دفاع از وطن و آرمان اسلام، تحمل رنج‌های اسارت را آسان ساخت و سرانجام آزادگان سرافراز وطن پس از سالها رنج و اسارت، در همچین روزی مقتدرانه بازگشتند.

به گزارش سفیرافلاک، دفتر تاریخ انقلاب اسلامی ایران پر از افتخاراتی است که هر کدامش دنیایی تحول به همراه دارد، انقلابی که با گذشت بیش از چهار دهه، همچنان ایستادگی و مقاومت را به دنیا نشان می دهد، ایستادگی و مقاومتی که مرهون مجاهدت ها و جانفشانی های جوانانی بود که دل از دنیا برکنده و به عشق وطن راهی نبرد با دشمن شدند.

آفتاب در آسمان، انگار حال و حوصله هر روز را نداشت، آسمان بیقرار شده بود، فقط صدای تیر و گلوله شنیده می شد و اهریمنانی که با نیت های شوم به کشور حمله کرده بودند، خیال ها و خواب های باطلی که ایستادگی ملت ایران همه خواب های دشمن را آشفته کرد.

سال ۵۹ جنگ تحمیلی آغاز شد، جوانان ایران زمین با هر سن و سالی راهی میدان جنگ شدند، سینه های خود را سپر کردند و مانند امام حسین(ع) که برای دفاع از اسلام آنگونه قیام کرد، رزمندان اسلام نیز با تاسی از قیام عاشورا به پا خواستند و در این راه جانانه جنگیدند.

تحمل شکنجه‌های دشمن به عشق وطن

جوانان زیادی به شهادت رسیدند، بسیاری از رزمندگان به درجه جانبازی رسیدند و عده ای از رزمندگان هم به اسارت دشمن درآمدند، روزهای سختی بود، اسارت در سرزمینی غریب اما شجاعانه و مردانه ایستادند و شکنجه های دشمن را به عشق وطن تحمل کردند.

زمزمه های عاشقی با خدا و توسل به ائمه اطهار(ع) تسکین آن همه رنج دوری از وطن و شکنجه های دشمن شده بود، اسرایی که درس آزادگی و ایستادگی را در دفتر تاریخ انقلاب ماندگار کردند.

اما در این سوی دنیا پدران و مادران اسراء سالها چشم انتظار رسیدن فرزندان خود بودند، شاید این بار صدای زنگ تلفن و درب منزل نوید آمدن یوسف هایی را بدهد که سالهاست چشمانی، یعقوب وار در انتظار دیدن سروقامتان بودند.

چشم ها بیقرار یوسفان دور از وطن

کم نبودند پدران و مادرانی که در حسرت دیدن جگرگوشه های خود پس از سالها انتظار، چشم از جهان فروبستند اما در مرداد سال ۶۹ خبر مسرت بخش ورود آزادگان به وطن، حال و هوایی عجیب را در کشور رقم زد، چشم ها بیقرار دیدن عزیزانی بود که سالهاست در سرزمینی غریب رنج کشیده اند.

آری آزادگان پس از فتح آزادی و آزادگی به وطن بازگشتند، پرستوهایی که سالها دوری از وطن را تحمل کردند اما با ایستادگی اجازه ندادند ذره ای از خاک وطن به دست دشمن بیفتد.

در ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ اولین گروه از آزادگان به وطن بازگشتند، لحظات دیدنی شوق دیدار قابل وصف نبود اما جای پدران و مادرانی که سالهاست چشم انتظاری کشیدند تا بازگشت یوسف هایشان را ببینند، خالی بود.

۹۰۰ آزاده افتخاری برای مردم لرستان

محمود زرینجویی مدیرکل بنیاد شهید لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: آزادگان با تحمل سالها اسارت و شکنجه، درس ایستادگی و مقاومت را دادند و با صبر و بردباری نشان دادند که برای دفاع از وطن تا پای جان ایستاده اند.

وی افزود: ایثارها و جوانمردی آزادگان باید برای نسل جوان به بهترین شکل بازگو شود تا نسل جدید بدانند سالها پیش در دوران دفاع مقدس آزادگان سالها رنج و سختی را چگونه تحمل کردند.

مدیرکل بنیاد شهید لرستان آزادگان را اسطوره های صبر برشمرد و  تصریح کرد: آزادگان شیرمردانی بودند که بعد از ایستادگی در برابر دشمن در میدان های نبرد، به اسارت درآمدند و سالها دوری از وطن را با صبر و استقامت تحمل کردند.

زرینجویی بیان کرد: آزادگان سند افتخار انقلاب اسلامی ایران هستند که از استان لرستان ۹۰۰ نفر سالها در اسارت بودند، همچنین۶۳۰۰ شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نموده است.

وی با اشاره به کتاب سروقامتان ایثار گفت: این کتاب شامل زندگی نامه ۹۰۰ آزاده لرستانی است که پس از مدتها تلاش برای جمع آوری مطالب به چاپ رسیده است.

مدیرکل بنیاد شهید لرستان خاطرنشان کرد: قرار بود که این کتاب امسال همزمان با سالروز ورود آزادگان به وطن طی مراسمی رونمایی شود که به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی ادارات، رونمایی از کتاب بعد از فراهم شدن شرایط انجام خواهد شد.

انتهای پیام/