با رفع عقب‌ماندگی‌های شهری درزمینهٔ موضوعات مالی و اهتمام در تشکیل شورای اندیشه‌ورز، کارهای خوبی اجرایی خواهد شد که موجب همراهی و مشارکت بیشتر مردم نیز می‌شود.

 به گزارش سفیرافلاک، ششمین دوره شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با برگزاری آئین تحلیف، در مردادماه به‌طور رسمی آغاز به کار نمود.

با رفع عقب‌ماندگی‌های شهری درزمینهٔ موضوعات مالی و اهتمام در تشکیل شورای اندیشه‌ورز، کارهای خوبی اجرایی خواهد شد که موجب همراهی و مشارکت بیشتر مردم نیز می‌شود ودر این راستا شهرداری به تنهایی حلال مشکلات نیست.

ظهر امروز شهردار خرم‌آباد به همراه اعضای ششمین دوره شورای شهر خرم‌آباد با فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

ضرورت تشکیل شورای اندیشه ورزی

 سردار مرتضی کشکولی در این نشست با اشاره به اهمیت کار شوراها درزمینهٔ توسعه‌یافتگی شهرها اظهار داشت: بسیج ظرفیت ارزشمند و مناسبی برای شوراها و شهرداری‌ها و محبتی به کشور ما است، همین نهاد مردمی جنگ هشت‌ساله و بسیاری از مسائل سیاسی را حل کرده است.

وی افزود: در یک بررسی اجمالی، ۶۷۰ صندوق خودگردان اشتغال‌زایی با ۲۱۰ میلیارد ریال توسط بسیج مردمی در شهرها و محلات استان تشکیل‌شده است، ما فقط تسهیل گر هستیم و کار تماماً مردمی است و به‌واسطه همین صندوق‌ها به فراخور نیاز محلات اشتغال ایجاد می‌شود.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان عنوان کرد: کارهای عقب‌افتاده در شهر خرم‌آباد فراوان است و در این رابطه با شورا و شهرداران قبلی بسیار صحبت شده است اگر مشکل مرکز استان حل شود زمینه رفع مشکلات استان فراهم می‌شود.

وی با اشاره به‌ضرورت احیا فرهنگ کار در بین مردم، تصریح کرد: فرهنگ شهر را متحول کنید، کلید فرهنگ و آموزش در دست شوراهاست؛ خواستن انجام کار اهمیت دارد با طراحی نظام مسائل از بخش‌ها و مسئله‌های مهم و سخت شروع کنید سپاه همراه شماست تا برای مردم کارکنیم.

وی تصریح کرد: اختلاف نظرات طبیعی است اما نباید اختلافات به دعوا تبدیل شود بلکه برادری باید حفظ شود اگر به تفکر و منش برادری لطمه‌ای وارد شود آنگاه زمان‌های مفید از دست می‌برد در ذیل وحدت خداوند برکت می‌دهد، ضمن انتقاد درست و صحیح، نقدپذیری را رواج دهیم تا آستانه تحمل بالا رود.

سردار کشکولی با اشاره به تلاش دو و نیم ساله برای نصب تمثال ۵۲ شهید در ورودی‌های شهر خرم‌آباد، بیان کرد: ورودی‌های شهر پیشانی شهر بوده و زیباسازی مهم است؛ آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌ها، تنظیف و زیبایی شهر بسیار اهمیت دارد زیبایی به انسان رشد می‌دهد و در مقابل بدسلیقگی‌ها استعدادها را خفه می‌کند در روایات داریم که بوی خوش عقل را زیاد می‌کند لذا نظافت شهر مهم است.

فرمانده سپاه لرستان بابیان اینکه کارهای خوب موجب همراهی و مشارکت مردم می‌شود، بیان کرد: از تجربه گذشتگان استفاده کنید و ضمن تشکیل شورای اندیشه ورزی حتی با حضور منتقدین، شهر برای انجام برنامه‌های متنوع فرهنگی همچون ایثار و شهادت، احیا فریضه کار کردن، کتاب‌خوانی و تعلم، باستان‌ شناسی و …تقسیم کنیم.

وی با انتقاد از عدم نصب المانی از ۹۰۵ دانش‌آموز شهید استان، گفت: شهدا، فرهیختگان، دانشگاهیان، ورزشکاران و شاعران و … قله‌های شهر و استان ما هستند باید در دوره‌های مختلف با کمک گروه‌های فرهنگی شوراها معرفی و تجلیل شوند.

آزادسازی قلعه فلک الافلاک یکی از مطالبات مردم

رضا بیرانوند، رئیس شورای شهر خرم‌آباد در این نشست اظهار داشت: مردم با برخورداری از بینش سیاسی پای صندوق آمدند و نتیجه آن انتخاب ۹ فرد، مطالبه گر مسئولیت‌پذیر و پای‌کار بود و باوجود وحدت بین اعضا توانستیم در یک روز شهردار و هیئت‌رئیسه انتخاب کنیم.

وی افزود: درخواست داریم که سپاه کمک یار شورا و شهردار باشد؛ شورا و شهرداری حلال تمام مشکلات شهر نیست، باید همه باهم مشکلات را حل کنیم، ادارات در توسعه آبادانی می‌توانند پای‌کار بیایند تا مطالبات مردمی را اولویت‌بندی کنیم و ما از مدیران وادارات بخواهیم.

رئیس شورای شهر خرم‌آباد با اشاره به برگزاری ۱۰ جلسه برای پای‌کار آمدن مدیران، عنوان کرد: با کمک قرارگاه خاتم‌الانبیا، طرح‌های عمرانی شهر را سازمان‌دهی کنیم، آزادسازی قلعه فلک الافلاک و تعریض خیابان و معابر خواسته مردم است وادارات باید کمک یار شهرداری و شورای شهر باشند ما شورای شهرداری نیستیم ما شورای شهر در تمام امورات هستیم.

عقب‌ماندگی‌های شهری به دلیل موضوعات مالی است

سعید فتوحی، شهردار خرم‌آباد اظهار داشت: ما دنبال خدمت به مردم هستیم شهرداری یک نهادی عمومی و غیردولتی و در راستای خدمت‌رسانی به مردم است برقراری تعاملات برای جبران عقب‌ماندگی‌های شهری ضرورت دارد.

وی افزود: بیشتر‌ عقب‌ماندگی‌های شهری ما نشات گرفته از موضوعات مالی است و ناشی از عدم سواد و مدیریت نیست، حقیقتاً شیرازه مالی شهرداری خرم‌آباد با بدهکاری ۳۰۰ میلیارد تومانی ازهم‌پاشیده است.

شهردار خرم‌آباد عنوان کرد: طراحی جدید المان میدان شهدا، تبدیل پارک شهر به پارک مشاهیر، زیباسازی ورودی‌های شهر از چهار سمت الشتر، کوهدشت، بروجرد و جنوب پیشنهاد و در مسیر اجرا قرار دارد.

وی تصریح کرد: از ظرفیت قرارگاه خاتم باید استفاده شود اگر قرارگاه خاتم به کمک ما نیاید نمی‌توانیم کارهای عمرانی بزرگی در این شهر انجام دهیم.

 یکی نبودن حرف و عمل شورا و شهرداری

یونس امرایی، عضو شورای شهر خرم‌آباد بیان کرد: دلیل فاصله بین مردم، شورا و شهرداری یکی نبودن حرف و عمل است شکاف‌ها را ما ایجاد کردیم مردم هر جا که نیاز بوده به صحنه آمدند و اما ما تنها شعار دادیم.

وی افزود: شورا یک پارلمان محلی است که از قدرت کارهای اجرایی برخوردار است و می‌تواند مصوباتی را تصویب کند براین اساس باید عمل را درست کنیم و تلاش این است بتوانیم قدم‌های بزرگ برداریم.

 امروز بسیج و سپاه در تمام عرصه‌ها پیشتاز است

سرهنگ ماشااله بازگیر، فرمانده سپاه خرم‌آباد با اشاره به آمادگی سپاه و بسیج در راستای همیاری و کمک به شورا و شهرداری، اظهار داشت: باوجود ۱۰۰ هزار بسیجی و ۴۱۲ گروه جهادی، کمبود نیروی انسانی نداشته و منتظر طرح‌های عمرانی، اجتماعی، فرهنگی برگرفته از اتاق وضعیت شورا هستیم و درزمینهٔ بیان اطلاعات، فرصت‌ها و آسیب‌های موجود در کوچه‌ها، خیابان‌ها، معابر، ورودی‌ها و فضای فرهنگی شهر و پای‌کار آوردن ادارات کمک می کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما به شهری زیبا بافرهنگ اسلامی نیاز داریم، افزود: ۱۰ محله کم توسعه‌یافته و سکونت‌گاه‌های غیررسمی با همکاری معاونت اجتماعی بسیج شناسایی‌شده و درصدد رفع آسیب‌های موجود در محلات هستیم؛ امروز ۳۰ نفر از متخصصین کشاورزی در روستای چشمه‌علی فعالیت‌های جهادی انجام می‌دهند.

فرمانده سپاه خرم‌آباد عنوان کرد: یک هزار و ۴۴۸ کوچه، ۱۳۴ خیابان، ۲۲ بلوار، ۲۰۰ کوچه با عرض‌ دو متر، در خرم‌آباد وجود دارد، با کمک شهرداری منطقه سه، دو و یک شهرستان شاهد تغییر و تحول در محله‌های کوی علی‌آباد، دره اسدآبادی و پاچنار بودیم.

وی تصریح کرد: آزادی قلعه فلک الافلاک تا مدت‌ها بر روی کاغذ بود، سپاه خود درزمینهٔ آزادسازی حریم قلعه اقدام کرده است، امروز بسیج و سپاه در تمام عرصه‌ها پیش تاز است.

بازگیر تصریح کرد: رفع برخی مشکلات شهری تنها شهرداری ممکن نبوده و نیاز به‌پای کار آمدن مدیران اداره محیط‌زیست است.

انتهای پیام/