حسنی مقدم گفت: عشایر لرستان سالانه ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی را تولید می کنند.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، اسفندیار حسنی مقدم در مراسم تجلیل از عشایر که در آستانه ۱۵ مهر روز ملی روستا و عشایر انجام شد، اظهار داشت: عشایر لرستان در پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی هزار شهید تقدیم انقلاب کرده‌ است.

وی افزود: لرستان هفتمین استان از لحاظ جمعیت عشایری است و سالانه ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی را تولید می کنند که ارزش ریالی آن بیش از هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: جامعه عشایری کمترین هزینه را برای دولت داشته و بیشترین بهره وری و تولید را دارند به طوری که از ۸۵۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور ۲۵ درصد آن یعنی ۲۲۰ هزار تن توسط عشایر تولید می‌شود.

حسنی مقدم بیان کرد: عشایر میراث دار آداب و کهن قدیمی است، بنابراین باید بیشترین حمایت را از این قشر تأثیر گذار  داشته باشیم؛ در تحقق این امر از مهمترین برنامه ها و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از عشایر و روستاها است و از مهمترین برنامه ها علاوه بر دامپروری، کاشت و توسعه گیاهان دارویی، توسعه باغات در اراضی شیبدار، زنبورداری و تولید عسل و همچنین توجه به ظرفیت مغفول مانده صنایع دستی از دیگر برنامه ها برای توانمند سازی جامعه عشایر است.

وی ضعف اقتصاد جوامع عشایری و روستایی را از عوامل مهم مهاجرت روستاییان و ایجاد حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها عنوان کرد و گفت: ضروری است تا با جدیت و روحیه جهادی و انقلابی که یک امر اساسی بوده، پیگیر حل مشکلات عشایر باشند وخدمت رسانی در محل اسکان و کانون های عشایری انجام شود تا عشایر مجبور نباشند برای پیگیری کارهای اداری به پشت درب اتاق مدیران مراجعه نمایند.

انتهای پیام/