رزم با بیان اینکه پرونده قتل در لرستان منجر به صلح و سازش شد، گفت: بیشترین صلح و سازش در ایل بیرانوند اتفاق افتاده است.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از روابط عمومی دادگستری لرستان، محمد رزم رئیس کل دادگستری استان لرستان در مراسم صلح و سازش یک فقره پرونده قتل در روستای شرف بگ از توابع بخش بیرانوند، اظهار داشت: ایل بیرانوند یکی از ایلات بزرگ استان است که مردمانی با گذشت و با سخاوت دارد که تمرکز جمعیتی این ایل در بخش بیرانوند است و تعداد قابل توجهی از مردمان این ایل در شهر های خرم آباد، بروجرد، پلدختر و استانهای ایلام و خوزستان ساکن هستند که جمعیت آنها نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

رزم ضمن اشاره به اینکه ایل بیرانوند دارای مردمانی سنتی مذهبی، انقلابی و ولایتمدار است، افزود: این ایل در مبارزه با رژیم طاغوت و استبداد رضا شاه پیشتاز بوده و این موضوع در تاریخ هم ثبت شده است، ایلی که در دوران دفاع مقدس با تقدیم ۶۰۰ شهید والا مقام به نظام مقدس جمهوری اسلامی در دفاع از تمامیت ارضی کشور سنگ تمام گذاشته و تعداد ۱۲۰ نفر از این شهدا ساکن همین بخش بیرانوند بوده اند.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه این مراسم صلح و سازش در کمال صفا و صمیمیت برگزار شده است، از اولیای دم تشکر و قدردانی کرد و این کار اولیا دم را بزرگ و وصف ناشدنی دانست و گفت: گذشت و بخشش یکی از خصلت ها بزرگ ایل بیرانوند بوده و این ایل به خصلت های حسنه گذشت و مردانگی و جوانمردی مشهور است.

رزم با اشاره به اینکه گذشت و صلح و سازش در آموزه های دینی، آیات قرآنی و احادیث از قداست بالایی برخوردار است، بیان کرد: قوه قضاییه و دادگستری استان لرستان به دنبال تبیین این موضوع و جایگاه آن به عنوان یکی از سیاست های محوری قوه قضاییه و سند تحول قضایی و فرهنگ سازی صلح و سازش در جامعه که به تایید مقام معظم رهبری رسیده است، می باشد.

وی تصریح کرد: فرهنگ صلح و سازش سبب اخوت و برادری شده و اتحاد، انسجام و تقویت مسلمانان و اسلام در جامعه، منطقه و در سطح بین الملل به دنبال خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری استان با تاکید بر اینکه رضایت اولیای دم در این قبیل پرونده ها با شجاعت، بردباری و مناعت طبع یک موضوع مهم و ریشه دار در استان لرستان است، گفت: این جلسه یک آیین بومی، دینی و منطقه ای است و یک سنت دیرینه و حسنه است که ریشه در اعماق جان و دل مردم عزیز عشایر استان به خصوص ایل بیرانوند دارد.

وی با اشاره به اینکه به روایت آمار بیشترین صلح و سازش در ایل بیرانوند اتفاق افتاده است، ابراز داشت: گذشت از حق و حقوق شرعی و قانونی کار افراد بزرگ و بزرگ اندیش است که هیچ وقت دنبال کینه و تفرقه و نفاق و به دنبال انتقام جویی شخصی نیستند.

رزم در ادامه با ذکر این نکته که از بین رفتن و قتل یک شخص مساوی با از بین رفتن بشریت تعبیر شده است، خاطرنشان کرد: ایل بیرانوند با خصلت ها و صفات برجسته ای که دارند گذشت و اخوت و برادری در میان آنها جریان دارد که بیشترین خون صلح استان در این ایل انجام شده است.

انتهای پیام/