نظری چگنی نوشت: موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیک خاص ایران همیشه مانع از رسیدن دشمنان به آرزوهایشان شده است در این متن به توان بالای جمهوری اسلامی خواهیم پرداخت و نیمه‌پر لیوان را خواهیم دید تا مردم بدانند در برابر برنامه تغییر مرزهای جغرافیایی دشمنان که ایده صهیونیست‌ها است دست‌خالی و بازنده نیستیم.

به گزارش سفیرافلاک، با توجه به حوادث اخیر شمال غرب و سرکشی‌های کشور آذربایجان و ترکیه برای تغییر مرزهای جغرافیایی و فلج کردن اقتصاد ایران نگرانی‌های عمیقی از آینده کشور در جامعه در حال سر برآوردن است.

خیلی‌ها معتقد هستند که وضع کشور بدتر و حادتر خواهد شد و در این راستا نگرانی‌هایی وجود دارد، منابع کشور نسبت به چند دهه گذشته کاهش بسیاری داشته است و خیلی از نیروهای انقلابی و باتجربه از صحنه اجرایی به دلایل و طرق مختلف ازجمله بازنشستگی و یا روی کار نبودن طیف سیاسی خارج و خانه‌نشین شده‌اند.

 در دهه‌های گذشته، باوجود منابع سرشار عملاً هیچ مسئله‌ای را حل نکرده‌ایم و ستون‌های اقتصادی کشور را برای مواجهه با این‌چنین مشکلات و بحران‌های ناخواسته‌ای استوار و محکم نکردیم و با انباشتگی و درهم تنیدگی بحران‌ها روبرو هستیم.

 نگرانی دیگر اینکه دیوانگان در دنیا و منطقه دست بالا رادارند و با توجه به منابع هنگفت مالی و تسلیحاتی بی‌مهار می‌تازند، بنابراین با بحران‌های داخلی و خارجی متفاوتی مواجه هستیم که به‌کلی با آنچه تابه‌حال تجربه کرده‌ایم متفاوت است و برای مقابله و ایستادگی در برابر آن‌ها باید بسیار هوشیار و خردمندانه برخورد کرد چراکه جای آزمون‌وخطایی وجود ندارد.

اما نکته حائز اهمیت که سد محکمی در برابر دشمنان بوده و خواهد بود اتحاد؛ همبستگی و عکس‌العمل‌های مناسب ملت وطن‌پرست ایران بوده که در برهه‌های حساس همیشه دشمنان را مأیوس و ناامید کرده است.

موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیک خاص ایران همیشه مانع از رسیدن دشمنان به آرزوهایشان شده است در این متن به توان بالای جمهوری اسلامی خواهیم پرداخت و نیمه‌پر لیوان را خواهیم دید تا مردم بدانند در برابر برنامه تغییر مرزهای جغرافیایی دشمنان که ایده صهیونیست‌ها است دست‌خالی و بازنده نیستیم.

فارغ از قدرت نظامی و موشکی می‌خواهیم از ظرفیت‌ها و توان‌های خدادادی بگوییم که با تکیه به آن‌ها می‌توان راه‌حل ساخت و دشمن را شکست داد؛ ایران اسلامی در زمان های متوالی نشان داده که در اوضاع و مقاطع سخت بحرانی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خود به‌خوبی استفاده می‌کند.

در این فضای بدبینی و بدحالی بایستی امیدآفرینی را در جامعه پیاده کنیم؛ برخلاف همین کشورهای اجیرشده و یاوه‌گو پنجره جمعیتی ایران برای سال‌های پیش رو باز است و این یعنی یک امکان و مزیت کم‌نظیر که می‌توان به پتانسیل و یک نیروی قوی برای رشد کشور بدل شود.

مرزهای طبیعی گسترده و قومیت‌های متنوع از ویژگی‌ها و امتیازات بالا و استراتژیک ایران است؛ ایران تنها کشور منطقه و خاورمیانه است که مرزهای طبیعی خدادادی و امتزاج بالای قومی را دارد که این دو عامل خود سبب حفظ تمامیت ارضی می‌شود و کشور را از تهدید دور می‌کند، برخلاف ادعاهای سران آذربایجان و دیگر همسایگان که روی بعضی از اقوام ایران‌زمین حساب بازکرده‌اند.

ایران برای خیلی از کشورها ازجمله چین تنها راه دسترسی به مدیترانه و اروپا است هرچند راه‌های جدیدی هم در نظر گرفته‌شده که از بالای خزر می‌گذرد اما مهم‌ترین و امن‌ترین راه اقتصادی راه ایران است.

نظام سیاسی ایران آلترناتیو ندارد؛ لذا تصور درهم‌پیچیدگی ساختارها و ارکان نظام و از بین رفتن قدرت مرکزی و انقلاب، تصوری خام و اندیشه‌ای بس باطل است.

دارایی‌های عظیم ایران که بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده‌شده است ستونی محکم است که با اتکا به آن می‌توان راه‌حل‌های بسیاری را تعبیه و به مرحله اجرا رساند چیزی که کم‌تر دولت‌ها در کشورها این امکان و توان رادارند.

ارتباط حیاتی و مویرگی با کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان خود می‌تواند مبنای شروع برخی سیاست‌ها قرار بگیرد.

منابع بکر و خاص معدنی که فقط در ایران یافت می‌شود و وجود دارد و از بین رفتن و نابود کردن آن‌ها به ضرر تمام دنیا منجر می‌شود، پس ابرقدرت‌ها فقط با هیاهو و جنجال به فکر تسخیر کردن آن‌ها هستند نه نابودی. ایران در وخیم‌ترین شرایط نیز پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بزرگ و بسیاری دارد پس بایستی قدر این کشور را به‌خوبی دانسته و در این گرگ‌ومیش بازی‌های بین‌المللی و داخلی فقط به فکر اعتلای ایران عزیز باشیم.

اما جدای از این‌همه مطالب، همبستگی و همدلی همه گروهای سیاسی، قومی و اقتصادی برای استفاده و به مرحله اجرا رساندن این ظرفیت‌ها امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : یاسر نظری چگنی