما عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در این واحد تولیدی سبب شده تا کارگران این شرکت اعتراض نمایند و خواستار رسیدگی به این مشکل شوند چرا که اجرای این طرح یکی از حقوق قانونی نیروی کار است و باید در واحدهای تولیدی بالای ۵۰ نفر اجرا گردد.

علی آشتاب رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در راستای رسیدگی به مشکلات کارخانه فروآلیاژ ازنا جلساتی تاکنون تشکیل و مصوباتی در نظر گرفته شد تا با اجرای آن مشکلات اخیر این واحد تولیدی برطرف گردد.

طرح طبقه بندی مشاغل خواسته کارگران

وی افزود: مهمترین خواسته کارگران این واحد تولیدی که نسبت به آن معترض بودند، عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل بود که پس از بررسی ها و جلسات مصوب شد که تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ این طرح در کارخانه اجرایی شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: همچنین قرار شد اضافه کاری کارگران با توجه به عرف و قانون پرداخت گردد.

آشتاب بیان کرد: با هدف افزایش انگیزه در بین کارگران این واحد تولیدی و بالا بردن میزان تولید، قرار شد که هر سه ماه یکبار مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به عنوان پاداش بهره وری به نیروهای کارخانه پرداخت شود.

رفع مشکل کارگران تا شهریور ۱۴۰۰

وی گفت: کارفرما موظف است اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت اضافه کاری و پرداخت پاداش بهره وری را اجرا نماید و این موارد از مطالبات قانونی کارگران است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان عنوان کرد: در سنوات قبل در این واحد تولیدی، مبلغی را به عنوان پاداش پرداخت می کردند ولی ضروری است که امتیازات و سایر شرایط کارگران در پرداختی ها از جمله تخصص افراد، میزان تحصیلات و موارد دیگر لحاظ گردد.

آشتاب افزود: پیگیری های لازم برای اجرایی شدن این مصوبات در واحد تولیدی فروآلیاژ ازنا صورت می گیرد.

انتهای پیام/