گرانی مصالح ساختمانی سبب رکود ساخت و ساز در لرستان شده و این روزها واحد‌های تولیدی با مشکل سرمایه در گردش مواجه هستند.

به گزارش سفیرافلاک، بازار مسکن نه تنها با افزایش نرخ دلار در اوج خود قرار گرفت، موضوعی که اخیرا بهانه‌ای برای گرانی مصالح ساختمانی شد نه تنها نرخ تورم، بلکه قطعی برق کارخانجات نیز مزید بر علت شد و ساخت و ساز را در رکود بیشتری قرار داد.

احمد خدایگان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در حال حاضر بازار راکد است و اگر تا چند ماه گذشته ۱۰ درصد فروش داشتیم، در حال حاضر همان ۱۰ درصد را هم نداریم.

وی افزود: به دلیل کمبود سیمان، قیمت آن در بازار آزاد تا هر کیسه ۱۰۰ هزار تومان رفت و در سایر مصالح ساختمانی هم با کمبود مواجه شدیم به طوریکه تقریبا تا ۲۰ روز هیچ مواد اولیه‌ای در بازار وجود نداشت.

تولید کننده مصالح ساختمانی در لرستان با بیان اینکه طی دو هفته اخیر که مجدد مواد اولیه وارد بازار شد این بار شاهد قیمت‌های گزافی بودیم، عنوان کرد: بی ‌ثباتی قیمت‌ها و عدم اعتماد مردم تهدیدی برای بازار محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که در حال حاضر ساخت و ساز تقریباً تعطیل و راکد بوده و فقط ۲۰ درصد این بخش، فعال است، تصریح کرد: طبق قراردادی که با بنیاد مسکن داشتیم قرار بود برای متقاضیان مسکن روستایی اجرای پروژه داشته باشیم اما بانکها برای پرداخت تسهیلات همکاری نمی‌کنند و مردم هم سرمایه کافی ندارند.

تولید کننده قالب عایق ماندگار icf و فوم سقفی خاطرنشان کرد: آن دسته از افرادی هم که به صورت شخصی و آزاد قصد داشتند برای ساخت مسکن به ما مراجعه کنند نیز به دلیل گرانی و نایاب بودن اجناسی مانند سیمان‌، میلگرد و… توان ساخت و ساز ندارد.

وی با بیان اینکه ما در حوزه دیوار پیش ساخته و فوم سقفی فعالیت می‌کنیم که در استان لرستان حدود ۸۰ واحد تولیدی فعال در این حوزه وجود دارد، گفت: دیوار «آی.سی.اف» یک نوع دیوار پیش ساخته فومی است که ۳۰ درصد ارزان تر و تا ۸۰ درصد عایق می‌باشد همچنین تا ۹ ریشتر زلزله مقاوم است.

خدایگان با بیان اینکه در حال حاضر پنج نفر در واحد تولیدی ما مشغول به کار است، بیان کرد: سال قبل که بازار خوبی داشتیم ۸ ،۱۰ نفر و بعضا تا ۱۳ نفر در این واحد تولیدی مشغول به کار بود؛ در حال حاضر ما با ۱۰ درصد ظرفیت خود تولید می‌کنیم.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی ما نبود سرمایه در گردش است درحالیکه اگر پول و سرمایه داشته باشیم بهتر می‌توانیم این واحد را اداره کنیم؛ در حال حاضر رئیس جمهور جدید با شعار یک میلیون مسکن در سال روی کار آمده و این نشان می‌دهد که به مشکل مملکت پی برده است که اگر ساخت و ساز رونق بگیرد بسیاری از شاخه‌های دیگر نیز فعال می‌شود و واحد تولیدی زیادی نیز نیز فعال می‌شوند.

انتهای پیام/