حسنی مقدم گفت: ۶۰ هزار هکتار اراضی استان لرستان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

به گزارش سفیر افلاک اسفندیار حسنی مقدم با اشاره به اینکه احداث سد نیاز اساسی لرستان برای تولید و ذخیره آب است، اظهار داشت: در پهنه لرستان با وجود تولید آب، اما آب ذخیره شده کمی داریم که از دلایل ضربه خوردن استان از سیل و خشکسالی است که امید می‌رود با تدابیر وزارت نیرو برنامه‌ای جهت ذخیره آب در استان با احداث سد و ذخیره آب داشته باشیم.

وی افزود: اگرچه لرستان به جهت میزان بارندگی، از استان‌های پر بارش کشور محسوب می‌شود، اما با وجود خشکسالی باید الگوهای مصرفی مبتنی بر این پدیده برنامه‌ریزی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: طی ۱۰۰ سال گذشته به طور مداوم میزان آب در دسترس در حال کاهش است، در دهه ۴۰ میزان آب‌های تجدید پذیر در اختیار هر فرد بیشتر از پنج هزار مترمکعب در سال بوده، در حالی که این میزان آب هم‌اکنون به کمتر از هزار و ۷۰۰ مترمکعب رسیده است.

حسنی مقدم عنوان کرد: امسال یکی از خشک‌ترین سال‌های یک قرن اخیر در لرستان بوده که تاخیر در بارندگی‌های پائیزه و کاهش بارندگی زمستانه در کنار افزایش دمای هوا موجب شد متوسط بارش‌ها در استان ۴۰ درصد کاهش پیدا کند و در این راستا پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و سه برابر سیل سال ۹۸ به بخش کشاورزی لرستان خسارت وارد شود.

وی بر توسعه کشت محصولات گلخانه‌ای به عنوان یک راهبرد اساسی تاکید کرد و گفت: میزان آب در این نوع کشت به ۹۰ درصد کاهش پیدا می‌کند ضمن اینکه با توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار نیز نیاز آبی کم می شود، همچنین در کشت‌ محصولاتی همچون چغندر قند و سیب زمینی کشت بهاره را پاییز انتقال داد و در نتیجه در مصرف آب بیشتر صرفه جویی می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان با بیان اینکه ۳۰ درصد اراضی آبی استان معادل۶۰ هزار هکتار به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است، خاطرنشان کرد: این مهم راندمان استفاده بهینه آب را از ۳۰ درصد به ۷۰ درصد می‌رساند.

انتهای پیام/