حجت الاسلام شاهرخی گفت: عزاداری‌های محرم به گونه ای باشد که مردم را به خدا نزدیک کند.

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی در گردهمایی «نسل حسینی» ویژه هیئات مذهبی و مداحان اظهار داشت: محرم و عاشورا و شرکت در عزای سیدالشهدا (ع) نعمت‌هایی است که باید از آن بهره برداری کرد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از این نعمت‌ها پیوند زدن دل‌ها به حسین بن علی (ع) و خاندان رسول گرامی اسلام است، افزود: محرم و عزاداری‌ها مردم را به دین و خدا نزدیک می‌کند؛ در هیئت نشستن و روضه خواندن و شنیدن، دسته‌های عزاداری را مهیا کردن و راه انداختن عزای سیدالشهدا از اموری است که باعث می‌شود مردم به دین، خدا و ارزش‌ها تقرب پیدا کنند و از پلیدی‌ها و زشتی‌ها دور بشوند.

نماینده ولی فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) شهید امر به معروف و نهی از منکر بودند، شهیدی بودند که در راه ارزش‌ها جان فشانی کردند، پس عزاداری‌های محرم در نهایت باید به سبک و سیاقی باشد که مردم را به خدا نزدیک کند.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به اینکه انسان و جامعه هم به تغذیه جسم نیاز دارد و هم تغذیه روح و همچنین تقویت روحیه حماسی و شجاعت و ایثار نیز نیاز دارد؛ گفت: اینکه عزای سیدالشهدا(ع) را از جامعه منتفی کنیم شبیه این است که تغذیه جسمانی یک انسان را به کلی از او بگیریم، تغذیه روح و جسم با هم است و عزای حسین بن علی (ع) غذای روح عاشقان سیدالشهدا است.

وی افزود: به یاد دارید وقتی که در جنگ هشت ساله مورد تهاجم بمباران و موشک باران قرار می‌گرفتیم و فرزندان ما شهید و مجروح می‌شدند، امام باز هم در زیر آن فشارهای دشمن غذای روح جوانان ما عزای سیدالشهدا بود و با همین معنویت توانستیم بر دشمن غلبه کنیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: مراسمات عزاداری سیدالشهدا (ع) مردمی است، روحانیت معارف اسلامی و اعتقادات و اخلاق را در درون هیئت‌ها می‌گستراند که مداحان هم هنرمندانه محتوا را بر جان و دل‌ها می‌نشانند و عواطف پاک و زلال را به جوشش در می‌آورند و به گونه‌ای باشد که جوانان احساس کنند اعتقاداتشان استحکام یافته و آگاهی و معرفت آنها افزایش یافته است.

حجت الاسلام شاهرخی یادآور شد: معرفتی که روحانیت آن را تبلیغ می‌کند باید به عواطف و عشقی که مداحان بیان می‌کنند گره بخورد و در نهایت شور و شعور توأم باهم باشد.

وی با بیان این که امسال هم در برگزاری مراسم عزاداری باید پروتکل های بهداشتی رعایت شود گفت: تجربه سال گذشته را داریم و رهبر انقلاب به چه میزان بر رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک تاکید کردند و هرکس عشق و معرفتش نسبت به امام حسین (ع) بیشتر است باید رعایت پروتکل‌ها از سوی او نیز بیشتر باشد؛ لذا آنچه از طریق سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد کرونا اعلام می‌شود باید از سوی هیئتی‌ها رعایت شود.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه امسال محرم بی نظیری خواهیم داشت، گفت: استان ما و عزاداری مردم ما در کشور و در خارج از کشور شناخته شده و الگو و نمونه است و سنتی عزاداری در محرم به گونه‌ای خواهد بود که مورد رضایت صاحب الامر (عج) قرار بگیرد.

انتهای پیام/