سوابق دیدارهای تیم های ملی ایران و سوریه به ۳۸ سال می رسد که در این مدت دو تیم ۲۸ بار با هم دیدار داشته اند که در این دیدارها سوریه تنها یکبار موفق به پیروزی شده است.

به گزارش سفیرافلاک، تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه در نخستین گام از بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ به مصاف هم می‌روند که این دیدار روز ۱۱ شهریور در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. این بیست و هشتمین باری است که تیم‌های ملی دو کشور با یکدیگر دیدار می‌کنند.

سوابق دیدارهای دو تیم ایران و سوریه به ۳۸ سال پیش باز می‌گردد و دو تیم در این مدت ۲۸ بار در تورنمنت‌های مختلف به مصاف هم رفته‌اند که اکثر این دیدارها با پیروزی تیم ملی ایران به پایان رسیده و آمارها به شدت به سود ایران است.

تنها شکست ایران در ۳۸ سال
در این مدت سوریه تنها یکبار به پیروزی رسیده که از آن ۳۸ سال می‌گذرد و پس از آن سوری‌ها هرگز طعم پیروزی مقابل تیم ملی ایران را نچشیده‌اند. تنها پیروزی سوریه مقابل ایران به دومین دیدار دو تیم باز می گردد که در سال ۱۳۵۲ انجام شد. دیداری که در چارچوب انتخابی مسابقات جام جهانی ۱۹۷۴ و در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد و سوریه با یک گل تیم ملی ایران را در تهران شکست داد.

اولین پیروزی ایران و اولین گلزن به سوریه
نخستین دیدار دو تیم نیز بازی رفت همین دیدار بود که ملی پوشان کشورمان با نتیجه یک بر صفر پیروز شدند و این بازی هم در تهران و در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد. در این بازی اکبر کارگرجم مدافع میانی تیم ملی ایران در دقیقه ۸۳ دروازه سوریه را باز کرد تا نام وی به عنوان نخستین گلزن در تاریخ تقابل‌های دو تیم ثبت شود.

آخرین دیدار دو تیم که دیداری تدارکاتی و دوستانه بود، با نتیجه ۳ بر صفر به سود تیم ملی ایران به پایان رسید. این بازی که در ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ در ورزشگاه آزادی برگزار شد با گل‌های محمد حسین کنعانی زادگان، سردار آزمون و کریم انصاری فرد به سود تیم ملی ایران به پایان رسید.

۲۶ بازی رسمی و ۲ دوستانه
همه دیدارهای ایران سوریه در ۴ تورنمنت بعلاوه دیدارهای دوستانه انجام شده است. دو تیم مقدماتی جام‌های جهانی، مقدماتی جام‌های ملت‌های آسیا، قهرمانی غرب آسیا و جام ملت‌های آسیا با یکدیگر دیدار داشته‌اند، که تنها ۲ دیدار از این ۲۸ دیدار دوستانه و سایر آنها رسمی بوده است. در هر دو دیدار دوستانه نیز تیم ملی ایران به پیروزی رسیده است.

در ۲۸ تقابل دو تیم ایران با ۱۶ پیروزی تیم برتر بوده است. ۱۱ بار دیدارهای دو تیم با نتیجه مساوی به پایان رسیده و سوریه تنها یکبار موفق به پیروزی در این بازی‌ها شده است. در این دیدارها ایران ۴۶ و سوریه ۱۵ بار به گل رسیده‌اند.

علی دایی بهترین گلزن ایران به سوریه
علی دایی با به ثمر رساندن ۴ گل با پیراهن تیم ملی ایران مقابل سوریه، بهترین گلزن در تقابل‌های دو تیم است و پس از او مهدی طارمی، سردار آزمون، جواد نکونام، آرش برهانی، علی کریمی و حمید علیدوستی با ۳ گل قرار دارند. طارمی و آزمون هر کدام در صورت زدن گل به سوریه، به رکورد علی دایی رسیده و در صورت زدن بیشتر از یک گل در دو بازی رفت و برگشت این رکورد را از علی دایی خواهند گرفت.

در بین بازیکنان کنونی تیم ملی کشورمان به جز طارمی و سردار آزمون که سابقه زدن ۳ گل به سوریه را دارند، کریم انصاری فرد، محمد حسین کنعانی زادگان و علیرضا جهانبخش دیگر نفراتی هستند که در بازی‌های قبلی موفق به گلزنی به سوریه شده بودند.

ایران برای هفدهمین پیروزی
بیست و نهمین دیدار دو تیم ایران و سوریه در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است که این دیدار از ساعت ۲۰:۳۰ پنجشنبه ۱۱ شهریور به میزبانی ایران در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. تیم ملی ایران در صورت پیروزی در این دیدار، برای هفدهمین بار موفق به شکست تیم ملی سوریه شده و می‌تواند کارش را در این مرحله از مسابقات با پیروزی خانگی آغاز کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر