حیدری با بیان اینکه قیمت طلا و سکه تا آبان ماه روند صعودی خواهد داشت، گفت: میانگین قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان می‌رسد و قیمت طلا نیز افزایش می‌یابد.

علی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: بازار طلا و سکه در ایران تابع دو فرآیند است نخست نوسانات اونس بین‌الملل و دوم نوسانات دلار در حیطه داخلی است.

وی افزود: با اینکه در این مدت اونس در یک حالت خنثی و حتی در بیشتر مواقع نزولی بوده است ولی این سبب نزول طلا در ایران نمی‌شود چون در ایران بی‌انضباطی پولی وجود دارد و ما شاهد تورم و بی‌نظمی پولی در دلار خواهیم بود و این یعنی میانگین قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان می‌رسد درنتیجه طلا هم رشد می‌کند.

کارشناس بازار طلا و سکه عنوان کرد: ممکن است در برخی مواقع نزول‌ قیمت نیز داشته باشد که آن هم به واسطه رسیدن اخبار برجام است؛ در مجموع طلا و سکه تا آبان ماه روند صعودی خواهند داشت که این روند آرام در برخی موارد به دلیل اخبار و شایعاتی که در مورد برجام وجود دارد، شدت صعودی یا نزولی بودن آن فرق می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ثبات قیمت دلار در کشور نه به دلیل ثبات اقتصادی در کشور بلکه به دلیل انتظارات تورمی است که ایجاد شده است یعنی بازار منتظر است تا ببیند حرکت بعدی تیم رئیسی چه خواهد بود و چه تصمیمی در رابطه با برجام لحاظ می‌کند؛ در واقع این انتظار است که باعث ثبات قیمت دلار در کشور شده و متاسفانه عملکرد اقتصادی نیست.

حیدری با بیان اینکه در هفته گذشته سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا سبب اصلاح قیمت‌ طلا و سکه در بازار داخلی ایران و کاهش شدید اونس شد، تصریح کرد: تا بهمن ماه امسال، تقاضا در بازار سکه و طلا تغییر نخواهد کرد چون متاسفانه صنعت طلا در ایران رو به نابودی رفته است چون قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

کارشناس بازار سکه و طلا بیان کرد: در همه دنیا وقتی قیمت طلا افزایش می‌یابد یعنی تورم و آشفتگی اقتصادی وجود دارد لذا نمایندگان مجلس باید استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسند تا انضباط پولی ایجاد شود، بانک مرکزی می‌تواند در مبادلات پولی و مالی بین المللی با وجود تحریم ها حرف اول را بزند و راهگشا باشد.

وی ادامه داد: سیاست‌های مالی و بازرگانی باید همسو با سیاست‌های پولی بانک مرکزی باشد؛ از همه مهمتر اینکه حاکمیت، یک تعریف شفاف و دقیق از اقتصاد کلان بیان کند اما زیربنای تمامی این تحولات داشتن رسانه آزاد و پیگیر است تا شاهد اقتصادی شفاف، سالم و مدیریت تورم باشیم.

انتهای پیام/