استفاده نامناسب و محبوس شدن افراد در شبکه های اجتماعی سبب کاهش روابط خانوادگی می شود و در حالی که اعضای خانواده درکنار هم بوده اما دور از هم هستند.

به گزارش سفیرافلاک، خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی محسوب می شود و سلامت خانواده بر سلامت جامعه نقش بسیار برجسته ای دارد اما گسترش تکنولوژی و مدرنیته شدن سبب شده تا تغییراتی در نوع سبک زندگی و روابط اعضای خانواده ایجاد شود تا جایی که کاهش ارتباط کلامی در بین خانواده، کمرنگ کردن اعتقادات جوانان، ترویج بدحجابی، تحمیل سبک زندگی غربی از مهمترین پیامدهای منفی استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی می باشد.

این در حالیست که دسترسی سریع به اطلاعات و استفاده مناسب از فضای مجازی می تواند نقطه مثبت این شبکه های اجتماعی باشد ولی استفاده بیش از اندازه و در واقع اعتیاد حضور در این شبکه ها آسیب های اجتماعی زیادی را به دنبال دارد که طی سال های اخیر دامن خانواده را فرا گرفته است.

دور هم اما دور از هم

این روزها خانواده ها اگرچه در کنار هم اما بسیار از هم دور هستند، هر یک از اعضای خانواده مدام به دنبال چک کردن شبکه های اجتماعی و دیدن تصاویر و فیلم های این پیام رسانها می باشند، گاهی در قاب خانواده، همگی حضور فیزیکی دارند اما ارتباط کلامی و درک متقابل در بین آنها بسیار فاصله دارد و این ایجاد شکاف ارمغان حضور بیش از اندازه در شبکه های اجتماعی است.

تا قبل از گسترش تکنولوژی، اعضای خانواده در طول شبانه روز ساعتی را در کنار هم گفتگو می کردند که این ارتباط کلامی سبب می شد مسائل و مشکلات مطرح شود و در همان نهاد خانواده همه برای رفع مشکل همفکری نمایند اما امروزه کاهش ارتباط کلامی سبب شده تا مشکلات به فوران برسد و طلاق عاطفی، افزایش آسیب های اجتماعی، خشونت، افزایش سن ازدواج و سایر آسیب ها نتیجه این می باشد.

کاهش گفتگو در بین اعضای خانواده سبب می شود تا ضعف مهارت صحبت کردن، کاهش ارتباط عاطفی، افزایش ناهنجاری های اجتماعی، افزایش اختلافات خانوادگی گسترش یابد.

از سوی دیگر دشمن از این فضا برای کمرنگ کردن اعتقادات، گسست بنیان خانواده، تغییر سبک زندگی سواستفاده می کند، با استفاده از تبلیغات سعی می کنند تا رفته رفته، سبک زندگی غربی را ترویج دهند.

در همین راستا پایگاه اطلاع رسانی سفیرافلاک با حضور کارشناسان اجتماعی و روانشناسان میزگردی را تحت عنوان تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط اعضای خانواده برگزار نموده است که مشروح گفتگوهای مطرح شده را در زیر می خوانید.

ردپای شبکه های اجتماعی در آسیب های اجتماعی

مرضیه نعمت الهی کارشناس اورژانس اجتماعی لرستان اظهار داشت: با گسترش ابزار تکنولوژی و شبکه های اجتماعی مشکلاتی هم از جمله اختلافات خانوادگی، اختلافات زوجین، همسر آزاری و کودک آزاری ایجاد شده که وقتی بررسی های لازم صورت می گیرد معلوم می شود که شبکه های اجتماعی در وقوع این مشکلات نقش ویژه ای داشته اند.

وی افزود: وقتی استفاده نامناسب و افراطی از شبکه های اجتماعی صورت می گیرد، اعتماد بین زوجین کاهش می یابد و با کاهش ارتباط کلامی ذره ذره این ارتباط سرد می شود و طلاق عاطفی و گاهی هم طلاق و جدایی بین زوجین رخ می دهد.

کارشناس اورژانس اجتماعی لرستان تصریح کرد: سوء تفاهم، پرخاشگری و بی حرمتی از دیگر پیامدهای استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی است که برخی فرصت زیادی در طول روز را به گشت و گذار در شبکه های اجتماعی اختصاص می دهند و همین سر منشاء و آغاز مشکلات در بین اعضای خانواده می شود.

نعمت الهی عنوان کرد: امروزه ابزار تکنولوژی یا همان تلفن هوشمند و تبلت در اختیار بسیاری از کودکان و نوجوانان قرار دارد و گاهی به جای استفاده از این فضا برای فراگیری دروس، وارد شبکه هایی می شوند که سنخیتی با سن و سال آنها ندارد و والدین زیادی هنگام مشاوره از این وضعیت گلایه مند هستند و در واقع این اقدام نوعی والد آزاری است.

وی گفت: در برخی از موارد بازی هایی خشن روی تبلت ها نصب می شود و گاهی فرزند بزرگتر سعی می کند تا همان مدل بازی را در منزل انجام دهد و مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند.

نعمت الهی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی سبب کاهش رفاقت بین فرزندان و والدین شده است، افزود: تا قبل از گسترش شبکه های اجتماعی، ارتباط بهتری بین والدین و فرزندان وجود داشت و هر مسائله و مشکلی ابتدا با والدین در میان گذاشته می شد اما به دلیل قطع ارتباط کلامی در این فضا، گاهی مشکلات از طریق چت و پیام های صوتی به افرادی دیگری که در این فضا با هم آشنا شده اند ارسال می شود.

کارشناس اورژانس اجتماعی با اشاره به نقش شبکه های اجتماعی در طلاق زوجین گفت: وقتی بررسی هایی صورت می گیرد و با زوجین مشاوره ارائه می شود، رد پای شبکه های اجتماعی دیده می شود البته می توان از این ابزار استفاده مناسب و درست را داشت ولی استفاده افراطی و نامناسب سبب بروز مشکلات فراوانی می شود.

وی با اشاره به اینکه کاهش ارتباط کلامی والدین اثر منفی بر روان کودکان دارد، تصریح کرد: گاهی همه اعضای خانواده دارای ابزار هوشمند بوده که قطعا آسیب استفاده زودهنگام کودکان از گوشی هوشمند در آینده مشخص می شود و در برخی از موارد هم کودکان این ابزار را ندارند و وقتی پدر و مادر سرگرم شبکه های اجتماعی هستند و سکوت مطلق فضای خانه را فراگرفته قطعا این کودکان افسرده و منزوی می شوند.

نعمت الهی با اشاره به چشم و همچشمی در فضای شبکه های اجتماعی گفت: متاسفانه عده ای در این فضا اقدام به رقابت می کنند و همین سبب شده تا برخی توقع بالایی از همسر خود در راستای وسایل منزل و یا لباس داشته باشند و اختلافات از همین جا نشات می گیرد.

وی با اشاره به اینکه ریشه نیمی از مشکلات و آسیب های اجتماعی، شبکه های اجتماعی است گفت: بعد از اعتیاد و فقر، شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از مهمترین عوامل آسیب های اجتماعی محسوب می شود و لازم است که برای استفاده از فضای مجازی، زمان مدیریت شود.

ارتباط کلامی، روابط خانواده را عمیق تر می کند

حامد پرچی جامعه شناس اظهار داشت: انزوا، نتیجه استفاده بیش از اندازه از شبکه های اجتماعی است و این فضا سبب می شود تا ارتباط کلامی کاهش یابد که به دنبال آن مشکلات دیگری در بین خانواده ظهور می کند.

وی افزود: صحبت کردن اعضای خانواده سبب می شود تا مسائل و مشکلات مطرح و همه اعضا در جریان مشکلات باشند و برای حل آنها با همفکری و مشورت اقدام کنند ولی وقتی زمان گفتمان خانواده کاهش پیدا می کند، مشکلات در هاله ای سکوت فرو می رود و روی هم انباشته می شوند.

جامعه شناس تصریح کرد: بسیاری از مشکلات با گفتگو حل می شود، حتی در دین اسلام هم به ارتباط بین خانواده ها و صله رحم تاکید شده که هدف اصلی این است که خانواده ها با گفتگو در کنار هم بتوانند مشکلاتی را مطرح و برطرف کنند و در واقع همین ارتباط ها سبب عمیق شدن ارتباط خانواده ها با هم می شود.

پرچی عنوان کرد: در برخی از موارد متاسفانه زندگی واقعی رها می شود و افراد در دنیای فضای مجازی آنچنان غرق می شوند که زندگی خود را در لابه لای شبکه های اجتماعی گُم می کنند در حالی که اگر برای حضور در شبکه های اجتماعی زمان تعیین شود هیچگاه این مشکلات رخ نخواهد داد.

وی سردی ارتباط خانواده ها را نتیجه شبکه های اجتماعی برشمرد و گفت: زمانی که اعضای خانواده فرصت اندکی برای گفتگو دارند کم کم روابط بین اعضا رو به سردی می رود و این خود سرآغاز مشکلات عدیده ای دیگر و بروز آسیب های اجتماعی می باشد.

جامعه شناس به تاثیر شبکه های اجتماعی بر فرزندان اشاره کرد و افزود: اگر والدین زمان زیادی در شبکه های اجتماعی باشند قطعا فرصت کمتری برای حضور در کنار فرزندان و تربیت آنها خواهند داشت و همین سبب می شود تا این فرزند اجتماعی نباشد و نتواند با افرادی در بیرون منزل به درستی ارتباط برقرار کند در حالی که نیاز است والدین فرصت های بیشتری را برای تربیت فرزندان خود اختصاص دهند.

وی بیان کرد: در برخی از موارد والدین کم حوصله به جای اینکه وقت بیشتری در کنار فرزندان باشند، یک گوشی یا تبلیت برای آنها تهیه می کنند و به قول خودشان سرگرمی برای آنها ایجاد می کنند در حالی که ذات کودکان به گونه ای است که نیاز به ارتباط کلامی و بازی های مختلف با والدین دارند.

محصور شدن در شبکه های اجتماعی

فاطمه روزبهانی روانشناس اظهار داشت: ابزارهای مدرن باید به گونه ای مورد استفاده قرار گیرند که در خدمت افراد باشند یعنی با استفاده از این فضا بهتر بتوان دسترسی به اخبار و اطلاعات و یا خدمات دیگر را دریافت کرد ولی استفاده نامناسب از فضای مجازی سبب می شود تا در برخی از موارد افراد در شبکه های اجتماعی محصور شوند.

وی افزود: همه پیام ها و تصاویر شبکه های اجتماعی مفید و حاوی پیام نیستند بلکه پیام هایی هم هستند که برای انحراف فکری و اخلاقی جوانان با استفاده از ترفندها و تبلیغ ها فعالیت می کنند و سعی می کنند تا از همین طریق افرادی را مجذوب این شبکه های کنند تا جایی که پس از مدتی مشاهده می شود این افراد ساعت های زیادی از طول شبانه روز مشغول پرسه زدن در این فضا هستند.

روانشناس تصریح کرد: تهدید شبکه های اجتماعی در روابط اعضای خانواده سبب می شود تا روابط خانواده ها سرد شده و گاهی منجر به گسست زندگی ها، اختلاف زوجین، از بین رفتن صمیمت والدین و فرزندان شود.

وی بیان کرد: گاهی فرزندان برای فرار از تنهایی و سکوت منزل به شبکه های اجتماعی پناه می برند در حالی که اگر محبت و صمیمت در بین خانواده وجود داشته باشد و مدیریت زمان استفاده از فضای مجازی به عنوان یک برنامه اصلی و مهم مد نظر باشد هیچگاه این گوشه گیری در شبکه های اجتماعی برای فرزندان رخ نخواهد داد.

روزبهانی با اشاره به تاثیر منفی فضای مجازی بر روان افراد گفت: انسانها موجودی اجتماعی هستند، ارتباط افراد به صورت کلامی و یا حضوری نقش بسیار مهمی در نشاط و شادابی افراد دارد چرا که افراد به واسطه صحبت کردن یا به قول خودشان درد دل کردن سبک می شوند، این نتیجه صحبت کردن است و اگر این ارتباط ها کمرنگ شود منزوی بودن و افسرده بودن را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: هرچه صحبت کردن و تعامل اعضای خانواده بیشتر باشد، در واقع فرصتی فراهم می شود تا آموزش های مختلف و انتقال مفاهیم به فرزندان افزایش یابد، همچنین سبب رشد فکری کودکان و نوجوانان می شود.

روانشناس با بیان اینکه خانواده بهترین تکیه گاه فرزندان است افزود: رابطه صمیمی والدین با فرزندان سبب می شود تا در فضایی توام با آرامش، فرزندان خود را در هر سن و سالی از خطرات و آسیب های شبکه های اجتماعی آگاه کنند ولی اگر به درستی نتوانند این ارتباط را ایجاد کنند آسیب ها و تهدیدات زیادی در کمین فرزندان است. اینکه خانواده دورهم باشند ولی دور از هم باشند خطرات بسیار زیادی دارد.

به هر حال تسلط و آگاهی والدین از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی سبب می شود تا از این فضا استفاده بهینه شود و فرزندان در فضایی به دور از آسیب های اجتماعی حضور داشته باشند.

انتهای پیام/