همدلی در شرایط سخت کرونا، التیام بخش و تسکین دهنده است و این روزها مقابله سپاه و بسیج با کرونا از خدمات درمانی تا حمایتی، بی نظیر است.

به گزارش سفیرافلاک، بیش از یک سال و نیم از شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، ویروسی که در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی و هنری اثرگذار بوده و متاسفانه روزانه عزیزان زیادی از خانواده ها قربانی این بیماری می شوند.

با شیوع کرونا، بسیج و سپاه همپای وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا گام برداشت، بسیجیانی که در دوران دفاع مقدس در لبیک به ندای امام(ره) وارد میدان نبرد با دشمن شدند این بار نیز برای مقابله با ویروس کرونا و خدمت رسانی به مردم کمر همت بستند.

بسیجیان، کوله های خدمت را به دوش گرفته و برای ضدعفونی معابر، مکانها و بیمارستانها اقدام کردند، از سوی دیگر بانوان بسیجی همانند دوران دفاع مقدس که در پشت جبهه ها پشتیبانی را انجام می دادند در این برهه از روزگار چرخ های خیاطی را برای تهیه ماسک که در روزهای اول بیماری کمیاب بود، به کار گرفتند.

پزشکان و پرستاران جهادی برای کمک به کادر درمان به بیمارستانها و مراکز درمانی اعزام شدند، پایگاه های مقاومت نیز برای جمع آوری کمک های مومنانه و توزیع آنها در بین اقشار آسیب دیده از کرونا در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران آماده شدند.

اگر چه روزهای کرونایی فراتر ار رنگ قرمز رفته اما موج همدلی و در کنار هم بودن برای زدودن و التیام دردهای ناشی از کرونا توسط سپاه و بسیج، این دردهای ناشی از کرونا را تسکین می دهد.

بسیج در کنار مردم

در ماه های اول بیماری که شیوع کرونا سبب شده بود تا خزان و فوتی های این بیماری روند افزایشی داشته باشد، با ابتکار سپاه طرحی مزین به نام سردار دلها، «طرح شهید سلیمانی» طراحی و در کل کشور آغاز شد، در اجرای این طرح بسیجیان در بخش های مختلف غربالگری، بیماریابی، قرنطینه، ارائه خدمات مشاوره، توزیع بسته های حمایتی مشارکت کردند که نتیجه اجرای این طرح در پیک بیماری سبب کاهش چشمگیر ابتلا و مرگ و میر کرونا شد.

اجرای این طرح در کشور سبب شد تا بسیاری از کشورهایی که در کنترل بیماری کرونا ناتوان بودند، حیرت زده شوند و این همان ابتکاری از سوی بسیجیان بود که نشان دادند که وظیفه بسیج فقط در حفظ تمامیت ارضی و خدمت رسانی در روزهای جنگ نیست بلکه هر زمانی که هموطنان نیاز به خدماتی داشته باشند، مانند دوران دفاع مقدس در میدان حضور دارند.

در همین روزهایی که کرونا سبب شد تا اقتصاد با مشکلاتی روبرو شود و بسیاری از کسب و کارها در پی کرونا تعطیل و کساد شوند، بسیج و سپاه در راستای سخنان رهبری برای حمایت از این اقشار یک یاعلی گفته و با کمک خیرین بسته های معیشتی تهیه و در فواصل مختلف این بسته ها در بین خانوارهای نیازمند توزیع شد.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون میلیونها بسته معیشتی در بین اقشار آسیب دیده از کرونا توزیع شده و خوشبختانه هر روز مشارکت برای اجرای این طرح بیشتر می شود که تجلی وحدت و اتحاد بین ملت ایران است.

تهیه بسته های معیشتی، بسته های بهداشتی، لوازم التحریر، تهیه جهیزیه برای نوعروسان نیازمند، آزادی زندانیان جرائم غیر عمد از دیگر برکات اجرای طرح کمک مومنانه است که اتحاد ملت ایران را بار دیگر به دنیا نشان می دهد.

اما این بار در راستای اجرای گام پنجم طرح شهید سلیمانی، مهمترین اقدام برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا است که در این زمینه سپاه مراکز تجمیعی زیادی را در کل کشور برای سرعت بخشی به تزریق واکسن کرونا مهیا کرده است.

متاسفانه در پیک پنجم کرونا که به عنوان دلتا شیوع بسیار زیادی دارد، روزانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست می دهند که تقویت اجرای طرح شهید سلیمانی می تواند التهاب این روزها را کم کند.

راه اندازی مرکز خدمات مشاوره و درمانی توسط سپاه لرستان

سرهنگ مصطفی امیری در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در راستای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا، مراکز تجمیعی در استان ایجاد شد که سپاه در این زمینه ۹ مرکز تجمیعی را در شهرهای مختلف استان برپا کرد.

وی افزود: در همه این مراکز نیروهای پزشک و پرستار حضور دارند و در کنار کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی برای روند سرعت بخشی به واکسیناسیون کرونا و کاهش زنجیره این بیماری، همه تلاش خود را به کار گرفته اند.

معاون بهداشت و درمان سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان تصریح کرد: مرکز تجمیعی شهید امیری نیز از روزهای آینده برای واکسیناسیون کرونا مجهز می شود که ظرفیت این مرکز روزانه بالغ بر هزار تزریق واکسن کرونا می باشد.

سرهنگ امیری عنوان کرد: تاکنون ۵۰ نفر از نیروهای پزشک و پرستار برای کمک به کادر درمان به بیمارستانها اعزام شده و مابقی نیروها در مراکز تجمیعی واکسیناسیون مشغول به فعالیت هستند.

وی از راه اندازی سامانه خدمات مشاوره و درمانی در استان خبر داد و گفت: با هماهنگی های صورت گرفته در این مرکز علاوه بر خدمات مشاوره ای، در صورت نیاز افراد با تماس با این مرکز از خدمات درمانی هم بهره مند می شوند.

معاون بهداشت و درمان سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط شیوع این بیماری، هر چه دانشگاه علوم پزشکی مرکز تجمیعی برای واکسیناسیون نیاز داشته باشد، این آمادگی را داریم که مراکز را در اختیار دانشگاه ها برای تسریع در روند واکسیناسیون قرار دهیم.

تزریق ۸۰ هزار دوز واکسن کرونا در مراکز تجمیعی سپاه

عبدالوحید ملک آراء مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: بسیج جامعه پزشکی از ابتدای شیوع کرونا در بخش های مختلف خدمات درمانی، بهداشتی، واکسیناسیون و غربالگری را ارائه داده و تا قطع زنجیره کرونا این خدمت رسانی ادامه دارد.

وی با اشاره به گام پنجم طرح شهید سلیمانی افزود: در این گام، واکسیناسیون کرونا در دستور کار قرار دارد که برای سرعت بخشی به واکسیناسیون، مراکز تجمیعی راه اندازی شده است.

مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان تصریح کرد: تاکنون بیش از ۸۰ هزار دوز واکسن کرونا در مراکز تجمیعی که با مشارکت سپاه استان راه اندازی شده، تزریق شده است.

ملک آراء عنوان کرد: در مراکز تجمیعی ۶۰ نفر در قالب تیم هایی تشکیل شده و کار واکسیناسیون را انجام می دهند.

وی با اشاره به تسریع در روند واکسیناسیون گفت: بسیج جامعه پزشکی از ابتدای کرونا تاکنون در همه بخش ها فعالیت داشته و در گام پنجم طرح شهید سلیمانی و اجرای واکسیناسیون نیز همه تلاش خود را به کار گرفته تا بتواند با ایجاد مراکز تجمیعی در روند واکسیناسیون تسریع ایجاد نماید.

مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم که در صورت نیاز، تعداد مراکز تجمیعی برای واکسیناسیون کرونا در استان افزایش یابد.

سپاه استان لرستان علاوه بر تهیه و توزیع ماسک، طرح غربالگری، توزیع بسته های معیشتی و بهداشتی، واکسیناسیون کرونا و … این روزها در اجرای گام پنجم «طرح شهید سلیمانی» اقدام به راه اندازی مرکز مشاوره تلفنی، حمایتی و مراقبتی کرونا کرده تا در راستای اجرای این طرح، خدمات بیشتری به افراد مبتلا به این بیماری ارائه دهد.

اجرای طرح مراقبین سلامت در لرستان

سردار مرتضی کشکولی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: با توجه به گام پنجم طرح شهید سلیمانی که واکسیناسیون کرونا می باشد در همین راستا ۱۱ مرکز مشترک و مستقل برای تسریع در روند تزریق واکسن کرونا ایجاد شده است.

وی افزود: برای همین منظور، سوله های ورزشی نیز به عنوان مراکز تجمیعی واکسیناسیون مجهز و مهیا شده است تا هر چه سریعتر واکسیناسیون مردم علیه کرونا انجام و از میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری کاسته شود.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان با اشاره به راه اندازی مرکز ارائه خدمات مشاوره، درمانی و حمایتی، تصریح کرد: به دلیل بالا رفتن آمار ابتلای کرونا، مرکز ارائه خدمات مشاوره، درمانی و حمایتی ابتدا در خرم آباد راه اندازی شده و سپس این مرکز در همه شهرهای استان ایجاد می شود تا بتواند خدمات مورد نیاز را در منزل ارائه دهد.

سردار کشکولی عنوان کرد: در این مرکز پزشک، پرستار و یک تیم حمایتی فعالیت دارند، شهروندان می توانند طی تماس تلفنی با این مرکز از خدمات مشاوره ای یا درمانی در منزل بهره مند شوند و علاوه بر این نیز در صورت نیاز حمایت ها و بسته های معیشتی ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: این مرکز از ساعت هشت صبح تا ۱۲ شب آماده ارائه خدمات به شهروندان است و هدف از راه اندازی این مرکز، کاهش نگرانی و دغدغه مردم در روزهای شیوع بیماری کرونا می باشد.

انتهای پیام/