حسنی مقدم گفت: 2 هزار و ۲۲۷ تن کلزا از سطح 2 هزار و ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی در لرستان برداشت شد.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان، اسنفدیار حسنی مقدم اظهار داشت: قابلیت کشت دانه روغنی کلزا در تمام مناطق آب و هوایی استان وجود دارد چراکه نزولات جوی، نیاز آبی این محصول را برطرف می‌کند و در این راستا یکی از مهمترین سیاست های وزارت جهاد کشاورزی کشت و توسعه دانه های روغنی از جمله کلزا است تا حرکت به سمت کاهش واردات روغن تسریع شود.

وی با بیان اینکه دانه کلزا بیش از ۴۰ درصد روغن دارد، افزود: ۸۴ درصد روغن مصرفی کشور از خارج تامین می شود بنابراین از کشاورزان تقاضا داریم نسبت به کشت دانه روغنی کلزا اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: امسال با قیمت گذاری وزارت جهاد کشاورزی، خرید تضمینی هرکیلوگرم کلزا حداقل ۱۵ هزار تومان است بنابراین این محصول نسبت به سایر کشت های آبدوست از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است و همزمان موجب خوکفایی کشور در تولید روغن خواهد شد.

حسنی مقدم با اشاره به اینکه کلزا نیاز آبی کمتری نسبت به محصولات آبدوست دارد، گفت: چنانچه کلزا در تناوب با کشت غلات و سایر محصولات قرار بگیرد باعث کاهش آفات، علف های هرز و بیماری می شود به نحوی که کشت گندم پس از کلزا ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش عملکرد دارد.

وی خاطرنشان کرد: تعهد امسال برای لرستان کشت پنج هزار هکتار کلزا است که بذر، کود و نهاده های مورد نیاز به اندازه کافی تامین شده است، کشاورزان برای دریافت آن به مراکز جهاد کشاورزی شهرستانها مراجعه کنند، مدیران جهاد کشاورزی و مسئولان مراکز دهستان ها موظف هستند در اجرای تعهدات از تمام ظرفیت ها بهره بگیرند.

حسنی مقدم بیان کرد: در مجموع امسال حدود دو هزار و ۲۲۷ تن کلزا از سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی لرستان برداشت شد.

انتهای پیام/