حسنی مقدم گفت: 3 هکتار زرشک در لرستان کشت شد.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان، اسفندیار حسنی مقدم با اشاره به اینکه زرشک بازدهی قابل توجهی دارد، اظهار داشت: با توجه به نیاز آبی کم زرشک و بازدهی و درآمد بالا کشت این گونه در دستور کار قرار گرفته و یکی از مهمترین برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی لرستان معرفی گونه‌هایی است که با شرایط اقلیمی استان سازگار بوده و نیاز آبی کمتری دارند.

وی افزود: زرشک یکی از گونه‌هایی است که قابلیت کشت در مراتع تخریب یافته و اراضی زراعی با کلاس حاصلخیزی پایین تر دارد و امروز بعد از چهار سال از اقدامات اولیه در راستای کشت زرشک، با کمترین مراقبت این گونه باردهی داشته است که توصیه ما به کشاورزان کشت زرشک در اراضی غیر حاصلخیز و زمین هایی است که محدودیت منابع آبی دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: نکته مثبت کشت زرشک تولید بالا و درآمد قابل توجه این گونه است به طوری که در هر هکتار دو تا سه تن زرشک برداشت می‌شود که درآمد اقتصادی آن معادل کاشت محصولات آب دوست می باشد.

حسنی مقدم عنوان کرد: زرشک گونه‌ی است که در مقابل شرایط نامساعد محیطی مقاوم است، بنابراین توصیه ما توسعه کشت زرشک است که سه هکتار زرشک در استان کشت شده و کشت زرشک هم می‌تواند مانند زعفران در استان مورد توجه قرار بگیرد و سازمان جهاد کشاورزی نیز در خرید نهال و چاله کنی به کشاورزان کمک می‌کند.

وی بیان کرد: زرشک یک گونه صد درصد ایرانی است به طوری ‌که رتبه اول کشت زرشک مختص کشور بوده و ۹۸ درصد زرشک تولیدی مربوط به خراسان جنوبی است، همچنین زرشک در لرستان هم قابل کشت و پرورش است بنابراین سازمان جهاد کشاورزی استان توسعه کشت آن را در دستور کار قرار داده است.

انتهای پیام/