روستای «گردکانه » دلفان تاکنون آبرسانی نشده و اهالی این روستا تنها از آب یک چشمه استفاده می کنند و در این روزهای خشکسالی، عطش بی آب را با مشقت و سختی سپری می کنند.

 به گزارش سفیرافلاک، سالهاست بی آبی، کام زمین را خشک کرده است، تا چشم کار می کند زمین هایی ترک خورده و تشنه در حسرت آب دیده می شوند که عطش بی آبی را فریاد می زنند.

این، حکایت بسیاری از روستاهایی است که امسال هم در تب خشکسالی و کمبود آب سوختند، حکایت مردمانی است که برای جرعه ای آب، دبه به دست در صف انتظار رسیدن تانکری هستند تا آب مورد نیاز را تامین کنند.

در استان لرستان بیش از ۱۲۰ روستا امسال با مشکل کم آبی همراه بودند که توسط تانکر آبرسانی شدند.

گردکانه سنجابی روستایی در بخش مرکزی دلفان با جمعیتی بالغ بر ۲۱۵ نفر و ۵۲ خانوار واقع در هشت کیلومتری شهرستان دلفان است که مردمان این روستا آب شرب ندارند و برای تهیه آب مورد نیاز از منزل تا چشمه در رنج و مشقت هستند.

اهالی روستای گردکانه محروم از آب شرب بوده چرا که تنها چشمه این روستا نمی تواند آب همه اهالی این روستا را تامین کند و باید ساعت ها در صف آب بایستند تا آب مورد نیاز را از چشمه ای که این روزها چندان هم نمی جوشد، تامین کنند.

مهاجرت اهالی روستا در پی کم آبی

علیرضا یکی از جوانان روستا در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: یکی از مشکلات این روستا کم آبی است و بسیاری از جوانان این روستا به خاطر همین محرومیت ها تمایلی برای ماندن در روستا ندارند و سبب شده تا جوانان این روستا را ترک و به شهرهای دیگر مهاجرت کنند.

وی افزود: روستاها سرشار از ظرفیت و پتانسیل هستند که در صورت تامین آب شرب می توانند شرایط را برای حضور جوانان و رفع مشکلات بیکاری به همراه داشته باشند که انتظار داریم مسئولان در این راستا اقدامات جدی انجام دهند.

چشمه هایی که خشک شدند

داریوش عزیزپور دهیار روستای گردکانه در خصوص وضعیت آب شرب این روستا گفت: روستای گردکانه سنجابی فاقد سیستم لوله کشی آب می باشد و اهالی این روستا از چاه یا چشمه های روستا آب مورد نیاز خود را تامین می کردند اما با وجود خشکسالی و کمبود بارش باران امسال اکثر چاه و چشمه ها خشک یا کم آب شده اند.

وی افزود: بارها مسئولان به ما قول داده اند که مشکلات آب آشامیدنی این روستا را حل کنند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته و به همین دلیل بیشتر وقت ما صرف پر کردن آب آشامیدنی از چشمه می شود اما همین چشمه هم، آب سالم و بهداشتی ندارد به نحوی که اهالی روستا بسیاری دچار بیماریهای گوارشی شده اند.

پیگیری تامین اعتبار برای رفع مشکل بی آبی در روستا

عباس زراعی مدیر عامل شرکت آبفا دلفان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، تصریح کرد: روستای گردکانه دلفان تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب نیست و این روستاهابه صورت خودگردان  آب شرب خود را از چشمه‌هایی که خود مدیریت آن را بر عهده داشته‌اند تامین می‌کنند ولی با توجه به شرایط سخت تنش آبی و افزایش بی سابقه گرما اکثر این چشمه‌ها دچار مشکل شده‌اند و یا در ادامه فصل تابستان باکاهش آبدهی و یا خشک شدن مواجه می‌شوند.

وی بیان کرد: اهالی روستای گردکانه چن در سال های گذشته با کمبود آب مواجه نبودند و هیچ درخواستی از آبفا نداشته اند اما در عین حال آب رسانی به روستای گردکانه در ردیف بودجه سال ۱۴۰۰ قرار گرفته است که پس از تامین اعتبار در اولین فرست آب رسانی خواهد شد.

زارعی عنوان کرد: این روستا در حال حاضر دارای مشکلات فراوانی در بحث تأمین آب است و به همین دلیل با توجه به رسالتی که شرکت آب و فاضلاب دلفان مبنی بر تأمین آب شرب همه شهروندان و روستائیان دارد این آمادگی را داریم تا در صورت درخواست از سوی بخشداران و دهیاران این روستا، همکاران ما نسبت به تأمین آب شرب این روستا اقدام کنند.

مشکل کم آبی در ۵۰ روستای دلفان

نورالدین درمنان فرماندار دلفان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: پیگیر رفع مشکل کمبود آب در روستای گردکانه هستم چرا که مشکل کمبود آب در روستای گردکانه دلفان موجب مشکلاتی برای اهالی این روستا شده است.

وی خاطر نشان کرد: پیگیر جذب اعتبارات لازم برای آب رسانی روستا گردکانه هستیم که با توجه قول مساعدت سازمان آبفا و بودجه و برنامه ریزی امیدوارم به زودی اعتبار لازم اختصاص دهند.

فرماندار دلفان گفت: قرار است آبفا شهرستان با هماهنگی بخشداران و استقرار تانکرهای آب در روستا گردکانه که مشکل کمبود آب دارند این موضوع را حل و فصل نمایند و با وجود آبرسانی از طریق تانکرهای آب، نباید شاهد بی‌آبی یا کم‌آبی در روستاها باشیم و هرگونه کم آبی در روستاها قابل قبول نیست.

وی با اشاره به مشکل بی آبی در ۵۰ روستای این شهرستان افزود: ۵۰ روستا در این شهرستان با معضل بی‌آبی روبرو هستند و به همین دلیل بخشداران با همکاری اداره آبفا با جدیت و به صورت شبانه‌ روزی پیگیر مشکلات مردم درحوزه آب رسانی باشند.

انتهای پیام/