وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری با همتای لبنانی خود در بیروت گریزی هم به مذاکرات عربستان و ایران زد و از روند مطلوب آن سخن گفت.

به گزارش سفیرافلاک، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران در نشست خبری با وزیر خارجه لبنان در بیروت اعلام کرد: شرکت‌های ایرانی آماده ساخت دو نیروگاه برق در لبنان فقط ظرف ۱۸ ماه هستند.

وی افزود: شرکت‌های ایرانی همچنین آماده بازسازی بندر بیروت در صورت درخواست لبنان با استفاده از تجارب خود هستند.

وزیر خارجه ایران بیان کرد: ما درباره برگزاری نشست کمیته اقتصادی لبنان و ایران توافق کردیم. ایران آماده کمک به لبنان در همه زمینه هاست.

امیرعبداللهیان در ادامه تاکید کرد: لبنانی‌ها اعم از مردم، ارتش و دولت و مقاومت آن توان پایداری و به چالش کشیدن رژیم صهیونیستی را دارند. درود بر شهیدانی که راه شهیدان «عماد مغنیه»، «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» را پیمودند.

وی از بیروت گفت: ما فقط فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم. ما از گفتگوهای منطقه‌ای سخن گفتیم و گفتگو را راه حل پرونده های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌دانیم.

درباره مذاکرات عربستان و ایران هم وزیر خارجه ایران اعلام کرد: گفتگوی ایران و عربستان تاکنون روند خوبی را پشت سرگذاشته است. گفتگوهایی که حقوق ملت ایران را برآورده سازد همان است که ما به دنبال آن هستیم.

از سوی دیگر «عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان هم ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ایران و عربستان به سرانجام برسد.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: ایران آماده بازگشت به برجام است البته در صورتی که طرف دیگر جدی باشد. معیار برای بازگشت به برجام رفع تحریم ها و بازگشت همه طرف‌ها به برجام است.

این در حالی است که ساعاتی قبل هم «حسین امیر عبد اللهیان» وزیر خارجه ایران با «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان دیدار و گفتگو کرده بود.

میشل عون تاکید کرده بود که لبنان حامی تلاش‌های جمهوری اسلامی یران در زمینه تقویت نزدیکی میان آن و کشورهای منطقه به ویژه با کشورهای عربی از طریق گفتگو است.

عون اعلام کرده بود که این چنین گفتگویی دیدگاه‌ها را در قبال موضوعات مختلف به هم نزدیک می‌کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم