«پلیمر صنعت آریا» از واحدهای تولیدی تعطیل در شهرستان بروجرد به همت بسیج مهندسی سپاه این شهرستان پس از ۲ سال تعطیلی، وارد چرخه تولید شد.

به گزارش سفیرافلاک، طی سال های گذشته کم نبودند واحدهای تولیدی که به دلایل مختلفی مانند تحریم، نبود سرمایه در گردش، کمبود مواد اولیه، نبود بازار فروش و موارد دیگر از چرخه تولید خارج شدند، واحدهایی که هر کدام روزی با هزاران امید و اشتغالزایی صدها نفر راه اندازی شدند اما دیری نپایید که موانع و مشکلات در کنار عدم حمایت های لازم این واحدها را از پای درآورد.

این در حالیست که نبض اقتصاد با رونق تولید می تپد، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران طی سال های اخیر در نامگذاری شعار سال به تولید اشاره ویژه ای داشتند که گویای این است که تولید در شکستن سد تحریم ها، توسعه و اقتصاد نقش بسیار حائز اهمیتی دارد.

احیای واحد تولیدی

در این میان ورود دستگاه قضا از چند وقت پیش تاکنون توانسته موانع بر سر راه واحدهای تولیدی و گره هایی که در این زمینه برای آنها ایجاد شده است را بردارد و بسیاری از این واحدها با حمایت های لازم مجدد احیا شوند، احیای از جنس امید.

اما در استان لرستان واحدهای تولیدی زیادی هستند که بلاتکلیف و راکد مانده اند، هزاران میلیارد سرمایه به دلیل عدم تولید این واحدها خاک می خورد، استانی که دارای آمار بیکاری بالایی است و در صورت احیا و راه اندازی واحدهای تعطیل می تواند جهشی فوق العاده در تولید و اشتغالزایی داشته باشد.

بیش از ۴۰ درصد صنایع استان لرستان در شهرستان بروجرد واقع شده است، واحدهایی که محصول هر کدام نه تنها برند کشوری بلکه برند ملی است و سالانه میلیاردها تومان از محصولات تولیدی این شهرستان به خارج از کشور صادر می شود مانند محصولات تولیدی داروسازی اکسیر، نساجی و زاگرس فارمد.

اما مدتهاست تیغ بی توجهی و مانع تراشی در گلوی برخی دیگر از واحدهای تولیدی این شهرستان گیر کرده است، واحدهایی مانند سامان کاشی، عظیم خودرو و سایر واحدهایی که با پیگیری مستمر و برداشتن گام هایی بلند می تواند شاهد احیای دوباره این واحدها بود.

در این میان بسیج و سپاه که همیشه پیشقدم برای پیشبرد اهداف بوده اند، با دیدن واحدهای تولیدی تعطیل، آرام نداشته و برای حل مشکلات آنها دست به کار شدند تا بتوانند گره از کار این واحدهای تولیدی بردارند و مجدد این واحدها، احیا شده و به چرخه تولید بازگردند.

همکاری گروه‌های برای شناسایی و رفع موانع واحدهای تعطیل

پلیمر صنعت آریا یکی از واحدهای تولیدی شهرستان بروجرد است که به دلیل پاره ای از مشکلات مالی، در تملک بانک قرار می گیرد و دو سال این واحد بلاتکلیف و تعطیل می ماند اما با ورود بسیج مهندسی سپاه بروجرد شرایط برای تپیدن نبض تولید در این واحد، مهیا می شود تا دوباره به چرخه تولید بازگردد.

سرهنگ علی کاوند فرمانده بسیج مهندسی سپاه بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: یکی از دغدغه های فرماندهی سپاه بروجرد، احیای واحدهای تولیدی است که به دلایل مختلفی از چرخه تولید بازمانده اند که در این راستا همه تلاش خود را به کار گرفته و با همکاری و هماهنگی با دستگاه های دیگر از جمله دستگاه قضا برای کمک به فعالیت مجدد این واحدها اقدام نموده اند.

وی افزود: سه گروه جهادی با بسیج مهندسی شهرستان بروجرد همکاری دارند که در گام اول مشکلات این واحدها شناسایی می شود و سپس با اولویت بندی و همکاری های لازم، موانع و مشکلات چنین واحدهایی برطرف می شود.

فرمانده بسیج مهندسی سپاه بروجرد تصریح کرد: مشکل پلیمر صنعت آریا که مدتی تعطیل بود، مشکلات مالی و بانکی بود که خوشبختانه با اقدامات و پیگیری های صورت گرفته، مشکل این واحد برطرف و مجدد به چرخه تولید بازگشت.

تلاش برای رفع مشکل ۷ واحد تولیدی بروجرد

کاوند عنوان کرد: تلاش شده تا مشکل هفت واحد تولیدی بروجرد که به دلایلی تعطیل بوده و یا در تولید مشکل داشتند برطرف گردد که برخی از این واحدها حدود هشت سال تعطیل بودند که در دستور کار برای احیا قرار گرفتند و برخی هم احیا شده اند.

وی بیان کرد: برخی از واحدها، میزان اندک مواد اولیه سبب ایجاد مشکلاتی برای آنها شده بود که با پیگیری های لازم میزان مواد اولیه این واحدها مانند گوهر قوطی از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش یافت که این اقدامات سبب افزایش تولید می شود.

فرمانده بسیج مهندسی سپاه بروجرد عنوان کرد: مهمترین اقداماتی که از سوی سپاه و بسیج مهندسی انجام می شود، رسیدگی های لازم در بخش قضایی، ارائه تسهیلات و یا مجوز این واحدها است که رفع مشکلات در بخش های مختلف در دستور کار قرار می گیرد.

وی بیان کرد: فرمانده سپاه بروجرد عزم جدی برای احیا و رفع مشکلات واحدهای تولیدی را در برنامه های خود قرار داده که اقداماتی برای رونق دوباره در صنعت بروجرد را در برنامه ها قرار داده که می توانیم در این مسیر برای تحقق شعار سال گام هایی برداریم.

۸۶ کارگر با احیای واحدهای تولیدی مشغول به کار شدند

عبدالعلی گیوه کی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در راستای شعار سال و تلاش برای تحقق این مهم، همه تلاش ها برای احیای واحدهای تولیدی راکد در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: در همین راستا با کمک و همکاری نیروی مقاومت بسیج، تعدادی از واحدهایی که به دلایلی تعطیل و راکد مانده اند، دوباره به مدار تولید بازگشتند که این احیای مجدد علاوه بر رونق تولید، اشتغالزایی کارگران را به دنبال دارد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد تصریح کرد: در سال جاری احیای پلیمر صنعت آریا، خوراک دام تک دانه، کمک فنرسازی، تولیدی قند و یک واحد پروتئینی به چرخه تولید بازگشتند.

گیوه کی عنوان کرد: با احیای این تعداد واحد تولیدی ۸۶ کارگر که از کار بیکار شده اند، دوباره مشغول به کار شدند که واحد پلیمر صنعت آریا با احیای مجدد زمینه اشتغال برای ۱۲ کارگر را فراهم کرد.

وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون زمینه اشتغال ۳۵ نفر از طریق تعاونی ها و ۴۱ نفر از طریق کاریابی ها فراهم شده است.

انتهای پیام/