معیوب بودن شبکه فاضلاب شهری، تجمع آب‌های سطحی و انتشار بوی نامطبوع فاضلاب در «چغابل»، زندگی مردم را مختل کرده است.

به گزارش سفیرافلاک، به دنبال نبود سیستم فاضلاب شهری مناسب و دفع غیربهداشتی فاضلاب در شهر چغابل، علاوه بر مخدوش کردن چهره شهر، بوی نامطبوعی را نیز ایجاد کرده که در روزهای گرم سال سخت‌تر و غیرقابل‌تحمل‌تر می‌شود.

معیوب بودن شبکه فاضلاب شهری، تجمع آب‌های سطحی و انتشار بوی نامطبوع فاضلاب در «چغابل»، زندگی را بر مردم این شهر مختل نموده است.

با توجه به اینکه سیستم فاضلاب چغابل قدیمی است و به‌صورت اصولی و با چشم‌انداز توسعه آینده شهر ساخته نشده، بایستی سیستم جدید متناسب با توسعه فعلی شهر احداث شود.

فروش منازل توسط شهروندان

یکی از ساکنان شهر چغابل در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: سرا ریز شدن فاضلاب در خیابان و کوچه‌ها سلامت ساکنان به‌ویژه کودکان و افراد سالخورده را با خطر مواجه کرده است.

وی افزود: اکثر ساکنان پایین‌دست شهر به دلیل نبود شیب مناسب و سرازیر شدن فاضلاب و آب‌های سطحی، منازل خود را برای فروش گذاشتند.

این شهروند رومشکانی عنوان کرد: با توجه به اهمیت این مشکل برای مردم شهر چغابل، مسئولان مربوطه بایستی اقدامات لازم برای رفع این مسئله و جلوگیری از عوارض آن انجام دهند، ولی همچنان شاهد هستیم که اهتمام خاصی برخلاف وعده‌های داده‌شده به حل این معظل نشده است.

فعالیت کمیته کارگروه مدیریت پسماند

محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مسائل و مشکلات حوزه زیست‌محیطی در شهر چغابل عدم وجود سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب است که علی‌رغم افزایش جمعیت و مساحت شهرستان خروجی آب فاضلاب بدون هیچ‌گونه عملیات تصفیه، به‌طور کامل رهاشده است.

وی افزود: بوی تعفن فاضلاب نیز موجب رنج شهروندان شده است و الآن نیز به جهت رفع تکلیف در انتهای شهر با یک حلقه چاه جذبی دفع می‌شود که این امر خود باعث انتشار انواع بیماری‌ها و آلودگی‌های زیست‌محیطی خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست رومشکان عنوان کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان یک دستگاه نظارتی بوده و متولی ساماندهی آن بر عهده شهرداری است، همواره نسبت به این موضوع اهمیت و توجه ویژه ای دارد.

وی با اشاره به فعال بودن کمیته کارگروه مدیریت پسماند در رومشکان، تصریح کرد: این جلسات که به‌صورت دوره ای و به ریاست معاونت فرمانداری و اعضای کارگروه برگزار می‌شود و کلیه مسائل و مشکلات حوزه پسماند بررسی و به جهت رفع مشکلات آن بحث و تبادل‌نظر صورت می‌گیرد.

احمدی بیان کرد: بازدیدهای میدانی و گشت‌های مشترک با همکاری شبکه بهداشت و شهرداری در راستای مصوبات کمیته پسماند به‌صورت دوره ای از محل فاضلاب سطح شهر بازدید صورت می‌گیرد و عملیات لایروبی و همچنین آهک پاشی به‌صورت مداوم و مستمر انجام و تا احداث سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب نظارت بر مسائل پسماند در دستور کار این اداره قرار خواهد گرفت.

 اصلاح سیستم فاضلاب شهری

رضا امرایی، شهردار چغابل در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: متأسفانه زمین‌های رومشکان مسطح بوده و مشکل شیب‌ دارند که در زمان قبل از تأسیس شهرداری متولی احداث جداول این کانال سنگی جهاد سازندگی سابق بوده است و بعد آن‌یک سری از جداول و کانال را به‌صورت سنتی اجرا و شیب این کانال را در نظر نگرفته‌اند.

وی افزود: در آن زمان چغابل دارای جمعیت زیادی نبوده و به‌تبع آن مشکل کمتری در این راستا داشته است، ولی الآن با توجه به افزایش جمعیت و توسعه شهر، بااینکه شهرداری شهر چغابل ایجاد یک سری از جداول را انجام داده است ولی کانال‌هایی بدون کارشناسی و دقت لازم مربوط به گذشته وجود دارد.

شهردار چغابل عنوان کرد: از ادارات آب و فاضلاب، راه و شهرسازی و دفتر فنی و مهندسی درخواست داریم تا با همکاری هم در سه‌نقطه از شهر با حفر کانال‌هایی جداگانه به سمت چغابور، درمانگاه و یکی دیگر نیز پشت شهرداری، سیستم فاضلاب را به‌صورت اصولی به حوضچه‌های مدنظر هدایت و با تصفیه فاضلاب‌ها بتوان در صنعت کشاورزی نیز از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه اصلاح سیستم فاضلاب شهری نیازمند اعتبار مناسب است، تصریح کرد: با توجه به تأمین اعتبار چهار میلیارد و۲۰۰ میلیون ریالی شهرداری، یک سری دال‌های بتونی نصب و مابقی دال‌ها در حال بتن‌ریزی است که در روزهای آتی نصب می‌شوند، این اقدام کمکی است در راستای کاهش انتشار بوی بد فاضلاب کانال‌ها که لایروبی شده‌اند و همچنین خطر سقوط عابران و وسایل نقلیه را برطرف کرده است.

به گزارش سفیرافلاک، با توجه به اینکه قدیمی بودن و غیراصولی بودن سیستم فاضلاب چغابل موجب مشکلاتی برای مردم «چغابل» شده است که می‌طلبد مسئولان ذی‌ربط استانی و شهرستانی در راستای رفع این مشکل با توجه به توسعه شهر اقدامی ویژه در این راستا انجام دهند.

انتهای پیام/