محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه تراشه‌ای شده‌اند که می‌تواند سطح آنتی بیوتیک‌ها در تنفس را اندازه‌گیری کند.

به گزارش سفیرافلاک، توسعه این تراشه کاربردی راه را برای آزمایش تشخیصی آنتی بیوتیک بر بالین بیمار  هموار می‌سازد. آزمایش تشخیصی بر بالین بیمار یا آزمایش در نقطه مراقبت(POCT یا Point-of-care testing) آزمایش تشخیص پزشکی است که در بالین بیمار قابل انجام است.

دستیابی به سطوح صحیح آنتی بیوتیک‌ها در بدن برای درمان موثر عفونت‌ها و اجتناب از عوارض جانبی دارو یا ایجاد باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک امری بسیار مهم است.

این تراشه امکان آزمایش سریع و غیرتهاجمی آنتی بیوتیک را فراهم می‌کند و به طور بالقوه امکان درمان دارویی شخصی‌سازی شده را فراهم می‌کند. پزشکی شخصی شده به معنی ارائه خدمات پزشکی متناسب با ویژگی‌های مولکولی فرد است.

مقاومت ضدمیکروبی یک مسئله رو به رشد است و گسترش آن ناشی از مصرف نادرست آنتی بیوتیک‌ها است. در صورت تجویز بسیار کم آنتی بیوتیک، میکروب‌های مقاوم می‌توانند زنده بمانند و تکثیر شوند و اگر دوز تجویز شده بیش از حد زیاد باشد، عوارض جانبی دارو می‌تواند مشکل ساز باشد، بنابراین تجویز دوز مناسب دارو برای هر بیماری امری چالش برانگیز است چرا که بدن هر بیمار به گونه‌ای متفاوت به داروها واکنش نشان می‌دهد.

 این تراشه از پروتئین‌های مصنوعی که مشابه پروتئین‌های استفاده شده توسط باکتری‌های مقاوم برای حس کردن آنتی بیوتیک‌ها در محیط است، استفاده می‌کند.

این تراشه کوچک میکروسیالی حاوی پروتئین‌هایی است که در جای خود و روی یک لایه پلیمری ثابت شده‌اند. آنتی بیوتیک موجود در یک نمونه تنفسی به پروتئین‌ها متصل شده و باعث ایجاد تغییر در جریان الکتریکی می‌شود.

محققان این مطالعه بر این باورند که نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل تنفس با نتایج حاصل از نمونه‌های خونی گرفته شده یکسان است اما این فناوری برای انجام آزمایش غیرتهاجمی مناسب است.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا