امیری گفت: تحولات افغانستان ثابت کرد امپراتوری آمریکا در حال سقوط است و این درس بزرگی است برای فریب خوردگانی که غرب را سرزمین آرزوهای خود می دانند.

امیر علی حیدر امیری در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان اظهار داشت: طالبان بر افغانستان تسلط یافتند و تحولات افغانستان ثابت کرد امپراتوری آمریکا در حال سقوط است و بار دیگر ذات آمریکا به نمایش گذاشت که آمریکا به دنبال برقراری دموکراسی و دفاع از حقوق بشر نیست بلکه به دنبال منافع خودش می باشد.

وی افزود: آمریکا نشان داد که در افغانستان به اهداف خود نرسیده و فقط مدتی مردم این منطقه را اسیر کرد که در این مسیر میلیاردها دلار هزینه کرد تا ارتشی بسازد اما طی چند روز فرو ریخت و این درس بزرگی است برای فریب خوردگانی که غرب را سرزمین آرزوهای خود می دانند.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا تصریح کرد: امروز افغانستان چیزهای زیادی را نمایان کرد و نشان داد که ملتها خودشان سرنوشت کشورشان را تعیین می کنند اما باید گفت که اهمیت افغانستان کمتر از سوریه و عراق نیست.

وی بیان کرد: برخی ایراد می گیرند که چرا نیروی قدس، لشگر فاطمیون و جبهه مقاومت در افغانستان قد علم نکرد که باید گفت هدف نیروی قدس، ایجاد تفاهم متقابل و تشکیل دولت فراگیر برخاسته از آرای مردم است.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا خاطرنشان کرد: طالبان در این مدت نشان دادند که طالبان ۲۰ سال پیش نیستند و رهبران آنها در مصاحبه های مختلف اعلام کردند که ثبات در مرزها را حفظ می کنند و تشکیل دولت فراگیر و برخاسته از رای مردم با ترکیبی از نیروهای سیاسی مورد قبول جامعه افغانستان می تواند گره گشا باشد.

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی در این کشور دور از انتظار نیست، گفت: با توجه به شرایط امروز افغانستان و به دلیل اینکه دولت تشکیل نشده و همچنین ارزش پول ملی این کشور در حال ریزش است پیش بینی مشکلات اقتصادی در این کشور دور از انتظار نمی باشد.

انتهای پیام/