تجربه ۸ سال جنگ تحمیلی نشان داد با اتکا به خداوند متعال و تمسک به ارزش‌های دینی و خودباوری جوانان، می‌شود در بحرانی‌ترین لحظه‌ها نیز سربلند بیرون آمد و این تجربه مدیریتی بهترین الگو برای مدیریت این روزهای کشور است.

به گزارش سفیرافلاک، تجربه هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد با اتکا به خداوند متعال و تمسک به ارزش‌های دینی و خودباوری جوانان، می‌شود در بحرانی‌ترین لحظه‌ها نیز سربلند بیرون آمد.

 قبل از انقلاب و در زمان حکومت پهلوی اوج نزول ایران به شمار می رفت، در آن زمان کشوری کاملاً وابسته که همه امورش دست آمریکا و دیگر کشورهای غربی، اروپای غربی و شرقی بود؛ در این میان پدیده‌ای به نام انقلاب اسلامی در دنیا سر برآورد که برای اولین بار بعد از قرن‌ها که جامعه اسلامی رو به انحطاط گذاشته بود، نمودار پیشرفت را صعودی کرد.

دراین‌بین، آمریکایی که بر هر چیز ایران تسلط داشت دستش قطع و کوتاه شد بنابراین شروع به نقشه و توطئه علیه جمهوری اسلامی با بهانه‌های مختلف کرد. اوج توطئه آمریکا در اولین سال‌های پیروزی انقلاب، تحریک صدام حسین به جنگ علیه ایران بود.

 مشخصات فکری صدام و دنیای عرب آن روز مهیای این تحریک شد و آمریکا بزرگ‌ترین جنایت تاریخ جنگی را رقم زد و آن‌هم علم کردن صدام علیه انقلاب نوپای ایران بود.

 اما ایستادگی و مقاومت مردم ایران در برابر تهاجمات هوایی و زمینی صدام معادلات آمریکا را برهم زد و هشت سال ایستادگی نهایتاً منجر به انعقاد قطعنامه‌ای شد که بیشتر شبیه سناریوی از پیش تعیین‌شده استکبار جهانی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی بود.

پس از جنگ جمهوری اسلامی دست به سازندگی زد و با پیشرفت و خودباوری که سرلوحه کار بود امروزه به یکی از قدرت‌های مهم جهان و منطقه تبدیل‌شده است.

شکست استکبار جهانى از مبانی اسلامی

  علی خسروی، کارشناس فرهنگی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: غربی‌ها به‌خصوص آمریکا به دنبال تسلط بر افکار عمومی و ضریب نفوذ رسانه‌هایشان در بین ملت‌ها هستند، درحالی‌که در دین مبین اسلام تسلط بر روح جامعه و قلب و تفکر مردم به اذن خداوند است. نکته‌ دیگر این‌که در فرهنگ اسلامی عمل به تکلیف واجب است و ما در حکومت اسلامی امربه‌معروف و نهی از منکر راداریم که با آن بر قلب‌ها و دل‌ها مسلط می‌شویم و همین‌ها باعث گرایش مردم جهان به اسلام ناب محمدی (ص) است.

وی افزود: در معادلات استکبار جهانی، کار رسانه‌ای و تبلیغاتی مؤثرترین روش تسلط بر اذهان است کما اینکه ما این را شاهد هستیم که در غرب اگر شرکتی بخواهد تجارت کند به دنبال ذائقه مردم است و البته ذائقه آفرینی می‌کند و می‌گوید هرچه مردم به آن گرایش داشته باشند برای من مهم است مثل استفاده‌ ابزاری از زن و مرد در تولیدات؛ این برایشان مانعی ندارد چون در فرهنگ رسانه‌ای آنان  جاافتاده است ، درحالی‌که در فرهنگ رسانه‌ای ما چنین چیزی وجود ندارد و گناه محسوب می‌شود. ارزش‌ها در فرهنگ اسلامی ما، خلاف  ارزش‌های هنری و تبلیغات رسانه‌های غربی است.

کارشناس فرهنگی عنوان کرد: در جنگ  تحمیلی که آمریکا با پروپاگاندا و تبلیغات رسانه‌ای با تحریک عراق علیه ما راه انداخت، ما تجهیزات و نیروی انسانی کمی داشتیم ولی چون مبانی ما، مبانی اسلامی و اخلاقی بود نتوانست برقلوب مسلط شود.

اسلام ابرقدرت فرهنگی و علمی دنیا

وی خاطرنشان کرد: درباره غرب‌گرایی و خودبرتربینی فرهنگ غربی، زمانی بنده مقاله‌ای نوشتم در مورد اسلام متمدن و اروپای متوحش؛ در آن مقاله به این مهم اشاره کردم که در قرن هشتم و نهم، اسلام ابرقدرت فرهنگی و علمی دنیا بود. پس بدانیم که اگر قرار است پیشرفت کنیم بدانیم که مسئله جدیدی نیست بلکه بازگشت به قدرت گذشته‌مان است.

خسروی بیان کرد:در آن زمان غرب به معنای امروزی وجود نداشت. تمدن اسلامی در این دو قرن ابرقدرت رسانه‌ای، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دنیا بود؛ اما متأسفانه به دلایلی که شهید مطهری رضوان‌الله تعالی در کتاب علل انحطاط مسلمین بحث می‌کند، کشورهای اسلامی نزول و سقوط کردند.»

کارشناس فرهنگی گفت: امروز می‌بینیم جنایات آمریکا با خلق داعش، طالبان و القاعده  با ابزار پول بعضی کشورهای مرتجع منطقه و با استفاده از برخی عناصر خودفروخته داخلی و غرب‌زده همچنان ادامه دارد؛ آمریکا به‌زعم خودش برنامه‌هایش علیه جمهوری اسلامی را پیاده کرده‌ است؛ البته نه به این معنا که موفق شده چون‌که می‌بینیم الآن بعد از چند دهه دخالت در منطقه، اذعان به شکست در عراق و افغانستان می‌کند.در این میان، خسارات زیادی به آمریکا واردشده و هزینه‌هایی که آمریکا در این مناطق داشت این کشور را به ورطه سقوط کشانده است.

وی بیان کرد: آنچه موردتوجه است اینکه کی غرب‌زده‌های ما می‌خواهند از خواب غفلت بیدار بشوند؟غربی که هزاران اندیشکده‌ دارد و به قول خودشان علمشان صد و پنجاه سال از ما جلوتر است، تجهیزات نظامی دارد، مبانی روان‌شناسی و اقتصادی‌شان را به رخ ما می‌کشند که البته متأسفانه همچنان پایه تدریس خیلی از اساتید در دانشگاه‌های ماست، خودشان اعتراف به این دارند که تمدن و فرهنگ اسلامی  پیشرفت کرده و در بین ملت‌ها  اسلام در حال گسترش است، اسلامی که این‌همه زخم خورد، این‌همه جنایت در حقش شد و این‌همه خون برایش ریخته شد؛ نتیجه این‌که روزبه‌روز گرایش به اسلام و رسیدن به اهداف اسلامی روبه افزایش است. خوشبختانه جمهوری اسلامی به نماد کامل حکومت مبتنی بر دین اسلام  واقعی تبدیل‌شده که موجب بیداری در سراسر جهان شده است.

کارشناس فرهنگی اظهار داشت: جنایات آمریکا یکی دوتا نیست، مربوط به یک رئیس‌جمهور خاص هم نیست بلکه مبنای حکومت آمریکا ازنظر ما یک مبنای فاسدِ غیراخلاقی استعماری است، هر رئیس‌جمهوری هم که بیاید هیچ کاری نمی‌کند چون مبنای حکومتشان غیر اسلامی است و این جنایات همچنان ادامه دارد.

البته به لطف خداوند بر اساس وعده‌های قرآن؛ هزینه دادیم و نتیجه مطلوبی هم گرفتیم. نتیجه امروز فرهنگ غرب معلوم است و نتیجه حرکت جمهوری اسلامی هم معلوم و مشخص است .امروز آمریکا یک کشور به‌هم‌ریخته شکست‌خورده، اعتبار ازدست‌داده ، دچار بحران‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و به پیش‌بینی مقامات معظم رهبری آمریکا مثل تایتانیک غرق خواهد شد.

اجرایی شدن گفتمان اقتصاد مقاومتی

حجت‌الاسلام جواد صیادی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، ضمن تبیین ابعاد مختلف دفاع مقدس، الگوی مدیریت جهادی جنگ را بهترین مدل الگوی انقلابی برای مدیریت امروزه کشور دانست و اظهار داشت: «سبک مدیریت فرماندهان جوان دفاع مقدس می‌تواند  الگوی تازه‌ای برای  مدیریت در همه ابعاد سیاسی اقتصادی و فرهنگی ، مبتنی بر ارزش‌ها باشد و کشور را از بن‌بست‌ها خارج کند.  

وی افزود: عملکردها و شیوه‌های رفتاری سرداران و فرماندهان و اداره‌کنندگان دفاع مقدس، می‌تواند سرمشق و سرلوحه مدیران امروزی قرارگرفته و در اعتماد به جوانان و ایجاد تحول در امور اداره کشور مؤثر واقع شود.

 کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: به بیانی دیگر شیوه مدیریت فرماندهان دفاع مقدس را می‌توان نمونه بارز مدیریت جهادی دانست.  روشن  است که جهاد و مدیریت جهادی در هر مقطع زمانی لازمه موفقیت و عبور از بحران‌ها است، چه در دوران دفاع مقدس که جنگ نظامی بود و چه در حال حاضر که شاهد جنگ‌های اقتصادی، فرهنگی و … در قالب تحمیل تحریم‌ها بر کشور یا نفوذ فرهنگی و … هستیم؛ به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب نیز در نام‌گذاری سال‌های اخیر بر اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی به‌طور ویژه تأکید می‌ورزند؛ بنابراین می‌توان با مرور و بهره‌گیری از تجارب مدیریتی دوران دفاع مقدس که نمونه بارز مدیریت جهادی است، برای حل مشکلات و مسائل امروز راه‌کارهایی ارائه نمود.

وی تصریح کرد: رهبر انقلاب درباره اهمیت مدیریت جهادی فرماندهان جوان دفاع مقدس می‌فرماینداز مسئله دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید؛ کار بزرگی انجام گرفت. آن جوان‌ها مثل شماها بودند؛ اکثر این جوان‌هایی که در جنگ نقش‌های مؤثر ایفا کردند، از قبیل همین دانشجوها بودند و خیلی‌هایشان هم جزو نخبه‌ها بودند… آن‌ها یک‌مشت جوان مؤمن بودند که در برهه بسیار حساسی آن کار را انجام دادند که اگر آن کار را نمی‌کردند، امروز بخشی از کشور رفته بود و حکومتی هم که در ایران بود، حکومت شکست‌خورده ضعیفِ تحقیرشده ذلیلی بود که ناچار بود هرچه دیگران می‌گویند – نه بزرگ‌ها و گردن‌کلفت‌های دنیا، بلکه این خرده‌ریزه‌های دور و اطراف حتی  تحمل کند.

وی افزود: امروز یک کشور عزیز، قدرتمند و یک ملت سربلند که تصمیم گیرهای دنیا ناگزیرند و اقرار می‌کنند که نظر جمهوری اسلامی را باید در مسائل مهم و حساس جهانی ملاحظه و رعایت کنند. این به برکت آن فداکاری‌هایی است که آن جوان‌ها کردند؛ به یاد آن جوان‌ها باشید

صیادی بیان کرد: توجه به پیوند دانش و تجربه در جوانان متخصص و متعهد کشور اهتمام به مدیریت جهادی اهمیتی دوچندان یافته است. از این منظر بازخوانی سبک مدیریتی و جلوه‌های مدیریت جهادی به‌خصوص در میان فرماندهان جوان دفاع مقدس می‌تواند آثار و برکات فراوانی همچون زنده نگه‌داشتن ابعاد مهمی از میراث دفاع مقدس به‌منزله گنجینه ارزشمند هویت‌ساز در فضای انقلابی، ارتقای روحیه و سبک زندگی جهادی با الگوسازی از نخبگان دفاع مقدس به‌خصوص به نسل جوان پساجنگ داشته باشد.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: گام برداشتن در مسیر تولید سبک مدیریتی جهادی خاص کشور و ایجاد تحول در مدیریت مجموعه‌های مختلف اجرایی، صنعتی و تولیدی، اجرایی شدن گفتمان اقتصاد مقاومتی و افزایش ارتقای خودباوری میان نخبگان جوان و کمک به فعال شدن ظرفیت مدیریت جوانان نخبه کشور از دیگر آثار و برکات دفاع مقدس به شمار می‌رود.

به گزارش سفیرافلاک، دفاع مقدسی که از ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ شروع شد و تا مرداد سال ۱۳۶۷ ادامه داشت، مکتبی برگرفته از مفاهیم ارزشمند اسلام ناب محمدی (ص) بود که در تمام زوایای جنگ از منظر مدیریت، دفاعی، تربیت نیرو و … شاهد اثرگذاری و موفقیت این مکتب الهی بوده‌ایم.

انتهای پیام/