بدیهی است برای تشکیل دولت مردمی باید نگاه نمایندگان متفاوت تر از هر زمان در جهت رشد و تعالی استان باشد و با کناره گیری از جدال سیاسی برای عزل و نصب ها اجازه دهند با روی کار آمدن مدیران انقلابی و شایسته، لرستان نفسی تازه کند.

به گزارش سفیرافلاک، آنچه به عنوان بحث داغ این روزها مطرح است، انتخاب مدیریت ارشد استان و سایر جایگاه های مدیریتی بوده و گاها زمزمه هایی از معرفی برخی چهره ها به گوش می رسد.

با روی کار آمدن دولت انقلابی سیزدهم و رویکرد مردمی این دولت، بار دیگر بارقه های امید به تغییر و تحولات گسترده در بین آحاد ملت روشن شده اما آنچه جای نگرانی دارد، دخالت برخی نمایندگان و لابی گری در عزل و نصب ها است.

متاسفانه بارها شاهد دخالت نمایندگان استان در عزل و نصب های استان بوده ایم و به این بهانه که نماینده مردم هستند و دغدغه مسائل استانی را دارند سعی کرده با اعمال نظر و فشار بر استاندار، مدیران اجرایی، فرمانداران و بخشداران، در چینش مدیران استان اثرگذار باشند.

لرستان سالهاست زخم خورده همین تصمیم گیری های غلط و بی برنامگی ها بوده که دود آن در چشم جوانان بیکار استان رفته که این کار، امر پسندیده ای نیست.

آنچه به عنوان مفاسد اداری و اقتصادی در جامعه رشد پیدا می کند، حاصل انتخاب‌های نادرست و عدم جایگزینی مناسب افراد در منصب های مدیریتی بوده که سبب شده پای پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور لنگ بزند.

حال بدیهی است برای تشکیل دولت مردمی باید نگاه نمایندگان نیز متفاوت تر از هر زمان در جهت رشد و تعالی استان باشد و با کناره گیری از جدال سیاسی برای عزل و نصب ها اجازه دهند با روی کار آمدن مدیران انقلابی و شایسته، لرستان نفسی تازه کند.

در احادیث اسلامی صلاحیت علمی و توانایی افراد برای اداره امور مورد نظر بوده و تاکید شده است هرگز کسانی را که از نظر علمی ضعیف بوده و آگاهی لازم را ندارند بر کاری نگمارند زیرا که چنین کاری بزرگترین خیانت به جامعه اسلامی است. در این راستا می توان به سخن امام علی (ع) در خطبه ۱۷۲ نهج البلاغه اشاره کرد که می فرمایند: «ای مردم همانا سزاوارترین مردم به این امر (خلافت و زمامداری) کسی است که تواناترین آنها بر اجرای امور و داناترین به فرمان خداوند در فهم مسائل باشد».

وظیفه نمایندگان مجلس قانونگذاری و نظارت است نه فشار برای انتصاب مدیران غیر متخصص که در این راستا مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود یکی از آسیب ها را ورود نمایندگان به مسائل اجرایی دانسته و بیان کردند: یکی از آسیب ها ورود نمایندگان به مسائل اجرایی است؛ فرض بفرمایید وارد شدن در اینکه مدیرکل فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل. حالا یک وقت در مواردی یک حالت اضطراری ممکن است رخ بدهد که آن موارد استثنایی را من کار ندارم. اما به طور معمول نمایندگان محترم از این مسائل اجرایی باید کناربگیرند، وارد شدن در این مسائل و با مسئول اجرایی در این زمینه گفتگو کردن و توافق کردن و امثال اینها خطراتی دارد؛ از این بایستی اجتناب شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه بیرانوند