سپهوند تلاطم بازار مسکن را ناشی از رها کردن این بخش برشمرد و گفت: رونق بازار مسکن در گرو سیاستگذاری درست و برنامه ریزی مناسب است.

رضا سپهوند در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: بالا رفتن نرخ تورم سبب کاهش قدرت خرید مردم در بخش های مختلف از جمله مسکن شده و واقعا قشر زیادی از مردم توان خرید مسکن را ندارند چرا که فشارهای هزینه ای سبب شده تا خرید مسکن در اولویت اول نباشد.

وی با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی، تصریح کرد: قیمت اجزای تشکیل دهنده مسکن و مصالح ساختمانی طی این مدت ۱۰ برابر افزایش یافته و همین بر قیمت تمام شده مسکن اثرگذار می باشد.

کارشناس اقتصادی به سرمایه گذاری عده ای در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: برخی از افراد برای حفظ دارایی های خود، سرمایه ها را به سمت بازار مسکن، طلا و ارز هدایت می کنند و این سبب می شود تا حباب بازار مسکن روز به روز بزرگتر شود.

وی تلاطم بازار مسکن را ناشی از رها کردن این بخش برشمرد و عنوان کرد: رونق بازار مسکن در گرو سیاستگذاری درست و برنامه ریزی مناسب است و بسیاری از سرمایه ها و پس اندازها به قصد سوداگری در حوزه مسکن مورد استفاده قرار می گیرد که روز به روز تورم را در این بخش افزایش می دهد.

کارشناس مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد: رکود بخش مسکن بیش از هر چیزی متغیری اقتصادی بوده و بی توجهی به بازار مسکن در هشت سال گذشته سبب شده تا تقاضای مصرفی در بخش مسکن وجود نداشته باشد.

سپهوند بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد مردم توان خرید مسکن بیش از مصرف را ندارند و این درصد از مردم تلاش می کنند تا حداقل سرپناهی برای خود تهیه کنند.

وی با بیان این که وقتی اقتصاد در رکود باشد، مسکن هم به تبع در رکود خواهد بود، گفت: رونق بخش مسکن، تابعی از رشد اقتصاد است و سیاست گذاری درست در این بازار می تواند اثرات مثبتی در مسکن داشته باشد.

انتهای پیام/