حجت الاسلام پیریایی گفت: محرم تجدید حیات اسلام است و امام حسین(ع) در همان زمان وظیفه خود دانست که برای احیای دین اسلام و امر به معروف و نهی از منکر قیام کند.

به گزارش سفیرافلاک، محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر، ماه پیروزی حق علیه باطل است و واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) و ۷۲ تن از یاران باوفایش برای احیای اسلام، امر به معروف و نهی از منکر و ایستادگی در برابر ظالمان بود.

هر ساله محرم که از راه می رسد شوری عجیب در دلهای عاشقان حسینی برپا می شود، جوشش خونی دوباره در رگ های شیعیانی که تا ابد در غم شهادت مظلومانه سید الشهدا(ع) بر سر و سینه می زنند و به عزاداری می پردازند.

این روزها خیمه هایی به وسعت دل همه عاشقان سید الشهدا(ع) برپا شده، عزاداران با برافراشتن پرچم سیاه و پوشیدن رخت عزا مشغول عزاداری هستند و بار دیگر مظلومیت امام حسین(ع) و لب های تشنه اهل بیت(ع) و یارانش را فریاد بزنند.

عاشورا قرارگاه عشقی است که هر ساله همان صحنه ها تکرار می شود، صدای گریه های بی امان کودکان از تشنگی و صدای شمشیرها به گوش می رسد، ظهر عاشورا و خواندن نماز در آتش تیرهای دشمن، ظهر عاشورا و وداع حضرت زینب(س) با برادرش، ظهر عاشورا و آتش خیمه ها، ظهر عاشورا و اسرای اهل بیت(ع) هیچگاه از یاد دوستداران و ارادتمندان اهل بیت(ع) پاک نخواهد شد.

در همین راستا گفتگویی تفصیلی با حجت الاسلام محمد پیریایی کارشناس مذهبی انجام شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید:

چرا امام حسین(ع) به کربلا سفر کرد و هدف از قیام کربلا چه بود؟

امامان معصوم به دلیل علمی که خداوند به آنها عطا کرده، درایت و حکمت کار را می دانند، امام حسین(ع) در حالی از مدینه راهی کربلا شد که مشاهده کرد خلافت به پادشاهی تبدیل شده و حاکمیت اسلام که پیامبر(ص) و امام علی(ع) برای آن رنج های زیادی کشیده و زحمت هایی را متحمل شده بودند، به سمت و سوی دیگری سوق داده می شود.

در واقع دشمنان همان زمان تلاش داشتند تا حاکمیت اسلام را به تباهی بکشند تا جایی که احکام اسلامی را حتی در همان زمان عجل می کردند و امام حسین(ع) در همان زمان وظیفه خود دانست که برای احیای دین اسلام، امر به معروف و نهی از منکر قیام کند.

به همین ترتیب امام حسین(ع) به همراه یاران و خانواده راهی سرزمین کربلا شدند تا با ایستادگی در برابر ظلم و ظالمان بتواند اسلام را زنده نگه دارد.

شرایط قبولی عزاداری ها چگونه است؟

در ایام شهادت سرور و سالار شهیدان مراسم عزاداری در نقاط مختلف کشور برگزار می شود، هر کسی در این ایام سعی می کند تا ارادت و اخلاص خود را به امام حسین(ع) نشان دهد و با توجه به اینکه امامان، دانایان به علم الهی هستند هر کسی که بخواهد قرآن را خوب بفهمد باید از طریق اهل بیت(ع) اقدام کند.

ایام محرم و عزاداری در این روزها باید به گونه ای باشد تا افراد را به سمت تقوا و شناخت بیشتر از اهل بیت(ع) سوق دهد و از هر لحظه این ایام می توان به گونه ای بهره گرفت که انسان در مسیر سعادت و هدایت ناب قرار گیرد.

عزاداری های این ایام فرصتی برای نزدیک تر شدن به خداست، همچنین از دیگر اهداف برپایی مراسمات عزاداری، زنده نگه داشتن ارزش های قیام عاشورا و کربلاست که در تاریخ ماندگار شده است.

رمز ماندگاری اسلام در زنده نگه داشتن ایام عزاداری محرم و صفر است و با تاسی از فرهنگ عاشورا و ایستادگی در برابر ظالمان و زورگویان امروز بیداری اسلامی در بسیاری از کشورهای جهان گسترش یافته است.

می توان در شب های محرم علاوه بر عزاداری تلاش کرد تا بصیرت افزایی، تقرب الهی و سایر درس هایی که می توان از قیام عاشورا گرفت را افزایش داد.

در ایام محرم و صفر جرائم و گناهان کم می شود و اخلاص خاصی قلوب را فرا می گیرد، علتش چیست؟

وقتی انسان کسی را دوست دارد، تلاش می کند تا کارهایی انجام ندهد که سبب ناراحتی فرد شود، سعی می کند کارهایی که مورد پسند اوست را به وفور انجام دهد تا ارادت خود را نشان دهد، ایام محرم و عشق به امام حسین(ع) هم درست همین است چرا که محبت امام حسین(ع) ریشه در قلب های مومنین دارد و چون این محبت از قلبها می جوشد، گناهان در این ایام کاهش می یابد.

در ایام محرم، شور و هیجان برگزاری مراسم عزاداری یادآور غم و اندوه واقعه کربلا و جنایات دشمنانی علیه امام حسین(ع) را تداعی می کند و هر چه این شور و هیجان و محبت به سید الشهدا(ع) بیشتر باشد، بار گناهان ارادتمندان کمتر می شود.

امام حسین(ع) اعمال و رفتارش زیبا بود و همین سبب شده تا در دل همه مسلمانان جهان، جایگاه بسیار ویژه ای داشته باشد و نتیجه ایثارگری امام حسین(ع) در زنده نگه داشتن اسلام و امر به معروف و نهی از منکر سبب شده تا امروز عطر این گل خوشبو، جهان را پر کند.

چگونه می توان مراسم عزاداری را از بدعت ها و خرافات دور نگه داشت؟

با برپایی مراسم عزاداری قرار است که در مسیر تکامل و هدایت قرار بگیریم و ارادت خود را در این راه نثار کنیم چرا که امام حسین(ع) خود و همه یارانش را فدا کرد تا مسیر سعادت را باز کند و همه را به صراط مستقیم هدایت نماید.

متاسفانه گاهی در مراسم عزاداری، عده ای افراطی رفتار می کنند و یا اقدام به قمه زنی و سایر برنامه هایی می کنند که سبب می شود عزاداری به انحراف کشیده شود.

وقتی فردی وارد مجلس عزاداری می شود باید به علم و منش این فرد اضافه شود و احساس کند که با بهره گیری از این مراسم توانسته به خدا نزدیک تر شود ولی وقتی بدعت ها و یا مراسمات غلط وارد عزاداری می شود، بهره گیری از این ماه را از بین می برد.

گریه کردن در ایام محرم و در شهادت امام حسین(ع) ثواب زیادی دارد ولی نباید در روضه ها و یا مداحی ها سخنانی غیر واقعی بیان شود فقط برای گریاندن عزاداران، در این راستا دشمنان تلاش می کنند تا از همین بدعات ها و افراط ها سواستفاده کنند و این را زیر سوال ببرند.

راهکار مقابله با دشمن در فضای مجازی که قصد انحراف و کمرنگ کردن اعتقادات در این ایام را دارد چیست؟

دشمنان می کوشند تا از هر طریقی به اسلام ضربه بزنند، امروز با استفاده از فضای مجازی برای شبیخون فرهنگی استفاده می کند و وظیفه همه افسران جنگ نرم این است که در این فضا به نفع اسلام اقدام نمایند.

وقتی جوان انقلابی، حق و باطل را در کنار هم می بیند قطعا حق را می پذیرد و با حضور در این فضا و ارائه برنامه های مختلف فرهنگی می توان از این فضا بهره گرفت.

هر چقدرهم که دشمنان برای کمرنگ کردن حب اهل بیت (ع) در دل مسلمانان تلاش کنند اما موفق نخواهند شد که نمونه آن عشق به امام حسین(ع) است که هر ساله در دلهای مومنین و شیعیان شعله ورتر می شود.

لازم است که در فضای مجازی از این فرصت برای بیان شخصیت و هدف امام حسین(ع) در قیام کربلا استفاده کرد و می توان به صورت مختلف این واقعه مهم را نشان داد.

با توجه به اینکه عاشورا، زمینه ساز ظهور است چگونه می توان از این فرصت بهره گرفت؟

ایام محرم و عزاداری اباعبداله الحسین(ع) در واقع بزرگداشت فضیلت پیشگامانی است که ظهور حضرت مهدی(عج) را ندا می دهند و از فرهنگ و مکتب عاشورا می توان برای آماده سازی ظهور استفاده کرد.

عاشورا بستر ساز جریان های دیگر در تاریخ شده و برپایی مراسمات عزاداری در این ایام، شرایط را برای ظهور آماده می کند چرا که بین ظهور منجی عالم بشریت و عاشورا ارتباط وجود دارد.

ظهور امام عصر(عج) دنیا را پر از عدل می کند و محرم و صفر زمینه ساز ظهور است، امروزه در ۹۰ درصد کشورهای جهان شیعیان وجود دارند و این نشان می دهد که بیداری اسلامی که برگرفته از مکتب عاشورا است به دنیا صادر شده است.

مراسم عزاداری امام حسین(ع) در ۸۰ کشور جهان برگزار می شود و مسلمانان و شیعیان این کشورها در ایام محرم به عزاداری می پردازند و همین سبب می شود تا شرایط برای ظهور مهیا گردد.

با توجه به ضرورت تبیین قیام عاشورا، چگونه می توان این کار را انجام داد؟

در گذشته مهمترین وقایع و تحولات را به صورت نقاشی و یا شعر در قالب یک کار هنری ثبت می کردند تا نسل های بعدی هم بتوانند از این وقایع مطلع شوند، امروزه می توان برای تبیین قیام عاشورا از قوی ترین ابزاری که در دست بشر است استفاده کرد و در انواع رسانه ها این قیام را تبیین نمود.

لازم است که حقایق دین اسلام، قیام عاشورا و پیام امام حسین(ع) را در این فضای رسانه ای به صورت هنرمندانه انجام داد تا بتوان قلب هایی را که مشتاق حقایق هستند به این سمت سوق داد.

واقعه عاشورا فراتر از یک رخداد تاریخی است چرا که حرف ها، عرفان و عبرت های بی شماری در این واقعه وجود دارد که هر مشتاقی را برای شنیدن این واقعه بی تاب می کند.

در پایان باید گفت که محرم تجدید حیات اسلام است و باید تلاش کرد تا از لحظه لحظه این ایام به خوبی بهره برد.

انتهای پیام/