تخریب دیواره ساحلی رودخانه کشکان متصل به گلزار شهدای معمولان در سیل سال 98 و تعلل مسئولان در ساماندهی مطلوب آن گلایه خانواده شهدا و شهروندان این منطقه را به همراه داشته است.

به گزارش سفیرافلاک، پس وقوع سیلاب بزرگ ۱۲ فروردین ۹۸ در جنوب لرستان که خسارت‌های بسیار زیادی به اقتصاد و زندگی مردم پلدختر و معمولان وارد شد متأسفانه گلزار شهدا و آرامستان معمولان از گزند سیلاب در امان نماند، به‌طوری‌که دیواره ساحلی کشکان متصل به گلزار شهدا دچار رانش شد.

باگذشت دو سال از وقوع سیلاب و خواب زمستانی مسئولین دولت اعتدال، مصائب این سیلاب همچنان ادامه دارد و در کنار تورم، شرایط بد اقتصادی، گرانی و کرونا بایستی بازی با احساسات مردم معمولان و احتمال سقوط قبور اموات و شهدای این شهر را هم به کارنامه پرافتخار بی‌تدبیری‌های دولت روحانی در لرستان اضافه کرد.

این درحالی‌که در روزهای اخیر به مناسبت هفته دولت مراسم کلنگ زنی پروژه بازسازی دیواره ساحلی متصل به گلزار شهدای معمولان کلید خورد و حالا این اتفاق بهانه‌ای شد که مردم مجدد نسبت به اقدامات غیر کارشناسی این طرح گلایه‌مند باشند و هنوز نسبت به خطر سقوط قبور به داخل کشکان گلایه‌مند باشند.

مزار شهدای معمولان در وضعیتی ناگوار

سهراب جودکی یکی از شهروندان معمولان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، بابیان اینکه شهدا بر گردن ما حق زیادی دارند و باید بیشتر به وظایف خود در مسئولیتی که بر عهده‌داریم عمل کنیم، اظهار داشت: در گلزار شهدای معمولان دو فرمانده از سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان آرام گرفتند، امروز وظیفه‌داریم از اتفاقات تلخ جلوگیری کنیم.

وی افزود: تفحص دوران دفاع مقدس رو به اتمام است و شهیدی نیست که از زیرخاک بیرون کشیده شود، ولی خوب نیست روبروی چشم مردم، مزار شهدا به این وضعیتی دچار شود.

این شهروند معمولانی عنوان کرد: یک طومار ۱۰ متری توسط ۳۳ خانواده شهید معمولان نسبت به تسریع و ساخت دیواره ساحلی گلزار شهدا تهیه‌شده ولی بخشدار از امضا امتنان کرده به‌طوری‌که با اعمال فشار وی به شهردار برای پس گرفتن امضا اقدام کردند.

وی تصریح کرد: ما انتظار داریم جلوی این طرح گرفته شود و از اجرای این پروژه و هدر رفت پول بیت‌المال جلوگیری شود.

شهروند معمولانی بیان کرد: حدفاصل فندانسیون گلزار شهدای معمولان با محل رانش ۹۵ سانتی‌متر است، از فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان انتظار داریم که دغدغه خانواده‌های معظم شهدا را موردتوجه قرار دهند و از سقوط پیکر شهدا به داخل کشکان جلوگیری شود.

شهدا شایسته احترام هستند

 ماریا سپندیانی خواهر شهید والامقام «محمدمهدی سپندیانی» در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: دغدغه مندی خانواده شهدا این است که به‌طور کارشناسی ساخت دیواره بتنی برای گلزار شهدا انجام دهند، شهدا لایق نیستند که دیواره را دست‌چین کنند که با یک بارندگی و سیلاب از بین برود.

رجب ولی نیا از شهروندان معمولانی بابیان اینکه سنگ چینی دیواره ساحلی گلزار شهدای معمولان ارزشی ندارد، بیان کرد: بتن‌ریزی دیواره از پایه باید آغاز شود چون این کار شرکت آب منطقه‌ای مطمئنا با یک سیلاب از بین می‌رود.

وی افزود: چه کسی تضمین می‌دهد با هزینه این ۶۰ میلیارد ریال پول بیت‌المال برای سنگ چینی، دیواره ریزش نکند.

این شهروند معمولانی عنوان کرد: دغدغه اصلی خانواده شهدا جلوگیری از رانش دیواره است نه انحراف رودخانه و تثبیت پایه دیواره ساحلی، هرلحظه احتمال ریزش دیواره و سقوط قبور است.

ضرورت احداث دیواره بتنی دیواره ساحلی گلزار شهدای معمولان

حجت‌الاسلام حسن رضایی امام‌جمعه معمولان در گفت‌وگو بابیان روز خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: جمعیت ۹ هزارنفری شهر معمولان همچنان دغدغه مند و نگران رانش قبور شهدا و اموات به رودخانه کشکان هستند چراکه پس از سیلاب فروردین ۹۸ دیواره ساحلی کشکان متصل به گلزار شهدا تخریب‌شده است.

وی افزود: استاندار لرستان در وعده‌ای طی یکسال گذشته برای حل این مشکل قول تخصیص اعتبار ۱۳۵ میلیارد ریال دادند که از طریق استانداری، اوقاف امور خیریه و بنیاد شهید امور ایثارگران تأمین اعتبار شود.

امام‌جمعه معمولان عنوان کرد: امروز با تورم بالا و گرانی مصالح که در بازار وجود دارد این اعتبار با توجه به نظر مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان به ۲۲۰ میلیارد ریال بایستی افزایش پیدا کند.

وی بابیان اینکه مردم به‌خصوص خانواده‌های شهدا نگران رانش گلزار شهدا هستند، تصریح کرد: احداث دیوار بتنی به‌مانند دیواره ساحلی پلدختر می‌تواند راه‌کار ایمن‌سازی و جلوگیری از رانش دیواره باشد.

رضایی گفت: علی‌رغم تأکیداتی که داشته‌ایم شرکت آب منطقه‌ای لرستان به دنبال سنگ چینی و انحراف آب رودخانه هستند.

آب شستگی پایه دیواره ساحلی باعث رانش می‌شود

سید حبیب اله موسوی بخشدار معمولان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، بابیان اینکه گلزار شهدای شهر معمولان در ۴ کیلومتری جنوب شهر با ۳۳ قبر مطهر شهید در مسیر رودخانه کشکان قرار دارد، اظهار داشت: در سیل فروردین سال ۹۸ با توجه به استقرار گلزار شهدا و بقعه امام‌زاده سید محمد هم‌جوار آن در مسیر ۹۰ درجه‌ای رودخانه کشکان و جنس خاک، دچار آب شستگی شده بطوریکه قبور مطهر در معرض ریزش و تخریب قرار گرفتند.

وی افزود: نگرانی و دغدغه مردم و خانواده معظم شهدا نسبت به این رانش به‌حق هست و همه باید تلاش کنیم تا شاهد سقوط قبور اموات و شهدا به کشکان نباشیم.

بخشدار معمولان با اشاره به آغاز این پروژه در هفتم شهریور سال جاری، عنوان کرد: در سطوح مختلف بخش، شهرستان، استان و کشور پیگیری‌های مستمر به همراه بازدید مقامات انجام و نهایتاً آب منطقه‌ای استان برای فاز اول احداث دیوار سنگی گلزار شهدا با ساماندهی رودخانه کشکان شروع به کارکردند.

وی تصریح کرد: انتظار خانواده شهدا این است که پیمانکار و دستگاه اجرایی متولی در انجام پروژه با توجه در پیش بودن بارندگی‌های پاییز، سرعت عمل داشته باشند.

احتمال خطر ریزش دیواره ساحلی گلزار شهدای معمولان

داریوش حسن نژاد، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان بابیان به اینکه احتمال رانش دیواره گلزار شهدای معمولان وجود دارد، اظهار داشت: اعتباری برای جلوگیری از رانش دیواره به شرکت آب منطقه‌ای داده نشده، اعتباری بالغ‌بر ۶۰ میلیارد ریال برای تثبیت پایه دیواره ساحلی تخصیص پیداکرده که با توجه به فصل بارندگی و ضرورت انجام آن، پروژه توسط پیمانکار بر اساس اصول مهندسی رودخانه در حال انجام است.

وی افزود: این طرح با عنوان اپی یکی از سازه‌های آبی حفاظت دیواره ساحلی در برابر خسارت سیلاب هست که در مورانی و خرسدره با موفقیت اجراشده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: این طرح در عرض ۳۰ متر با استفاده از سنگ‌های بزرگ انجام می‌گیرد و این منطقه دیواره گلزار شهدا منتهی به قوس خارجی رودخانه کشکان می‌باشد که سرعت دبی آب به دلیل خروشان بودن رودخانه زیاد است که با اجرای این طرح، آب را به وسط رودخانه منتقل می‌کنیم تا از شستگی پایه دیواره که به‌محض رسیدن رطوبت ریزش می‌کند جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: این اعتبار از ماده ۱۷ خساراتت سیلاب به‌صورت اوراق ۱۴۰۳ با احتساب سود مبلغ ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تأمین اعتبار و با پیمانکار قرارداد منعقد کردیم.

حسن نژاد با تأکید بر اینکه اگر اعتباری بالغ‌بر ۲۵۰ میلیارد ریال برای جلوگیری از رانش در اختیار ما قرار می‌گرفت به‌صورت هم‌زمان می‌توانستیم طی چهار ماه این پروژه تکمیل می‌کردیم.

به گزارش سفیرافلاک، با توجه به آغاز فصل سرما و بارندگی‌ها که معمولاً به دلیل اینکه خروجی روان آب‌ها و سیلاب‌های لرستان از شهرستان پلدختر به‌عنوان خروجی استان عبور می‌کند با یک دید کلی، حق را بایستی به مردم داد چون به خاطر ارتفاع ۲۰ متری دیواره ساحلی متصل به گلزار شهدای معمولان به نظر می‌رسد راهکار درستی برای حل مشکل در نظر گرفته نشده و همچنان باید منتظر رانش و تخریب قبور شهدا و اموات این آرامستان باشیم چون این طرح شرکت آب منطقه‌ای لرستان پایه‌های دایک حفاظتی را تثبیت می‌کند.

انتهای پیام/